به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آبان ۰۳، ۱۳۹۱

اینجا سوریه است، دو روز مانده به عید قربان!
حسین، تنها پانزده سال دارد و سرسختانه با مشکلاتش می جنگد، او می گوید: «باید زندگی را بگذرانیم، اما کار ندارم. فقط به اندازه زنده ماندن کار دارم. در زباله ها به دنبال نایلون و آهن می گردم تا از فروش آنها غذا بخرم.»
  پرواز جنگنده ها، بمباران، نفیر گلوله و فریاد قربانیان در سوریه، شاید رسانه ها بتوانند تنها بخشی از فجایع روزمره این جنگ بی پایان را به تصویر بکشند ولی همه آنرا نه.


هراس و وحشت ساکنان مناطق جنگی به تصویر کشیدنی نیست.مردان و زنانی که فریاد می زنند و یاری می طلبند و کودکانی که از وحشت خود را در آغوش پدران و مادرانشان پنهان می کنند.


زخمی هایی که قربانی جنگ داخلی شده اند و تیماری برای آنها نیست. فاجعه ای که در دریچه دوربین نمی گنجد.


یکی از پزشکان بیمارستان حلب می گوید: «خبرنگارها می آیند و می روند. تصویر برداری می کنند، اما نتیجه آنرا نمی بینیم. کسی کاری نمی کند. تا به کی؟ دو سال در این شرایط زندگی کردیم و هیچ اتفاقی نیفتاده. »


حلب، شهری باستانی در فهرست یونسکو، جایی که روزگاری قلب تپنده تمدن بود و اکنون بجز ویرانه ای از آن باقی نمانده. با مردمی که بی سرپناه به استقبال زمستان می روند و به سختی روزگار می گذرانند.


حسین، تنها پانزده سال دارد و سرسختانه با مشکلاتش می جنگد، او می گوید: «باید زندگی را بگذرانیم، اما کار ندارم. فقط به اندازه زنده ماندن کار دارم. در زباله ها به دنبال نایلون و آهن می گردم تا از فروش آنها غذا بخرم.»


احمد هم چهارده سال دارد و با بدنی نحیف ناچار است هر روز ساعت ها، گاری سنگینی را که با آن دست فروشی می کند با خود به این سو و آن سوی حلب بکشد. او زندگی را دوست دارد و می گوید: «می خواهم زندگی کنم، همین. به خطر فکر نمی کنم. خواهر و برادری کوچکتر دارم که باید چیزی بخورند.»


وحشت از تک تیراندازهای پنهان در بام خانه ها و صف های طولانی در شهری ویرانه برای قطعه ای نان، اینها تصویری تکراری برای مردم حلب است که هر روز و هر روز با آن زندگی می کنند. اینها فجایعی هستند که در قاب تصویر نمی گنجند.


عفو عمومی در سوریه


بشار اسد در تلویزیون دولتی سوریه اعلام عفو عمومی کرد. عفو عمومی شامل حال کسانی می‌شود که مرتکب "جنایت تروریستی" نشده‌ باشند.


در همین حال، تلاش‌ها برای برقراری یک آتش‌بس میان مخالفان و حکومت سوریه ادامه دارد.


اخضر ابراهیمی٬ نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل‌وفصل بحران سوریه٬ یک‌شنبه گذشته با بشار اسد٬ رئیس‌جمهور سوریه دیدار کرد و از طرفین درگیر خواست که به مناسبت تعطیلات عید قربان سلاح‌های خود را زمین بگذارند و زمینه آتش‌بس چهار روزه را فراهم کنند.


مقام‌های سوریه گفته‌اند که از آتش بس استقبال می‌کنند اما شرط پذیرش آن را توقف حمایت غرب و متحدان عرب آن از اپوزیسیون سوریه می‌دانند.


مخالفان مسلح رژیم بشار اسد هم اعلام کرده‌اند که در صورت تحقق شروط پنج‌گانه آنها٬ با اجرای آتش‌بس موافقت خواهند کرد. شروط مورد نظر مخالفان مواردی نظیر آزادی زندانیان٬ خروج نیروهای نظامی از شهر حمص و توقف بمباران مناطق گوناگون سوریه را در بر می‌گیرد.


با این حال گزارش‌ها از سوریه حاکی از یک آرامش نسبی ‌در سوریه نیست. به گفته مخالفان، دیروز دست کم شش نفر در شهر حلب و چهارنفر نیز در شهر حرستا به دست نیروهای نظامی سوریه به قتل رسیدند.

منبع: انتخاب