به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، تیر ۰۵، ۱۳۹۵

واکنش‌های جهانی به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

به دنبال قطعی شدن خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در همه پرسی روز پنج شنبه چندین تن از رهبران و سیاستمداران و چهره‌های شناخته شده به این نتیجه واکنش نشان دادند


به گزارش ایسنا مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا گفت: ما به این نتیجه احترام می‌گذاریم زمان آن رسیده که ما مسئولانه و با جدیت رفتار کنیم. دیوید کامرون مسئولیت‌هایش را در قبال کشورش دارد و ما نیز مسئولیت‌هایمان را در قبال آینده اتحادیه اروپا داریم. می‌توانید ببینید که در بازارها چه اتفاقی برای واحد پول انگلیس در حال رخ دادن است. من نمی‌خواهم این اتفاق برای واحد پول یورو نیز بیفتد.
شولتز خاطر نشان کرد: اکنون برای انگلیس شفاف شد که چه مسیری را در پیش بگیرد.
فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس در واکنش به نتیجه همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را "بهت آور و ناامیدکننده" خواند و گفت، دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس به فعالیت خود در این سمت همچنان ادامه خواهد داد. وزیر خارجه انگلیس با بیان اینکه خروج این کشور از اتحادیه اروپا "ناراحت کننده" است گفت، اما اروپا باقی می‌ماند. وی تاکید کرد که اقتصاد انگلیس با چالشهای بزرگی مواجه خواهد شد.
از سوی دیگر گرت ویلدرز رهبر حزب راست گرای افراطی "آزادی" هلند نیز با خوشحالی فراوان درباره این نتیجه نوشت: هورای بزرگ برای انگلیسی‌ها! اکنون نوبت ماست و زمان آن رسیده که چنین همه پرسی در هلند برگزار شود.
ژان مارک آیرو، وزیر امور خارجه فرانسه اظهار کرد: فرانسه از بابت تصمیم انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا متاسف بوده از خواهان حفظ اتحادیه اروپا ضمن احترام به انتخاب مردم انگلیس است.
وی افزود: ما از این تصمیم اظهار تاسف می کنیم اما این تصمیم مردم انگلیس است و باید مورد احترام قرار بگیرد. ما برای انگلیس و اروپا غمگین هستیم. اما ما باید بر این وضعیت غلبه کنیم که به معنی حفظ وحدت اروپا، تداوم اجرای اولویت ها و پروژه ها و توجه حتی بیشتر به انتظارات مردم کل اروپا است.
مارین لوپن، رهبر حزب راست گرای "جبهه ملی" فرانسه نیز از این نتیجه خرسند شده و گفت: این یک پیروزی برای آزادی است. همانطور که سال‌ها تقاضا داشتم اکنون لازم است که همین همه پرسی در فرانسه و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا برگزار شود.
همچنین مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا نیز گفت: تاثیر این همه پرسی به طور سریع و مستقیم بر استرالیا از نقطه نظر حقوقی بسیار محدود خواهد بود زیرا جدایی رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا سالیان متوالی به طول خواهد انجامید و خیلی طول می‌کشد که این کشور درباره خروج مذاکره کند. با این حال ما شاهد سقوط آزاد بازارهای بورس بوده‌ایم و تا مدتی سطحی از بی اطمینانی وجود خواهد داشت.
از سوی دیگر فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر خارجه آلمان نیز گفت: نتایج همه پرسی انگلیس حقیقتا هشدار دهنده است. این یک روز غم بار برای اروپا و انگلیس است.
علاوه بر اشتاینمایر، زیگمار گابریل، معاون صدر اعظم آلمان نیز در واکنش به این نتیجه فقط به گفتن این جمله کوتاه بسنده کرد: لعنتی! روز بدی برای اروپا بود.
ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا نیز گفت: اکنون باید به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا را از تزلزلی که وضعیت عادی را به ویژه در بروکسل از بین برده نجات دهید. یا اصلاحات کنید یا بمیرید!
وزارت امور خارجه ژاپن نیز اعلام کرد: که نتایج همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا در انگلیس تاسف بار است.
شینسوکه سوگیاما، معاون وزیر امور خارجه ژاپن درباره نتیجه همه پرسی اخیر انگلیس گفت: چنین نتیجه‌ای تاسف بار است و تبعاتی را در پی خواهد داشت و ما در پی یک واکنش سریع و مناسب به آن هستیم.
