به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اسفند ۱۰، ۱۳۹۴

رئیس اتحادیه بارفروشان هشدار داد

ورود میوه‌های قاچاق بسته‌بندی با تریلی ۱۸چرخ

 اگرچه مسؤولان اذعان دارند میوه‌های قاچاق از طریق مبادی غیررسمی و با کوله و... وارد کشور می‌شود اما رئیس اتحادیه بارفروشان می‌گوید تمام میوه‌های قاچاق به‌صورت بسته‌بندی‌ و با تریلی‌های۱۸چرخ از مبادی آسفالته  وارد کشور می‌شود.

 بنا به این گزارش، با وجود خراب‌شدن میوه‌های داخلی بر شاخه درختان به علت قیمت پایین و هزینه‌های زیاد چیدن آن، میوه‌های وارداتی همچنان به مقدار زیاد وارد می‌شود که در این میان میوه‌های نوبرانه مانند گیلاس کیلویی ۱۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

رئیس اتحادیه بارفروشان میوه با بیان اینکه قیمت میوه‌های قاچاق ۳ برابر قیمت واقعی است، گفت: میوه‌های قاچاق را با تریلی ۱۸ چرخ و از مبادی آسفالته به کشور وارد می‌کنند. سیدمحسن محمودی اظهار داشت: اتحادیه بارفروشان پیش از این اطلاعیه‌ای را به واحدهای صنفی مبنی‌بر تشدید برخورد با صنوف متخلف و دخیل در امر قاچاق صادر کرده است اما در جلسه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار بر این شد اطلاعیه‌ دیگری نیز از سوی مسؤولان مربوط تنظیم شود و در اختیار اتحادیه برای ابلاغ به واحدهای صنفی قرار بگیرد. وی درباره میزان میوه‌های قاچاق در بازار گفت: در حال حاضر جز موز، نارگیل، آناناس و زنجبیل که به صورت قانونی وارد کشور می‌شود، واردات مابقی اقلام میوه، ممنوع است و در حکم قاچاق محسوب می‌شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان درباره برخورد با قاچاقچیان میوه و تره‌بار اظهار داشت: می‌توان جلوی قاچاق میوه را گرفت چون میوه‌ها از راه کوله‌بری وارد کشور نمی‌شوند بلکه با تریلی  ۱۸ چرخ و از مبادی آسفالته به کشور می‌آیند. وی ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی که لیست ارقام ممنوعه میوه را اعلام کردند، خودشان باید پیگیر و معترض به واردات و قاچاق میوه‌های ممنوعه باشند. محمودی با تاکید بر جلوگیری از واردات کالاهای قاچاق در مبادی ورودی کالا تصریح کرد: اگر نیاز به واردات کالا داریم و کمبودی احساس می‌شود، باید واردات آن کالاها از مبادی قانونی صورت پذیرد. وی ضمن بیان این نکته که قیمت میوه‌های قاچاق بیش از 3 برابر قیمت واقعی است، گفت: اگر سال گذشته اجازه داده بودند پرتقال‌ از مبادی قانونی وارد کشور شود، قیمت پرتقال‌ در میدان بیشتر از 4 هزار تومان نبود اما چون پرتقال‌ از راه قاچاق وارد کشور شد، از اول تا آخر فصل 9 هزار تومان فروختند و مصرف‌کنندگان گران‌تر از همیشه خریدند.
بازاری که ساماندهی نشد.

