به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، دی ۰۴، ۱۳۹۳

به پاس تلاش های بی وقفه و پیگیرانه برای برقراری روابط آشتی جویانه بین اقوام و مذاهب

مولوی عبدالحمید برنده جایزه تلاشگر حقوق بشر سال  ۱۳۹۳ 
کانون مدافعان حقوق بشر
خانم نسرین محمدی با اشاره به سختی و رنج فراوانی که مولوی عبدالحمید در این راه کشیده است، گفت: «این تندیس که منشور کورش است به رسم تقدیر از تلاش های تلاشگری خستگی ناپذیر که بی ادعا در منطقه ای محروم برای تحقق صلح و امنیت و زیستی مسالمت آمیز و مدنی کوشیده است، اهدا می شود.»
مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی از سوی کانون مدافعان حقوق بشر به عنوان برنده جایزه "تلاشگر حقوق بشر" سال 1393 هجری شمسی معرفی شد. 

کانون مدافعان حقوق بشر از سال 1386 هجری شمسی، هر سال از میان تلاشگران حقوق بشر، یک نفر را به عنوان برنده جایزه "تلاشگر حقوق بشر" معرفی می کند. این جایزه در روز جهانی حقوق بشر- 10 دسامبر- اهداء می شود.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، جایزه تلاشگر حقوق بشر در سال 1393 به پاس تلاش های بی وقفه و پیگیرانه مولوی عبدالحمید در سال‌های گذشته برای برقراری روابط آشتی جویانه بین اقوام و گرایش‌های مختلف مذهبی در استان سیستان و بلوچستان به این روحانی برجسته اهل سنت تعلق گرفت.کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای با اعلام این خبر، به بیان چرایی اهدای جایزه "تلاشگر حقوق بشر" سال 1393 به مولوی عبدالحمید پرداخت. 

در بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر در خصوص جایزه "تلاشگر حقوق بشر" سال 1393 آمده است:
«بسیار مفتخر هستیم که جایزه "تلاشگر حقوق بشر" کانون مدافعان حقوق بشردر سال 1393 به آقای مولوی عبدالحمید، یکی ازعلمای اهل سنت در ایران تقدیم می شود. 

آقای مولوی عبدالحمید تلاش‌های بی وقفه و پیگیرانه‌ای در سال‌های گذشته برای برقراری روابط آشتی جویانه بین اقوام و گرایش‌های مذهبی مختلف در استان محروم سیستان و بلوچستان داشته است. 
با وجود اینکه استان سیستان و بلوچستان یکی از استان های مرزی کشور ایران و همجوار با دو کشور افغانستان و پاکستان است و مردم دو کشور افغانستان و پاکستان سال‌ها دچار اختلاف‌ها و جنگ های قومی و مذهبی هستند اما آقای مولوی عبدالحمید تلاش کرده است تا از اختلاف‌های قومی، قبیله ای و مذهبی در این استان کاسته و با ارائه الگویی تأثیر گذار از زیست مسالمت آمیز و توأم با صلح و مدارا و تحمل یکدیگر، به امنیت و ثبات و جلوگیری از خشونت یاری رساند. مولوی عبدالحمید با تحمل سختی ها و فشارهای بسیار از هرگونه افراط و تفریط پرهیز کرده و با حضور فعال و چشمگیر در عرصه های اجتماعی سعی در الگوسازی مناسب از زیست مسالمت آمیز توأم با فعالیت علنی و شفاف کرده است. 