همچنین لامبرتو زانی‌یر، دبیر کل سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز گفت: پیروزی کمپین خروج از اتحادیه در انگلیس نشان داد رهبران سیاسی واکنش مردم به جهان به سرعت در حال تغییر را دست کم می‌گیرند.
رهبر سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت: رهبران سیاسی باید از رای انگلیسی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا خیلی سریع و با فروتنی درس بگیرند.
از سوی دیگر جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس نیز به دنبال نتیجه همه پرسی روز پنجشنبه گفت: باید تمام تلاشمان را برای حفظ وضعیت مربوط به حوزه اشتغال و کار در انگلیس به کار گیریم.
وی تاکید کرد: باید مذاکرات حتما انجام شوند و بهترین توافق ممکن برای حفظ صنایع انگلیس به دست آید.
وی که حامی باقی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا بود گفت: در تمامی مدت تبلیغات مربوط به همه پرسی رویکردم این بود که ما باید برای اصلاح اتحادیه اروپا در این اتحادیه بمانیم و با این حال مردم باید به تصمیم انگلیسی‌ها برای خروج از اتحادیه اروپا احترام بگذارند.
به گفته کوربین این نتیجه نشان می‌دهد، بسیاری از مردم انگلیس از ریاضت‌ها و کاهش هزینه‌هایی که داشتند و همچنین از به حاشیه رانده شدن از سوی دولت‌های متوالی در انگلیس ناراضی بودند.
وی همچنین گفت: دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس با یک سری چالش‌های بزرگ مواجه است و در بلند مدت باید به همراه حزب محافظه کار تصمیم بگیرد که چه کاری می‌خواهد انجام دهد و اینکه می‌خواهد نخست وزیر باشد یا خیر؟
همچنین هوآ چونایینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در واکنش به این همه‌پرسی گفت: یک اروپای موفق به نفع همه طرف‌ها است و چین خواهان تداوم همکاری با انگلیس بوده و اعتماد کاملی نیز به روابط چین - اتحادیه اروپا دارد. سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که کشورش با این حال به انتخاب مردم انگلیس احترام می‌گذارد.
آرون جایتلی، وزیر دارایی دولت هند نیز گفت: در جهان امروز، بی ثباتی و بی اطمینانی هنجارهای جدید هستند. تصمیم مردم انگلیس صراحتا هر چه بیشتر به یک چنین بی ثباتی دامن خواهد زد به این سبب که تبعات کامل آن برای انگلیس، اروپا و مابقی جهان همچنان نامشخص است. وی گفت: همه کشورهای سراسر جهان باید خود را برای یک دوران آشوب احتمالی آماده کرده و همچنین نسبت به تاثیرات میان مدت همه پرسی انگلیس هوشیار باشند.
خوزه مانوئل گارسیا مارگالو، وزیر امور خارجه اسپانیا نیز در واکنش خود بیان کرد که همه پرسی روز پنج شنبه انگلیس ممکن است منجر شود به اینکه برای نخستین بار از قرن هجدهم تا کنون منطقه جبل الطارق تحت کنترل اسپانیا قرار بگیرد. وی اظهار کرد: کنترل اسپانیا بر منطقه جبل الطارق اجازه خواهد داد که این منطقه کوچک واقع در جنوب اسپانیا به بازار واحد اتحادیه اروپا دسترسی پیدا کند. مارگالو همچنین گفت: فرمول ما نیز این است که برای مدت زمان مشخصی حاکمیت مشترک اسپانیایی و انگلیسی بر جبل الطارق برقرار شده و بعد از این مدت این منطقه تحت حاکمیت اسپانیا قرار بگیرد.
از سویی دیگر ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا نیز اظهار کرد: اسپانیا به اتحادیه اروپا متعهد باقی خواهد ماند. وی افزود: اتحادیه اروپا یک منطقه برخوردار از عالی‌ترین سطح موفقیت و رفاه است و ما به برقراری یک آینده بهتر میان خودمان ادامه خواهیم داد. وی افزود: ما نیاز به ثبات داریم، ما فراتر از هر چیزی به دفاع از ارزش‌های اسپانیایی‌ها و همگرایی بیشتر اروپایی‌ها ادامه خواهیم داد. راخوی همچنین گفت: اسپانیا از بنیان اقتصادی قدرتمندی برای تحمل آشوب اقتصادی ناشی از رای انگلیسی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا برخوردار است و ما آماده این آشوب هستیم.
