به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مهر ۱۶، ۱۳۹۱

احمدی نژاد: اخلال در بازار کار شیطان است
به گزارش خبرگزاری های ایران ، محمود احمدی نژاد گفت:
«خراب کردن بازار و آیه یاس خواندن و کارشکنی‌ها و تلاش برای تضعیف روحیه مردم کار شیطان است؛ اما نباید از شیطان تبعیت کرد بلکه باید عبور کرد.»
  بازار ارز ایران و برخی دیگر از کالاهای اساسی در هفته گذشته و تحت تاثیر بحران ارزی بی سابقه در کشور دستخوش ناآرامی بود؛ به طوری که اعتراض هایی را در میان مردم و بازاریان تهران برانگیخت که واکنش پلیس ضدشورش را به همراه داشت. به همین دلیل، بخش های بزرگی از بازار تهران در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه تعطیل بود.

بازار بزرگ تهران روز شنبه با حضور ماموران پلیس آغاز به کار کرد. با این حال، گزارش منابع خبری حاکی است که تنش ها بر سر سقوط ارزش برابری ریال در برابر ارزهای عمده خارجی همچنان باقی است و صرافان از اجرای دستور دولت برای خرید و فروش دلار به نرخ ثابت خودداری می کنند.

شبکه تلویزیونی الجزیره می گوید از سرگرفته شدن فعالیت های بازار، در پی زدوخورد پلیس ضد شورش و مردم در هفته گذشته، نشان می دهد مقامات امنیتی توانسته اند نارضایی عمومی را دستکم موقتا مهار کنند. اما روشن نیست که آیا دولت محمود احمدی نژاد قادر خواهد بود ارزش ریال را تثبیت کند یانه.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک کارمند بورس تهران می گوید: "دستوری از انجمن صرافان دریافت کرده ایم که دلار را به قمیت دو هزار و 500 تومان بخریم و صد تومان بیشتر بفروشیم. اما کسی با این قیمتها معامله نمی کند."

رویترز اظهارات یک بازاری را نقل می کند که می گوید:" آنچه فکر هر بازرگانی را به خود مشغول کرده نگرانی از فردا است. آنچه براستی ناراحت کننده است بی ثباتی قیمت ها است. بازرگانان نیاز دارند بتوانند برای کارهای خود برنامه ریزی کنند و با بی ثباتی نرخ ها، چنین کاری تقریبا غیر ممکن است."

در گزارش رویترز به نقل از ساکنان تهران گفته می شود هر چند مواد غذایی و کالاهای مصرفی اساسی که در داخل تولید می شود هنوز در دسترس هستند اما نوسان شدید ارزش ریال و قیمت ها در دو هفته گذشته برخی از فراورده های خارجی را نایاب کرده است.

یک فروشنده رایانه های شخصی نیز به رویترز گفت فروش را متوقف کرده است، زیرا دیگر نمی تواند ارزش ریالی کالاهایش را محاسبه کند.

گزار ش منابع خبری در ایران نشان می دهد هر دلار روز شنبه در بازار سیاه تا ۳۵۰۰ تومان خرید و فروش شده است، اما اکثر صرافی ها از خرید و فروش دلار خودداری کرده اند. در اتاق معاملات ارزی بانک مرکزی نیز نرخ ارز غیر مرجع که قرار بوده دو درصد زیر قیمت بازار باشد، ۲۵۹۷ تومان تعیین قیمت شده و نرخ ارز مرجع همچنان ۱۲۲۶ تومان است.