چنین تلاش هایی در شرایط کنونی که آتش جنگ و خشونت و انسان کشی در کشورهای منطقه شعله ور گشته و جهان را متأثر کرده است، نه تنها خدمت به اهل سنت و بلوچ بلکه تلاشی بس گرانقدر در راه برقراری صلح و ثبات و امنیت در سرزمین سر بلند ایران و حتی ارائه مدل و الگویی از زندگی مسالمت آمیز اقوام در کنار یکدیگر برای جهانیان است.
این در حالی است که مولوی عبدالحمید و خانواده محترم‌شان با فشار های بسیار مواجه بوده‌اند؛ از جمله بازداشت اعضای خانواده- آقایان محمد اسماعیل ملازهی و عبدالعلیم شه بخش (همسران دخترانشان)- که ماه‌ها در سلول‌های انفرادی طویل المدت نگهداری شده و سپس به شهرستان‌های دور تبعید شده اند و همچنین بازداشت مولوی احمد نارویی و مولوی عبدالفتی بدری از همکاران نزدیک ایشان و ممنوع الخروج شدن اعضای خانواده و پسرانشان در سال‌های اخیر. اما این فشارها از سوی حکومت، نه تنها مولوی عبدالحمید را به دام خشونت و درگیری نکشانده یا منفعل نکرده است بلکه او را در پی‌گیری و تلاش مسالمت جویانه برای احقاق حقوق انسانی مصمم تر کرده است. چنانچه چندی پیش شاهد بودیم که با تمام قدرت و احساس مسئولیت و نوع دوستی برای آزادی سربازان گروگان گرفته شده ایرانی تلاش کرد که موفقیت آمیز بود.
مولوی عبدالحمید همچنین با کمک و یاری رسانی به نهادهای مردمی و فعالیت های مدنی در حوزه های مختلف مانند بهداشت و سلامت تا مسائل مربوط به زنان سرپرست خانوار و حتی پرونده های قضایی اهالی منطقه و در گیری‌های قومی در استان سیستان و بلوچستان به سهم خود، تلاشی مؤثر و ماندگار در گسترش کار مدنی وشکل گیری نهادهای مردمی داشته است.
مولوی عبدالحمید همچنین تلاشی پی گیر در جهت تحقق حقوق اساسی و بنیادین مردم که در قانون اساسی تصریح شده و همچنین حفظ کرامت والای انسان داشته است که آثار آن را هم در سخنرانی ها و مؤعظه‌هایشان و هم در عمل اجتماعی‌شان می توان دید که تحقق این حقوق در واقع تحقق موادی از اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

کانون مدافعان حقوق بشر با برشمردن اندکی از ویژگی ها و تلاش های با ارزش مولوی عبدالحمید، عالم سنی و بلوچ در ایران که موفق به ارائه الگویی از زیست مسالمت جویانه انسان ها با عقاید و باورهای مختلف شده، امیدوار است تا با معرفی این چهره های صلح جو و مدارا پیشه به مجامع حقوق بشری و افکار عمومی، خدمتی هرچند ناچیز بنماید.»
بر همین اساس نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر روز سه شنبه 25 آذر ماه 1393 با سفر به استان سیستان و بلوچستان، تندیس منشور کوروش را به نشان جایزه تلاشگر حقوق بشر به مولوی عبدالحمید تقدیم کرد.

مولوی عبدالحمید به هنگام دریافت جایزه تلاشگر حقوق بشر با بیان اینکه محور فکر و فعالیت هایشان بشریت و انسانیت بوده است، گفت که فکر می کند باید تلاش کرد تا آتش جنگ و خونریزی خاموش شود و تمام ادیان، مذاهب و عقاید بتوانند با صلح و آرامش و احترام به عقاید یکدیگر در کنار هم زندگی کنند.
مولوی عبدالحمید همچنین توجه به حقوق اقلیت ها و اقوام مختلف را امری ضروری دانست و برای جهان و بشریت آرزوی صلح و ثبات کرد. 
نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر نیز با ابراز خوشحالی از چنین دیدار صمیمانه‌ای که در منزل مولوی عبدالحمید انجام شد، تأکید کرد که دلیل تقدیم این جایزه به مولوی عبدالحمید، تلاش های مسالمت آمیز این روحانی برجسته اهل سنت در مسیر نهادینه شدن صلح و امنیت بوده است.

خانم محمدی با اشاره به سختی و رنج فراوانی که مولوی عبدالحمید در این راه کشیده است، گفت: «این تندیس که منشور کورش است به رسم تقدیر از تلاش های تلاشگری خستگی ناپذیر که بی ادعا در منطقه ای محروم برای تحقق صلح و امنیت و زیستی مسالمت آمیز و مدنی کوشیده است، اهدا می شود.»

نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در پایان این دیدار گفت: «ما در کنار شما هستیم و برای رسیدن به صلح و زندگی عاری از خشونت و خونریزی و همچنین برای رسیدن به درجه ای از شخصیت والای بشری که با مدارا و دوستی در کنار هم زندگی و حقوق انسانی یکدیگر را رعایت کنیم، دست یاری به سوی شما دراز می کنیم تا شاهد صلحی پایدار در کشور و در جهان باشیم.» 

کانون مدافعان حقوق بشر در سال 1386 عباس امیر انتظام، در سال 1387 تقی رحمانی، در سال1388 آیت الله منتظری، در سال 1389 عزت الله سحابی و در سال 1392 محمد ملکی را به عنوان برنده جایزه "تلاشگر حقوق بشر" اعلام و تندیس منشور حقوق بشر را به آنان هدیه کرد.