این در حالی است که سباستین کورتز، وزیر امور خارجه اتریش نیز در واکنش به نتیجه همه پرسی پنجشنبه در انگلیس هشدار داد: نمی‌توان ایجاد تاثیر دومینو ناشی از این همه پرسی بر کشورهای دیگر را رد کرد. وی گفت: اتحادیه اروپا به عنوان یک کلیت از این وضعیت زنده بیرون خواهد آمد.
در همین حال مارک روته، نخست وزیر هلند نیز واکنش نشان داده و گفت: نارضایتی که شما در انگلیس می‌بینید در دیگر کشورهای اروپایی از جمله کشور خود من نیز وجود دارد. این باید محرکی برای اصلاحات بیشتر و آسایش بیشتر باشد. وی تاکید کرد که فرآیند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مفصل و طولانی خواهد بود. روته گفت: انگلیسی‌ها اول باید تصمیم بگیرند کی می‌خواهند پروسه خروج را آغاز کنند.
دولت ایرلند نیز در واکنش به این همه پرسی اعلام کرد: این نتیجه به وضوح برای ایرلند همچون خود انگلیس و اتحادیه اروپا تبعات بسیار چشم گیری را به همراه خواهد داشت.
ویتولد واچیکوفسکی، وزیر خارجه لهستان نیز گفت: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا خبر بدی برای اروپا و خود انگلیس است. این نشانه‌ای است مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا و مفهوم آن باید تغییر یابد.
پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین نیز در واکنش خود به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا عنوان کرد: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حیف است اما ما باید به امور خود بپردازیم. من معتقدم صرف نظر از نتیجه همه‌پرسی روز پنجشنبه، انگلیس همچنان در یک اروپای متحد باقی خواهد ماند تا از ارزش‌های اروپایی مشترک دفاع کند. امروز فوری‌ترین چالش اتحادیه اروپا پیدا کردن راهی برای جلب نظر مخالفان اتحادیه اروپا است تا کسانی که با پروژه همگرایی اروپا و حامیان سخاوتمند آن مخالف هستند کوچکترین شانسی برای فعالیت پیدا نکنند. من همچنین امیدوارم که تحریم‌های اروپا علیه روسیه به عنوان یک کشور متجاوز تمدید شوند.
رابرت فیکو نخست وزیر اسلواکی نیز در واکنشی اظهار داشت: بیایید درک کنیم که یک بخش بزرگ از کسانی که در اروپا زندگی می‌کنند سیاست مهاجرتی اتحادیه اروپا را رد کرده‌اند. یک نارضایتی بزرگ نسبت به سیاست اقتصادی اتحادیه اروپا وجود دارد. وی افزود: اکنون به عهده ما به عنوان 27 عضو باقیمانده اتحادیه اروپا است که قدرت کافی را به دست آورده و بگوییم که باید تغییراتی بنیادین در سیاست‌های اساسی اتحادیه اروپا ایجاد شود.
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان نیز در واکنش خود عنوان کرد: ما معتقد به یک اروپای قدرتمند هستیم اما اروپا تنها زمانی قدرتمند است که بتواند راه‌حلهایی برای مشکلات مهم مثل مهاجرات ارائه دهد؛ راه حلهایی که آن را قدرتمندتر سازند.
بوهوسلاو سوبوتکا، نخست وزیر جمهوری چک نیز گفت: این تصمیم انگلیس جدی و غیرقابل بازگشت است. وی اظهار کرد: اتحادیه اروپا باید تغییر کند. نه فقط به خاطر این که انگلیس تصمیم به ترک آن گرفت بلکه به خاطر این که پروژه اروپایی نیاز به یک حمایت بسیار قدرتمندتر از سوی شهروندان دارد. اتحادیه اروپا برای ماست و بهترین تضمین ممکن برای ثبات، صلح و موفقیت است.
مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس در توییتی گفته است: "ما در ناتو می مانیم و نقش خود را در امنیت غرب ایفا خواهیم کرد و به جنگ علیه داعش ادامه می دهیم."
با این حال نایجل فاریج رهبر حزب استقلال انگلیس با خوشحالی فراوان گفت: اتحادیه اروپا در حال مردن است و من امیدوار هستم که ما اولین آجر را از دیوار اتحادیه اروپا برداشته‌ایم.
وی همچنین از شجاع شدن احزاب مخالف اتحادیه اروپا در دیگر کشورها از جمله هلند، دانمارک و سوئد و صحبت آنها برای خروج از اتحادیه اروپا اظهار رضایت کرد.