مشکل اصلی باغدارها بی‌توجهی به مشکلات، تلنبار شدن محصول روی دست آنها و نبود خریدار و قیمت‌های پیشنهادی بسیار پایین و از همه مهم‌تر وجود میوه‌های وارداتی به بازار است اما مسؤولان معتقدند نه‌تنها هیچ‌گونه وارداتی در این‌باره وجود ندارد که هر سال نیز تمام نیاز بازار را با مرکبات داخلی و آن هم با قیمت‌های رایج از باغدارها تامین می‌کنند. به گزارش تسنیم، این در حالی است که جولان پرتقال‌های مصری و نارنگی‌های پاکستانی در بازار میوه، کار باغداران ایرانی را کساد کرده تا جایی که میوه‌ها روی درختان می‌ماند و می‌گندد اما روانه بازار نمی‌شود چرا که چیدن و حمل‌ونقل آن هزینه‌های زیادی دارد و سودی نصیب باغداران نمی‌کند. وجود حلقه‌های بسیار در توزیع میوه خود نیز به تنهایی باعث افزایش قیمت آنچنانی میوه می‌شود و اگر معتقد باشیم قیمت میوه در سطح خرده‌فروشی گران نیست، نشان از آن دارد که قیمت خرید از کشاورز و باغدار بسیار اندک است و در هر 2 صورت به افراد اصلی چرخه تولید و مصرف که باغدار و خانواده مصرف‌کننده هستند، جفا می‌شود؛ یعنی سوم شخص غایب پیروز میدان است. نایب‌رئیس اتحادیه باغداران،  مجتبی شادلو، گفت: «در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم میوه‌های نوبرانه قاچاق همچون گیلاس 120 هزار تومان، انگور شیلی 35 هزار تومان، سیب فرانسوی  ۱۸ هزار تومان، شبرنگ و هلو 25 هزار تومان در میادین میوه و تره‌بار به فروش می‌رسد». تنوع این میوه‌ها و توزیع آنها در بازار به‌گونه‌ای است که در مغازه‌های مرکز شهر نیز برخی اقلام آنها را می‌توان دید، میوه‌هایی که البته به دلیل گران بودن قیمت‌شان، برخی مردم حتی فرصت یک بار چشیدن طعم آن را نیز ندارند و حتی برخی نام آنها را نیز نمی‌دانند.

در این راستا، به نظر می‌رسد دوباره جذابیت برای فروشندگان این میوه‌ها در بازار به وجود آمده است که آنها به سمت خرید این میوه‌ها و فروش آنها در بازار رفته‌اند. پاملو ترکیه‌ای، سیب فرانسوی، سیب ترکیه‌ای، سیب شیلی، پرتقال مصری، توت‌فرنگی ترکیه، شلیل و آلوی چینی، لیموترش ترکیه، سیر چینی، آناناس آفریقایی و هندی، شاه‌بلوط و زنجبیل چینی و گلابی شیلی میوه‌هایی است که امروزه در میدان بزرگ میوه و تره‌‌بار و بازارهای شمال تهران خودنمایی می‌کند، در محل مناسبی از میدان و بازار جا خوش کرده‌ و قیمت بالاتری دارند اگرچه بسیارشان طعم و مزه مناسبی ندارد اما مورد اقبال برخی خریداران هستند. ورود چنین میوه‌هایی به کشور بازارهای داخلی را قبضه کرده و سود کلان واردات آن به جیب تعداد معدودی که شاید به انگشتان دست هم نمی‌رسد می‌رود،
از سوی دیگر ذائقه مردم هم با چنین میوه‌هایی سازگار نیست و شاید تنها یکی دو درصد مردم قادرند این میوه‌های گران‌قیمت را که هر عدد آن 10 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد خریداری کنند و آن هم نه به دلیل طعم و مزه که صرفا به دلیل پز دادن رنگارنگی سفره‌شان با میوه‌های خارجی گران‌قیمت است. البته درباره سایر میوه‌ها همین طور است و طعم آنها جز به کام عده‌ای معدود شیرین نشده است.

ورود چنین میوه‌هایی که معمولا به صورت مافیایی وارد کشور شده به‌رغم اینکه بعضاً اعلام می‌شود به دلیل پرداخت عوارض سنگین برای واردکنندگانش صرفه اقتصادی ندارد اما دقیقا این عوارض از خود مردم گرفته می‌شود و دقیقا برای واردکننده هم صرف می‌کند. زمانی که هیچ نظارتی بر بازار نیست و واردکننده و فروشنده به هر قیمتی که توانستند می‌فروشند در حقیقت تنها این مردم هستند که در هر حالتی متضرر می‌شوند و حتی عوارض بالای واردکنندگان را پرداخت می‌کنند.

خبرگزاری تسنیم