به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آذر ۱۹، ۱۳۹۳

نسرین ستوده پس از بازداشت چند ساعته آزاد شد

تجمع  فعالان مدنی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در مقابل کانون وکلای دادگستری برای همراهی با نسرین ستوده

صبح روز چهارشنبه ۱۹ آذرماه / ۱۰ دسامبر هم‌زمان با روز جهانی حقوق بشر، مأموران امنیتی نسرین ستوده، حقوقدان و فعال حقوق بشر را به‌همراه همسرش رضا خندان بازداشت کردند.

رضا خندان و نسرین ستوده با چند ساعت اختلاف آزاد شدند.

رضا خندان تاکید کرده است که بازداشت نسرین ستوده در بار گذشته و بازداشت امروز هر دوی آنها بدون حکم قضایی و غیرقانونی بوده است.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده در فیس‌بوک خود نوشت صبح روز چهارشنبه عوامل وزارت اطلاعات در بزرگراه کردستان تهران خودرو آن‌ها را محاصره و او و نسرین ستوده را بازداشت کردند.

از سوی دیگر صبح روز چهارشنبه جمعی از فعالان مدنی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر قصد همراهی نسرین ستوده در مقابل کانون وکلای دادگستری را داشتند که این تجمع بدون حضور وی برگزار شد.

 جزئیات بازجویی ۵ ساعته نسرین ستوده به روایت خودش

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که امروز می‌خواست به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در مقابل کانون وکلا به تحصن خود ادامه دهد، برای ساعاتی بازداشت شد. وی در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه چگونگی این بازداشت را شرح می‌دهد.
 نسرین ستوده در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه گفت: امروز در حالی که به اتفاق همسرم (رضا خندان)، راهی محل تحصن بودیم، بین راه توسط ماشین دیگری متوقف شدیم و هر دوی ما را بدون ارائه حکم بازداشت کردند و سپس به اداره پیگیری اطلاعات در خیابان صبا منتقل کردند و بعد از سه ساعت همسرم و بعد از پنج ساعت من را آزاد کردند.
ستوده درباره محتوای بازجویی‌ها نیز گفت: صحبت بیشتر پیرامون تحصن امروز به مناسبت روز جهانی حقوق بشر بود و این مورد اعتراض آقایان بود درحالی که این حق قانونی است برای همه شهروندان.
این فعال حقوق بشر درباره تحصن مقابل کانون وکلا گفت: بسیاری از دوستانی که در این مدت تحصن را یاری کرده بودند همه با هم امروز قرار گذاشته بودند و آمدند؛ از جمله آقایان جعفر پناهی، محمد نوری زاد، فریبرز رئیس دانا، محمد ملکی و اعضای کمپین لغو گام به گام اعدام.
چند روز پیش نیز نسرین ستوده در گفت‌وگو با رادیو بین‌المللی فرانسه اعلام کرده بود که به تحصن خود در اعتراض به حکم محرومیت سه ساله‌اش از وکالت در مقابل کانون وکلا همچنان ادامه می‌دهد.