به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، تیر ۰۲، ۱۳۹۵

مخالفت صریح پاپ فرانسیس با مجازات اعدام


رهبر کاتولیک‌های جهان در نامه‌ای خطاب به کنگره جهانی علیه مجازات اعدام با صراحت علیه این مجازات موضع گرفت و گفت که اعدام تحت هیچ شرایطی یک مجازات قابل قبول نیست.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیلک‌های جهان در نامه‌ای به "کنگره جهانی علیه مجازات اعدام" نوشت که امروزه دیگر این مجازات به هیچ رو پذیرفتنی نیست، حتی اگر مجرم مرتکب سنگین‌ترین جنایت شده باشد. این کنگره روز سه‌شنبه (۱ تیر/۲۱ ژوئن) در اسلو، پایتخت نروژ آغاز شد. پاپ در این نامه تاکید کرده است که گرفتن حق زندگی از یک انسان مخالف اراده خداوند و عدالت اوست. او اضافه کرده است که اعدام برای قربانیان هیچ عدالتی به همراه نمی‌آورد، بلکه «حس انتقام‌جویی را برمی‌انگیزد.»
درباره دیدگاه‌های پاپ بیشتر بخوانید: انتقاد شدید پاپ از ترامپ: «این مرد مسیحی نیست»
رهبر کاتولیک‌های جهان به فرامین خداوند استناد کرد؛ او گفت این فرمان که «تو نباید بکشی» امری مطلق است هم برای بیگناهان و هم برای گناهکاران. او گفت زندگی انسان و شأن و منزلت آن از تعرض مصون است و این در مورد جنایتکاران هم صدق می‌کند.
او در عین‌حال خواستار بهبود شرایط نگهداری زندانیان در همه جهان شد و گفت که هدف از زندانی کردن، کمک به مجرم برای بهبود است، مجازاتی که امیدی برجای نگذارد، مجازات نیست، بلکه نوعی شکنجه است.
درباره دیدگاه‌های پاپ بیشتر بخوانید: اظهارات بحث‌برانگیز پاپ فرانسیس در باره مهاجران عرب
کنگره سه روز مخالفت با مجازات اعدام امسال که در اپرای شهر اسلو در جریان است هر سه سال یک بار برگزار می‌شود. در سال ۲۰۰۱ استراسبورگ میزبان کنگره بود، سال ۲۰۰۴ مونترال، سال ۲۰۰۷ پاریس، ۲۰۱۰ ژنو و سال ۲۰۱۳ مادرید.
طبق آمار تنها در سال ۲۰۱۵ در ۲۵ کشور جهان ۱۶۳۴ نفر اعدام شده‌اند. ۸۹ درصد این اعدام‌ها در پاکستان، عربستان سعودی و ایران انجام شده است.