به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، خرداد ۰۵، ۱۳۹۵

۹ سال حبس به اتهام توهین به خامنه ای:

مهدی فراحی شاندیز

مهدی فراحی شاندیز از مرخصی و
رسیدگی پزشکی در زندان محروم است 

یک منبع مطلع از وضعیت مهدی فراحی شاندیز زندانی عقیدتی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که این زندانی در زندان رجایی شهر کرج از مرخصی و رسیدگی پزشکی مناسب محروم است و بر خلاف اصل تفکیک جرایم در بند مجرمان غیرسیاسی نگهداری می‌شود.

به گفته این منبع آقای فراحی شاندیز سه بار به اتهام «توهین به رهبری» جمعا به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده که شش سال آن حاصل پرونده‌هایی است که در زندان به آن متهم و محکوم شده است.

این منبع مطلع به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: “مهدی ابتدا در ۱۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۸ در تجمع روزجهانی کارگر بازداشت شد و پس از حدود نه ماه آزاد شد. در خرداد سال ۱۳۸۹ به اتهام توهین به رهبری مجددا بازداشت و زندانی شد، پس از حدو دو ماه با تودیع وثیقه آزاد شد و در اردیبهشت ۱۳۹۰ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به سه سال حبس محکوم شد. این حکم ۱۲ دی ماه ۱۳۹۰ اجرا شد و از آن زمان در زندان به سر می برد. بر اساس این حکم او باید آبان ماه سال ۹۲ آزاد می شد ولی دستگاه‌ قضایی از آزادی او خودداری کرد، چون در حین سپری کردن حکم سه ساله زندان خود، دو پرونده جداگانه با اتهام مشابه توهین به رهبری علیه وی تشکیل شده بود که برای هر کدام به ۳ سال حبس محکوم شد، یعنی جمعا ۹ سال زندان.”

مهدی فراحی شاندیز، ۵۵ ساله و ساکن تهران و معلم خصوصی دبیرستان، ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ در مراسم روز جهانی کارگر در پارک لاله تهران دستگیر شد و با تفتیش مأموران امنیتی مدارک، وسایل شخصی و کتب وی ضبط شد، او در پی این دستگیری به ۹ ماه حبس محکوم شد که بیشتر آن را درسلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ اوین گذراند و بهمن ماه ۸۸ از زندان آزاد شد.

آقای شاندیز در خرداد ۱۳۸۹ پس از مراجعات مکرر به دادگاه انقلاب برای گرفتن لوازم و مدارک توقیف شده‌اش (گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی، کامپیو‌تر و…) با ممانعت آن‌ها از ورود به شعبه مورد نظر مواجه شد و پس از مقاومت، دستگیر و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام توهین به رهبری و اخلال در نظم به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد، با این که حکم سه سال حبس اول وی سوم آبان ماه سال ۹۲ به پایان رسیده، ولی تشکیل پرونده های جدید، مانع آزادی او شده است. او هم اینک در بند ۱۰ زندان رجایی شهر کرج و همراه با مجرمان غیرسیاسی نگهداری می شود.

این منبع مطلع درباره مصداق اتهام توهین به رهبری و نحوه بازداشت و محکوم شدن مهدی فراحی شاندیز گفت: “در خرداد ۱۳۸۹ مهدی مدتی برای پس گرفتن وسایلی که در بازداشت قبلی اش توسط مامورین ضبط شده بود، به این طرف و آن طرف مراجعه می کرد، دادگاه انقلاب می گفت برو زندان، زندان می گفت برو پلیس امنیت و بعد باز دادگاه، در یکی از همین روزها که دوباره به دادگاه مراجعه کرده بود، دربان ها به داخل راهش نداده بودند و او هم از خستگی و عصبانیت شعار «مرگ بر خامنه ای» داده بود، حفاظت فیزیکی دادگاه انقلاب او را بازداشت کرد و پس از ۳ روز بازجویی در پلیس امنیت به بازداشتگاه کهریزک منتقل  شد، یک ماه در کهریزک بود و بعد به زندان قزل‌حصار منتقل شد و پس از ۲۸ روز نگهداری در قزلحصار، با تودیع وثیقه آزاد شد.”

به گفته این منبع، آقای شاندیز در هیچ کدام از این پرونده ها به وکیل دسترسی نداشته و دریکی از این پرونده ها در حالی به سه سال حبس قطعی محکوم شده که حتی به دادگاه احضار نشده، حکمی به او ابلاغ نشده و فرصت تجدیدنظرخواهی نیز نداشته است، ولی حکم قطعی شده و به اجرای احکام زندان فرستاده شده است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران