به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اردیبهشت ۳۱، ۱۳۹۵

چه کشورهایی "با روی باز" از پناهجویان استقبال می کنند؟


عفو بین‌الملل: مردم چین "پناهجوپذیرترین" شهروندان جهان‌اند 
سازمان "عفو بین‌الملل" روز پنج‌شنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد که مردم چه کشورهایی بیش از سایر مردم جهان با روی باز از پناهجویان استقبال می کنند.

دویچه وله - نتیجه‌ی نظرسنجی سازمان "عفو بین‌الملل" در ۲۷کشور جهان مردم چین، بریتانیا و آلمان را "پذیراترین" مردم نسبت به پناهجویان اعلام کرد. مردم روسیه کمتر از هر ملیت دیگری به پناهجو روی خوش نشان می‌دهند. 


سازمان "عفو بین‌الملل" روز پنج‌شنبه(۱۹ مه/۳۰ اردیبهشت) با انتشار گزارشی اعلام کرد که مردم کشورهای چین، آلمان و بریتانیا بیش از سایر مردم جهان با روی باز از پناهجویان استقبال کردند.

این سازمان مدافع حقوق بشر رفتار و رویه‌ی مردم در قبال پناهجویان را در ۲۷ کشور جهان بررسی کرده است.
بنا به این گزارش شهروندان کشورهای روسیه، اندونزی و تایلند کمتر از سایر کشورها به پناهجو روی خوش نشان می‌دهند.
سازمان عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد که بنا به بررسی آن‌ها از هر ۱۰ شهروند در جهان، تنها ۱ نفر می‌گوید آماده است که یک پناهجو را در خانه، محله یا همسایگی خود پذیرا باشد.
شلیل شتی، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل با تاکید بر این‌که "آمار و ارقام خود گویای وضعیت است"، به رسانه‌ها گفت: «در مجموع مردم به نسبت دولت‌هایشان رویه‌ی بهتری نسبت به پناهجویان دارند. رفتارهای غیرانسانی دولت‌ها با پناهجویان نشان می‌دهد که دولت‌ها با شهروندان خود فاصله فاحشی دارند.»
دبیرکل این سازمان مدافع حقوق بشر گفت که چین وضعیتی بهتر از هر کشور دیگر دارد و در مجموع ۴۶درصد شهروندان چینی می‌گویند که آماده‌اند پناهجویی را در منزل خود اسکان دهند.
بیست و نه درصد از شهروندان بریتانیا نیز اعلام کردند که این آمادگی را دارند که فردی پناهجو را در خانه‌ی خود پذیرا باشند.
به گزارش سازمان عفو بین‌الملل رتبه‌ی سوم جدول شهروندان آلمان هستند. از هر ۱۰ شهروند آلمان، یک نفر می‌گوید که حاضر است پناهجویی را در خانه‌ی خود جا دهد.
پنجاه و شش درصد آلمانی‌ها گفتند که حاضرند پناهجو را در محله‌ی خود اسکان دهند و در مجموع ۹۶درصد شهروندان آلمان می‌گویند که با سیاست پذیرش پناهجو در خاک کشور خود موافق‌اند.
در روسیه که "بدترین کشور" این فهرست از نظر رفتار با پناهجو نام گرفته است، ۶۱درصد مردم گفتند حاضر نیستند وجود هیچ پناهجویی را در سراسر خاک روسیه قبول کنند.
شلیل شتی در گفت‌وگویی با خبرگزاری فرانسه گفت که امیدوار است نتیجه‌ی نظرسنجی از مردم چین، پیام روشنی برای رهبران این کشور داشته باشد.
او گفت:«چین تاکنون شمار اندکی پناهجو در خاک خود پذیرفته است، امیدواریم این پیغام مردم چین به دولت شنیده شود. آن‌‌ها دارند به دولت خود می‌گویند که آمادگی استقبال از پناهجو را دارند.»
گویا نیوز