به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، تیر ۰۹، ۱۳۹۵

وخامت حال جعفر عظیم‌زاده

فراخوان برای  تجمع اعتراضی در میدان پاستور
وخامت حال جعفر عظیم‌زاده در شصت و دومین روز اعتصاب غذا و بی‌توجهی قوه قضاییه به این موضوع، واکنش‌های گسترده‌ای در فضای مجازی به دنبال داشته است.
همچنین در اعتراض به عدم توجه نسبت به شرایط و وضعیت سلامت این فعال کارگری زندانی، فراخوانی برای برگزاری تجمع اعتراضی از ساعت ۱۰ صبح روز نهم تیر ماه، مقابل نهاد ریاست جمهوری (میدان پاستور)، منتشر شده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این فراخوان را نزدیکان و همکاران جعفر عظیم‌زاده منتشر کرده‌اند.
آن‌ها نوشته‌اند که ما کارگران، معلمان و حامیان کارگر زندانی جعفر عظیم زاده که از ۶۲ روز قبل در اعتصاب غذا به سر می‌برد و در این مدت در مقابل مطالبات بر حق و عمومی‌اش (حذف اتهام امنیتی از پرونده‌های فعالان صنفی و اجتماعی) فقط با بی‌پاسخی و دهن‌کجی قوه قضاییه روبه‌رو شده، با توجه به وضعیت بسیار بحرانی و خطرناک جسمی او، ساعت ۱۰صبح چهار‌شنبه ۹تیر ماه در محل دفتر ریاست جمهوری (خیابان پاستور) تجمع اعتراضی خود را با مطالبه آزادی و مداوای جعفر عظیم‌زاده و حمایت از خواسته‌های او بر پا می‌کنیم.
پس از گذشت بیش از دو ماه از اعتصاب غذای عظیم‌زاده، او صبح روز دوشنبه هفتم تیر ماه و در شصت و یکمین روز اعتصاب غذا، برای چند دقیقه بی‌هوش شده است.
شش زندانی سیاسی دیگر هم برای حمایت از عظیم‌زاده و اعلام همبستگی با او دست به اعتصاب غذا زده‌اند. این زندانی‌ها آرش صادقی، بهنام موسیوند، علی معزی، امیر امیرقلی، وحید صیادی و سعید شیرزاد، زندانیان سیاسی زندان‌های اوین و رجایی‌شهر هستند.
در پنجاه و نهمین روز از اعتصاب جعفر عظیم زاده، اکرم رحیم‌پور، همسر این زندانی سیاسیخبر داد که مقامات دادستانی تهران، پس از ملاقات با او گفته‌اند که حتی اگر فعال کارگری بمیرد هم هیچ کاری برای او نمی‌کنند:
با توجه به واکنش دادستان تهران و  تکذیب ملاقات با همسر جعفر عظیم‌زاده و همچنین طرح وجود دستور مرخصی برای این زندانی سیاسی، همسر این فعال کارگری گفته است که با شخص جعفری دولت‌آبادی ملاقاتی نداشته‌ است، اما آقای حاجیلو، نماینده دادستان به او گفته است که اگر آقای عظیم‌زاده بمیرد هم کاری برایش نمی‌کنیم.
خانم رحیم‌پور درباره مرخصی داده شده به همسرش هم گفته است: «دستور مرخصی پنج روزه مربوط به ۳۰ روز پیش است و در حال حاضر با مرخصی موافقت نشده است و اجازه مرخصی در کار نیست.»
همسر آقای عظیم‌زاده در پنجاهمین روز اعتصاب غذا به کمپین گفته بود که با گذشت بیش از پنجاه روز از اعتصاب غذا، مسئولین قضایی تاکنون پاسخی به اعتصاب غذای او نداده اند و فقط شفاها گفته اند که در صورت دست کشیدن از اعتصاب، به مرخصی چندروزه اعزام خواهد شد. به گفته خانم رحیم پور، از زمان بازداشت همسرش که سرپرست و تأمین کننده مالی خانواده بوده، وضعیت آنها سخت شده و وضعیت روحی فرزندانش نیز با زندانی شدن و اکنون اعتصاب غذای پدرشان چندان مناسب نیست. آقای عظیم زاده دو فرزند پسر ۲۰ و ۱۲ ساله دارد.
جعفر عظیم‌زاده، رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران از ۱۰ اردیبهشت و پیش از روز جهانی کارگر، در اعتراض به حکم خود و وضعیت کارگران ایران دست به اعتصاب غذا زده است. از جمله خواست‌های او می‌توان به رفع اتهام‌های امنیتی از پرونده فعالان صنفی، اعتراض به دستمزدهای زیر خط فقر کارگران و رفع ممنوعیت برگزاری برنامه مستقل در روز جهانی کارگر اشاره کرد.
مسئولان زندان و مقامات قضایی ایران تاکنون به خواست‌های این فعال کارگری پاسخی نداده‌اند.
تاکنون اتحادیه‌های کارگری مانند اتحادیه سراسری فرانسه (س‌ژ‌ت) و فعالان سیاسی و مدنی از عظیم‌زاده حمایت کرده‌اند. ۴۰ اندیشمند و فعال سیاسی و کارگری از جمله نوآم چامسکی،  میثاق پارسا، الکس کالینیکوس، الکس گوردن و جان ریس با انتشار بیانیه‌ای با عظیم‌زاده اعلام همبستگی کردند.
این فعال کارگری دهم اسفند ماه ۹۳ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و «اخلال در نظم عمومی» به پنج سال زندان و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شد. او روز یک‌شنبه ۱۷ آبان سال ۹۴ برای تحمل حکم خود راهی زندان اوین شد.