به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، بهمن ۲۶، ۱۳۹۴

والس : عملیات غول آسای تروریستی در انتظار اروپا است

 مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه، در کنفرانس امنیتی مونیخ هشدار داد که عملیات تروریستی گسترده تری در اروپا روی خواهد داد و جهان وارد دوره ای از عملیات غول آسای تروریستی شده است.
نخست وزیر فرانسه در هشدارش تأکید کرد: باید این حقیقت را به مردمان بگوییم که بدون شک با عملیات تروریستی گسترده تری روبرو خواهند شد و این عملیات تروریستی برای مدت زمان طولانی به درازا خواهند کشید حتا اگر با عزمی راسخ علیه آنها به نبرد برخیزیم.
مانوئل والس در جای دیگری از سخنانش از روسیه خواست که بمباران مناطق غیرنظامی در سوریه را متوقف کند. او افزود که فرانسه، روسیه و منافع اش را محترم می شمارد، هر چند همه میدانیم که برای رسیدن به صلح و گفتگو بمباران غیرنظامیان در سوریه باید متوقف شود.

پیشتر رییس جمهوری فرانسه، فرانسوا هولاند، خواستار متوقف شدن بمباران مناطق غیرنظامی در سوریه توسط جنگنده های روسیه شده بود. در سخنان امروزش در کنفرانس امنیتی مونیخ، نخست وزیر فرانسه، مانوئل والس، همچنین گفت که توافق آتش بس در سوریه که دیروز جمعه دوازدهم فوریه در کنفرانس بین المللی دربارۀ سوریه به دست آمد باید به فوریت اجرا شود. او اجرای آتش بس در سوریه را شرط پیشرفت روند صلح در این کشور دانست. 


نخست وزیر روسیه، دیمیتری مدودوف، نیز که در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنانی ایراد کرد، تأکید نمود که مناسبات روسیه و کشورهای غربی وارد دورۀ جدیدی از جنگ سرد شده است. او بمباران غیرنظامیان سوری توسط روسیه را تکذیب کرد و گفت که کشورش در پی اهداف مخفیانه در سوریه نیست، بلکه تنها می خواهد منافع ملی اش را حفظ کند. نخست وزیر روسیه تأکید کرد که تنها مناسبات منظم و روزانه میان نظامیان روسیه و آمریکا می تواند وضعیت سوریه را به حال عادی بازگرداند. 


در واکنش، جان کری، وزیر امور خارجۀ آمریکا خواستار تغییر روش و اهداف نظامی روسیه در سوریه شد و گفت : اگر روسیه نیروهایی را بمباران کند که قرار است در روند مذاکرات سیاسی سوریه شرکت کنند، در نتیجه جایی برای گفتگو باقی نمی ماند. وزیر امور خارجۀ آمریکا افزود : اکثریت حملات هوایی روسیه گروه های مخالف قانونی بشار اسد را هدف قرار می دهند.

رادیو فرانسه