به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آذر ۱۹، ۱۳۹۳

بازداشت نسرین ستوده و رضا خندان در روز جهانی حقوق بشر

رضا خندان: «این افراد حکم قضایی و نامه ساده قضایی هم نداشتند و اقدامشان بیشتر شبیه به آدم‌ربایی بود.»
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران، طبق روال هر روز خانم ستوده در اعتراض به لغو پروانه وکالتش قرار بود به اتفاق همسر خود رضا خندان به مقابل کانون وکلای دادگستری رفته و دست به تحصن بزند اما اينبار ماموران وزارت اطلاعات در اتوبان کردستان جلوی اتومبيل ايشان را گرفته و هردو را بازداشت می‌کنند.
ماموران وزارت اطلاعات رضا خندان و نسرين ستوده را به يکی از مراکز وزارت اطلاعات انتقال داده و ساعت ۱۲ ظهر رضا خندان را آزاد می‌کنند ولی نسرين ستوده همچنان در بازداشت بوده و از وضعيت وی اطلاهی در دست نيست.
همچنين جمعی از فعلان مدنی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر قصد همراهی نسرين ستوده در مقابل کانون وکلای دادگستری را داشتند که اين تجمع را بدون وی برگزار کردند.
اين تجمع با حضور گسترده نيروهای امنيتی و نيروی انتظامی برگزار شد و ماموران امنيتی اقدام به عکسبرداری و فيلمبرداری از تجمع کنندگان کردند. همچنين پس از پايان تجمع ماموران امنيتی اقدام به تعقيب شرکت کنندگان کرده و برخی گزارشهای تاييد نشده‌ای در مورد بازداشت دستکم يک تن از شرکت کنندگان در تجمع به اين خبرگزاری رسيده است.
يکی از شرکت کنندگان در تجمع به گزارشگر هرانا گفت: «پس از پايان تجمع ماموران امنيتی شرکت کنندگان را تعقيب کردند و بعدا که من با تلفن چند تن از ايشان تماس گرفتم جواب تلفن را نمی‌دادند.» رادیو فردا: رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر، از بازداشت شدن خانم ستوده در روز چهارشنبه ۱۹ آذر خبر داد.
رضا خندان در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت در حالی که وی و همسرش در راه پیوستن به تجمع در مقابل کانون وکلا به مناسبت روز حقوق بشر بودند چند نفر آنها را بازداشت کرده و با خود بردند.
او گفت: «خودروی ما در خیابان در محاصره چندین خودرو قرار گرفت و بازداشت‌کنندگان علت بازداشت را نگفتند.»
وی افزود که «این افراد حکم قضایی و نامه ساده قضایی هم نداشتند و اقدامشان بیشتر شبیه به آدم‌ربایی بود.»
ه گفته آقای خندان، این افراد به وی و خانم ستوده دستبند زده و سرهای آنها را به کف خودروها فشار داده‌اند «به‌طوری‌که نفس کشیدن برای آنها دشوار شده‌بود.»
رضا خندان افزود که سپس افراد یادشده آنها را به یکی از دفاتر وزارت اطلاعات در چهارراه ولی عصر تهران برده‌اند و آقای خندان حوالی ظهر آزاد شده اما نسرین ستوده هم‌چنان در بازداشت به‌سر می‌برد.
به گفته آقای خندان، نسرین ستوده در مقابل کانون وکلا «هر روز تحصن دارد و امروز هم می‌رفت که تحصنش را ادامه بدهد.»
روز چهارشنبه، محمد نوری‌زاد، نویسنده و فیلمساز منتقد حکومت ایران، نیز در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که «امروز - چهارشنبه نوزده آذر - روز حقوق بشر است. بانو ستوده از ما خواسته بود که در این روز جلوی کانون وکلا بایستیم و این روز را گرامی بداریم. همه رفتیم اما خودش نیامد. نگران شدیم.»
به نوشته آقای نوری‌زاد، در مقابل کانون وکلا پلیس به تعداد «فراوان» حضور داشته‌است.
او از شرکت کردن جعفر پناهی، محمد ملکی، مادر اصانلوها، مادر سعید زینالی و مادر مهین‌فر و همسر عبدالفتاح سلطانی، همسر ابوالفضل قدیانی، منصوره بهکیش، اعضای لگام [کارزار لغو گام به گام اعدام] و دانشجویان دختر و پسر و جمعی از شاگردان محمد علی طاهری و رضا ملک، داوود نعمتی و دیگران در این تجمع خبر داده است.
نسرين ستوده، وکيل دادگستری،، از صبح روز سه‌شنبه، ۲۹ مهرماه، در اعتراض به حکم دادگاه انتظامی وکلا مبنی بر محروميت سه ساله‌اش از وکالت و مواردی نظير «تلاش برای محو کامل استقلال کانون وکلا و ناديده گرفتن حق دگرانديشان در انتخاب وکيل» در مقابل کانون وکلای دادگستری مرکز در تهران، تحصن کرده بود.
او شنبه سوم آبان، نیز پس از حضور در تجمعات اطراف ساختمان وزارت کشور در اعتراض به اسيدپاشی‌های اخير در اصفهان، بازداشت شده و سپس آزاد شد.