به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، تیر ۰۴، ۱۳۹۵

هاشمي رفسنجانی : به نمازجمعه نمي‌روم

هاشمي‌رفسنجاني در پاسخ به تقاضاي يكي از روحانيون كه از ميان جمع برخاست و گفت مردم خواستار برگشت شما به نماز جمعه هستند، اظهار داشت: 
مردم لطف دارند و همين لطف آنان سرمايه من در دنيا و آخرت است، اما هر جا كه بدانم تندروها به بهانه حضور من مردم را به زحمت مي‌اندازند و اختلافات بيشتر مي‌شود، نمي‌روم. 
وي با تاكيد بر جايگاه والا و سفارشات اكيد اسلام به رعايت فضايل اخلاقي در جوامع اسلامي، گفت:
متاسفانه در جامعه امروز، شاهد ناديده گرفتن بسياري از فضايل و مسائل اخلاقي حتي توسط افراد و جريان‌هاي مدعي ارزشمداري هستيم و برخي جريان‌ها به خاطر تامين برخي مطامع دنيوي، با توسل به غيبت، تهمت، افترا، دروغ و شايعه به راحتي با آبرو و حيثيت مخالفان خود بازي مي‌كنند.
 هاشمي‌رفسنجاني با تاكيد بر سرعت تحولات جهاني، گفت: ما به عنوان ملت مسلمان و پيروان مكتب اهل بيت(ع) حق توقف در زمان را نداريم و بايد پا به پاي تحولات جديد، حوزه‌هاي علميه را به روز نگه ‌داريم. 
آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني، در ديدار جمعي از علما، فضلا، روحانيون و طلبه‌هاي حوزه‌هاي علميه شهرهاي مختلف استان‌هاي تهران و البرز، با اشاره به برخي عقايد و اظهارات دولتمردان سابق، حمايت تقدس‌گونه‌ از آن جريان را يكي از اشتباهات تاريخي برخي جريان‌هاي سياسي و حتي قشري از روحانيت در ايران دانست و گفت: كساني كه برشانه روحانيت تا مسند مسووليت‌هاي اجرايي آمده بودند، صراحتا مي‌گفتند: امام زمان (عج) كه بيايد، روحانيون و حتي مراجع را گردن مي‌زند. 

هاشمي‌رفسنجاني در پاسخ به تقاضاي يكي از روحانيون كه از ميان جمع برخاست و گفت مردم خواستار برگشت شما به نماز جمعه هستند، اظهار داشت: مردم لطف دارند و همين لطف آنان سرمايه من در دنيا و آخرت است، اما هر جا كه بدانم تندروها به بهانه حضور من مردم را به زحمت مي‌اندازند و اختلافات بيشتر مي‌شود، نمي‌روم. وي با تاكيد بر جايگاه والا و سفارشات اكيد اسلام به رعايت فضايل اخلاقي در جوامع اسلامي، گفت: متاسفانه در جامعه امروز، شاهد ناديده گرفتن بسياري از فضايل و مسائل اخلاقي حتي توسط افراد و جريان‌هاي مدعي ارزشمداري هستيم و برخي جريان‌ها به خاطر تامين برخي مطامع دنيوي، با توسل به غيبت، تهمت، افترا، دروغ و شايعه به راحتي با آبرو و حيثيت مخالفان خود بازي مي‌كنند و تاسفبارتر اينكه در مقايسه با ساير جرايم و رذيلت‌ها، در اين مورد دستگاه‌هاي مسوول واكنشي درخور نشان نمي‌دهند. 
وي با تاكيد بر اين جمله كه «جامعه با بي‌اخلاقي‌‌ها به سرمنزل مقصود متعالي نمي‌رسد»، گفت: بخشي از عوامل گسترش اخلاق يا بي‌اخلاقي‌ها، همين رفتار و گفتاري است كه ما به عنوان انسان در جامعه انجام مي‌دهيم و مي‌گوييم. وي در ادامه تاكيد كرد: 
اگر پس از گذشت حدود ٣٧ سال از استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران، برخي آمارهاي نگران‌كننده مسائل سوءاجتماعي و فرهنگي به ويژه بين جوانان بالاست بايد صادقانه در روش‌ها و عملكردهاي تربيتي و آموزشي خود بازبيني كنيم و با آسيب‌شناسي دقيق اينگونه مسائل، با اصلاح عملكردها و روش‌ها، راه درست و صحيح را به مردم و جوانان نشان دهيم.
روزنامه اعتماد