به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، مهر ۱۸، ۱۳۹۱

نخستین و تنها بنیاد دانشگاهی در جهان به نام دکتر مصدق

بزرگداشت دکتر مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی
 و طرح تاریخی نامگذاری نخستین تالار دانشجویی به نام دکتر محمد مصدق
تاریخ برنامه: شنبه ۱۰ نوامبر ۲۰۱۲ 

دکتر محمد مصدق، نخست وزیر ایران، در حال دست دادن با دکتر هنری گریدی، سفیر وقت آمریکا در ایران، هنگام ورود به باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن (چهارده نوامبر ۱۹۵۱)
  دانشگاه نورت ایسترن ایلینوی به مناسبت شصت و یکمین سالگرد سخنرانی دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در چهاردهم نوامبر 1951، در ظهر روز شنبه دهم نوامبر 2012، برنامه ویژه ای به منظور ارجگذاری به خدمات و میراث نخست وزیر دموکرات ایران و نیز در پشتیبانی از طرح تاریخی نامگذاری نخستین تالار دانشجویی در جهان به نام دکتر مصدق در محل دانشگاه در شیکاگو، برگزار می نماید.

نخستین برنامه به مناسبت صد و سی امین زاد روز دکتر مصدق در شهر شیکاگو در16 ژوئن 2012 با یاری ایرانیان با موفقیت کامل برگذار شد. در آغاز برنامه جشن زاد روز، خانم دکتر شارون هاز، ریاست دانشگاه نورت ایسترن، با ابراز خوشوقتی و افتخار از آغاز طرح نامگذاری، اظهار امیدواری کرد که با همت ایرانیان به زودی در روزی زیبا و با حضور همه دوستداران دکتر مصدق، برنامه ی ای پرشکوه و بین المللی برای گشایش تالار در شیگاکو برگذار گردد.
خانم دکتر امی هایاتاپلتو، ریاست دانشکده مدیریت که تالار آتی دکتر مصدق در آن جای دارد، گفت: همه روزه صدها دانشجو و استاد و بازدید کننده در این تالار درس می خوانند و یا از آن می گذرند. تصوراینکه تالار مزین به نام و تصویر دکترمصدق به عنوان یک الگو برای شیوه رهبری خدمتگزار و اخلاقی درجامعه برای دانشجویان باشد، به راستی افتخار آفرین و الهام بخش است.

برنامه بزرگداشت در باشگاه ملی خبرنگاران در روز 10 نوامبر، با همیاری و پشتیبانی ایرانیان مقیم منطقه واشنگتن دی سی و توام با سخنرانی های کوتاه به زبان انگلیسی، برنامه های هنری، نمایشگاه عکس و حراج خیریه به نفع اجرای طرح نامگذاری خواهد بود.
خانم رودابه بختیار، خبرنگار سرشناس تصویری، مجری این برنامه است. کمک های مالی به این برنامه صرف ایجاد صندوق دایم بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی و نیز برگذاری سلسله سخنرانی ها به نام دکتر مصدق در دانشگاه نورت ایسترن ایلینوی خواهد شد. جهت تضمین و تکمیل طرح نامگذاری نیاز به گردآوری 250000 دلار در یک صندوق دایم برای اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان ایرانی و نیز برگذاری سلسله سخنرانی ها به نام دکتر مصدق می باشد. تا کنون نزدیک به 55000 دلار به همت ایرانیان و دوستداران دکتر مصدق گردآوری شده است.

شصت و یک سال پیش در چهاردهم نوامبر 1951 دکتر مصدق و همراهانش با حضور در باشگاه ملی خبرنگاران پیام صلح و دوستی ملت ایران را به گوش ملت آمریکا وجهانیان رساندند.
روز دهم نوامبر 2012، دوستداران دکتر مصدق با همایش خود یاد دکتر مصدق و پیام او را گرامی خواهند داشت.

برای اطلاعات بیشتر در باره برنامه 10 نوامبر و نیز طرح نامگذاری و چگونگی یاری رساندن، خواهشمند است با دکتر  حمید اکبری، استاد دانشگاه نورت ایسترن، با شماره تلفن و یا ای میل زیر تماس حاصل فرمایید.

Tel: 773 - 442 - 6126
 hakbari@neiu.edu