به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، بهمن ۲۶، ۱۳۹۴

وزارت خارجه آمریکا خواستار رفع حصر از رهبران معترضان سال ۱۳۸۸ شد


همزمان با پنجمین سالگرد حصر خانگی رهبران معترضان به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸، وزارت خارجه ایالات متحده خواستار آزاد شدن آنان، که بدون محاکمه در حصر خانگی هستند، شده است.
مهدی کروبی و میرحسین موسوی که هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بودند به همراه زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی پنج سال گذشته را در حصر خانگی سر کرده‌اند.
مهدی کروبی و میرحسین موسوی در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری به این نتایج و برنده شدن محمود احمدی‌نژاد اعتراض کردند و خواستار برگزاری راهپیمایی آرام طرفداران خود شدند.
این دو در تاریخ ۲۵ بهمن ماه ۱۳۸۹ و در پی یک تظاهرات انبوه مخالفان در بهمن ۱۳۸۹، در حصر خانگی قرار گرفتند. زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی نیز به همراه او در حصر باقی ماند.
وزارت خارجه ایالات متحده به همین مناسبت روز یکشنبه ۲۵ بهمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که این وزارتخانه به همراه جامعه بین‌المللی ادامه بازداشت رهبران اپوزیسیون ایران و آزار اعضا خانواده آنان را محکوم می‌کند.
مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه گفت: "ایالات متحده به اصرار خود به دولت ایران برای محترم شمردن تعهدات بین‌المللی خود ادامه خواهد داد. تضمین محاکمات عادلانه و بازداشت و زندانی نکردن شهروندان به صورت خودسرانه از جمله این تعهدات است. ما درخواست خود برای آزادی فوری این افراد و تمامی زندانیانی را که به دلیل باورهای دینی و سیاسی خود در حبس هستند تکرار می‌کنیم ."
تداوم حبس خانگی رهبران معترضان سال ۱۳۸۸ درحالیست که حسن روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود در سال ۱۳۹۲ وعده داده بود که برای رهایی این رهبران از حبس تلاش کند. طی دو سال گذشته مقام‌های دولتی اعلام کرده‌اند که دولت برای رفع حصر تلاش کرده است اما محقق شدن آن از اختیارات دولت خارج است.
صدای آمریکا