به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، شهریور ۲۵، ۱۴۰۱

جنگ در اوکراین

  کشف یک گور دسته‌جمعی با ۴۴۰ جسد در ایزیوم

به گفته مقام‌های اوکراین یک گور دسته‌جمعی در شهر ایزیوم در منطقه خارکیف کشف شده است. بازپرس ارشد پلیس خارکیف از صدها قربانی در این شهر آزاد شده گزارش داده است. معاون وزیر کشور می‌گوید آثار شکنجه بر اجساد دیده می‌شود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از کشف یک گور دسته‌جمعی در ایزیوم در منطقه خارکیف خبر داد. این شهر اخیرا از نیروهای روسیه پس گرفته شده است. زلنسکی در سخنرانی عصر پنجشنبه ۱۵ سپتامبر گفت که تحقیقات در آنجا آغاز شده است و به زودی اطلاعات بیشتری در این باره منتشر می‌شود.


سرهی بولوینوف، بازپرس ارشد پلیس اوکراین در منطقه خارکیف، به شبکه تلویزیونی اسکای نیوز گفت که پس از ورود نیروهای مسلح اوکراین به ایزیوم، گور دسته‌جمعی با بیش از ۴۴۰ جسد کشف شده است. به گفته او این یکی از بزرگترین گورهای دسته‌جمعی در شهرهای آزاد شده از چنگ نیروهای روسیه است.


خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در منطقه جنگلی نزدیک ایزیوم اجساد ۱۷ سرباز اوکراینی و صدها گور انفرادی در اطراف آن را مشاهده کرده‌اند.

بولوینوف گفت: «ما می‌دانیم که برخی (از افراد مدفون در گودال) مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند؛ برخی بر اثر آتش توپخانه یا جراحات ناشی از انفجار مین جان باخته‌اند؛ برخی در حملات هوایی کشته شده‌اند.» بر اساس اطلاعات ارائه شده، اجساد بسیاری هنوز شناسایی نشده‌اند.


به گفته زلنسکی نیروهای روسی در حال عقب‌نشینی  دست به جنایات بسیاری زده و گورهای دسته‌جمعی در شهرهای مختلف اوکراین به جا گذاشتند. او به بوچا، ماریوپول و ایزیوم اشاره کرد و گفت: «روسیه همه جا مرگ پشت سر می‌گذارد و باید پاسخگو شود.»


 یوهن جنین، معاون وزیر کشور اوکراین از شواهدی از شکنجه بر اجساد قربانیانی سخن گفته است که در شهرها و روستاهای خارکیف پس از خروج نیروهای روسی پیدا شده‌اند. به گزارش تاگس‌شاو سخنان او با حداقل چند گزارش گردآوری شده توسط نمایندگان نیروی پلیس منطقه‌ای خارکیف از آخر هفته گذشته تاکنون مطابقت دارد. دادستان اوکراین در حال تحقیقات درباره جنایات جنگی احتمالی در منطقه خارکیف است.

دویچه وله