به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، شهریور ۲۳، ۱۴۰۱

آمریکا ۱۰ فرد و ۲ شرکت وابسته به سپاه را به دلیل «فعالیت‌های مخرب سایبری» تحریم کرد

 برنامه «پاداش برای عدالت» وزارت امور خارجه ایالات متحده برای دریافت اطلاعات درباره سه عامل سایبری جمهوری اسلامی ایران «۱۰ میلیون دلار» جایزه تعیین کرد. همچنین وزارت خزانه‌داری ایالات متحده ۱۰ فرد و دو شرکت ایرانی را به دلیل نقش آنها در فعالیت‌های شریرانه سایبری تحریم کرد.

این نهاد دولتی آمریکا روز چهارشنبه ۲۳ شهریور اعلام کرد که «این سه عامل سایبری برای تهدید شبکه‌های ایالات متحده و باج‌گیری از افراد بی‌گناه پشت کامپیوتر خود پنهان شده‌اند.»

برنامه «پاداش برای عدالت» از کسانی که اطلاعاتی درباره این سه فرد دارند خواست با ارسال آن به این نهاد، برای جلوگیری از فعالیت «این عاملان بدخواه» کمک کنند و «ممکن است واجد شرایط دریافت پاداش» شوند.

بر اساس این اطلاعیه، «منصور احمدی، احمد خطیبی عقدا و امیرحسین نیک‌آیین راوری، به اتهام مشارکت در کمپین هماهنگی که صدها شبکه کامپیوتری را در سراسر ایالات متحده و خارج از کشور به خطر انداخت و باعث آسیب رساندن به سازمان‌ها و اختلال در عملکرد سازمان‌ها در بخش‌های مختلف از جمله زیرساخت‌های حیاتی، سازمان‌های دولتی و سازمان‌های غیرانتفاعی شد، تحت تعقیب هستند.»


در بیانیه‌ای که دفتر روابط عمومی وزارت خزانه‌داری روز چهارشنبه ۲۳ شهریور منتشر کرد، آمده است: «دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری، اوفک، امروز ۱۰ فرد و دو نهاد را به دلیل نقش‌شان در انجام اقدامات مخرب سایبری، از جمله فعالیت‌های باج‌افزاری، مورد تحریم قرار داد.»

وزارت خزانه‌داری در این بیانیه اعلام کرد که افراد و نهادهای تحریم شده «همگی وابسته به سپاه پاسداران» هستند و این تحریم‌ها بر اساس اقدام مشترک این وزارتخانه با «وزارت دادگستری، وزارت امور خارجه، دفتر تحقیقات فدرال، فرماندهی سایبری ایالات متحده، سازمان امنیت ملی، و سازمان امنیت سایبری و امنیت زیرساخت‌ها» انجام شده است.

این بیانیه هدف از تحریم‌های اوفک را محافظت از آمریکایی‌ها در برابر «فعالیت‌های باج‌افزاری، تسهیل‌کننده‌های فعالیت‌های باج‌افزاری و دیگر جرایم سایبری» برشمرد.

محمد آقا احمدی، علی آقا احمدی،‌ منصور احمدی، مجتبی حاجی‌حسینی رکن‌آبادی، مصطفی حاجی‌حسینی رکن‌آبادی، احمد خطیبی عقدا، معین مهدوی، علی اکبر رشیدی بارجینی، محمد شاکری اشتیجه، و امیرحسین نیک‌آیین راویری، و دو شرکت افکار سیستم یزد و ناجی تکنولوژی هوشمند فاطر با مسئولیت محدود، که همگی در عرصه سایبری فعالیت دارند، به فهرست تحریم‌شدگان اوفک اضافه شده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز با انتشار بیانیه‌ای این تحریم‌ها را نشان‌دهنده تعهد ایالات متحده به مختل ‌کردن کار زیرساخت‌ها و عوامل فعال در زمینه باج‌افزارها خواند و گفت که ایالات متحده فعالیت‌های سایبری مخربی را که ارکان اقتصاد و زیرساخت‌های حیاتی ایالات متحده را قربانی می‌کنند، برنمی‌تابد.


صدای آمریکا