وی همچنین گفت: که انگلیس نیاز به یک دولت حامی خروج از اتحادیه اروپا برای هدایت کشور به سمت چنین خروجی دارد و تاریخ 24 ژوئن باید در انگلیس به عنوان یک تعطیلات ملی ثبت شده و روز استقلال انگلیس خوانده شود.
همزمان با این واکنش‌ها یک منبع خبری در حزب کارگر انگلیس گفت: اگر ما رای به خروج از اتحادیه اروپا دهیم دیوید کامرون باید به طور جدی تداوم حضور در سمتش را مورد تجدید نظر قرار دهد.
با این حال دو چهره محافظه کار اصلی حامی خروج از اتحادیه اروپا شامل بوریس جانسون، شهردار سابق انگلیس و مایکل گاوی، وزیر دادگستری این دولت نامه‌ای را به دیوید کامرون نوشته و از او تقاضا کرده‌اند که صرف نظر از نتیجه همه پرسی روز پنجشنبه در سمتش باقی بماند.
کیث واز، وزیر سابق اروپای انگلیس از حزب کارگر به بی.بی.سی گفت: مردم انگلیس با تکیه بر احساساتشان رای دادند و توصیه کارشناسانی که به آنها نسبت به تاثیر اقتصادی ترک اتحادیه اروپا هشدار داده بودند را رد کردند.
وی گفت: اتحادیه اروپا باید یک نشست اضطراری برای رسیدگی به تبعات این نتیجه که به گفته وی برای انگلیس، دیگر نقاط اروپا و دیگر نقاط جهان فاجعه بار است برگزار کند.
از طرفی لیام فاکس، قانوگذار انگلیسی حامی خروج از اتحادیه اروپا از حزب محافظه کار گفت: رای دهندگان انگلیسی با تصمیم خود برای تغییر مسیر تاریخ برای انگلیس و همین طور اروپا شجاعتی بزرگ نشان دادند.
وی خواهان یک دوره آرامش، اندیشه و اجازه به فرونشستن بحث‌ها شده و همچنین تاکید کرد دیوید کامرون باید همچنان نخست وزیر باقی بماند.
نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند نیز گفت: با این همه پرسی مشخص شد که مردم اسکاتلند بعد از آنکه همه 32 حوزه این کشور به اکثریت آرا به باقی ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند آینده خود را در تداوم عضویت در این اتحادیه می‌بینند.
این در حالی است که در حوزه‌های رای گیری شهر لندن نیز اکثریت آراء با 60 درصد مربوط به باقی ماندن در اتحادیه اروپا بود. به غیر از این دو منطقه و همچنین ایرلند شمالی هیچ منطقه دیگری در بریتانیا به نفع باقی ماندن در اتحادیه اروپا رای نداده است.
این در حالی است که فرآیند جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا دست کم باید دو سال طول بکشد و حامیان خروج از اتحادیه اروپا در زمان تبلیغات برای همه پرسی گفته‌اند که این فرآیند دستکم تا سال 2020 یعنی تاریخ برگزاری انتخابات سراسری بعدی انگلیس نباید به پایان برسد.
اکنون نخست وزیر انگلیس باید تصمیم بگیرد که چه زمان برای کلید زدن فرآیند جدایی از اتحادیه اروپا متوسل به "بند 50 معاهده لیسبون" شود. بر اساس این بند انگلیس دو سال وقت دارد تا بر سر خروج از اتحادیه اروپا مذاکره کند. به مجرد اجرایی شدن بند 50 یک کشور بعد از جدا شدن از اتحادیه اروپا نخواهد توانست بدون کسب رضایت همه کشورهای عضو دوباره وارد این اتحادیه شود.
اگرچه دیوید کامرون گفته: که به مجرد مشخص شدن رای انگلیسی ها به خروج از اتحادیه اروپا، بند 50 را به جریان خواهد انداخت اما بوریس جانسون و مایکل گاوی رهبران جنبش حامی ترک اتحادیه اروپا گفته‌اند که نباید وی برای این کار عجله به خرج دهد.
با این حال آنها گفته‌اند که خواهان یک سری تغییرات سریع پیش از خروج عملی انگلیس از اتحادیه اروپا شامل محدود شدن اختیارات قضات اتحادیه اروپا و همچنین محدود شدن قانون جابه جایی آزاد کارگران هستند.
خبرگزاری ایسنا