به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، تیر ۰۸، ۱۳۹۵

واکنش ترکیه نسبت به "نسل کشی" خواندن کشتار ارامنه توسط پاپ

ترکیه "نسل کشی" خواندن دوباره کشتار ارامنه را توسط پاپ اقدامی تحریک آمیز خوانده است. معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که نظر پاپ در ارتباط با کشتار ارامنه بر واقعیت استوار نیست و بر ذهنیت صلیبی او استوار است.
روابط دیپلماتیک بحرانی میان ترکیه و واتیکان ادامه دارد. ترکیه مخالف شدید "نسل کشی" خواندن کشتار ارامنه در جنگ جهانی اول است و رهبر کاتولیک‌های جهان در سفر اخیرش به ارمنستان بار دیگر بر نسل کشی ارامنه تاکید کرد.
ترکیه این اقدام پاپ را اقدامی تحریک آمیز اعلام کرده و به شدت علیه آن مقابله می کند. نورالدین کانیکلی، معاون نخست وزیر ترکیه، در پایان سفر پاپ از ارمنستان اعلام کرد که نظر پاپ در ارتباط با کشتار ارامنه بر واقعیت استوار نیست و بر ذهنیت جنگ صلیبی او استوار است.
ترکیه با کاربرد عبارت "نسل‌کشی" در مورد وقایع جنگ جهانی اول در شرق امپراتوری عثمانی موافق نیست. اغلب رهبران سیاسی ترکیه بر این باورند که در سال‌های جنگ اول جهانی،‌نه تنها ارمنی‌ها، بلکه ترک‌ها نیز قربانی ‌ناآرامی‌ها و درگیری‌های خونین آن دوران شده‌اند. ترک‌ها به‌ویژه منکر "اجرای برنامه‌ریزی‌شده‌ی کشتار گروهی ارامنه" هستند.
پاپ پل می سازد، نه دیوار
واتیکان به سرعت اتهام "ذهنیتی صلیبی" پاپ را رد کرد. فدریکو لومباردی، سخنگوی واتیکان در ارمنستان در برابر خبرنگاران با رد این اتهام گفت: «پاپ در راه جنگ گام برنمی‌دارد، او می‌کوشد بشارت‌دهنده صلح باشد.»
سخنگوی واتیکان در ادامه گفت پاپ می‌کوشد به جای دیوار پل ارتباطی بسازد و به هیچ وجه علیه ترک‌ها سخنی نگفته است.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، در ماه آوریل سال ۲۰۱۵ نیز در جریان یک سخنرانی کشتار ارامنه در جنگ جهانی اول در آناتولی را "نسل‌کشی" خوانده بود. آن زمان نیز ترکیه به شدت واکنش نشان داده و سفیر واتیکان را به وزارت خارجه فراخوانده بود تا درباره اظهارات رهبر کاتولیک‌های جهان و به‌کارگیری واژه نسل‌کشی توضیح دهد.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، سال گذشته پس از نسل کشی خواندن کشتار ارامنه توسط پاپ و اعتراض‌های ترکیه اعلام کرد: «پاپ عزیز این اشتباه را به احتمال قریب به یقین دیگر تکرار نخواهد کرد.»
پاپ این بار در جریان دیدار از ارمنستان در مراسم یادبود کشتار ارامنه با نسل‌کشی خواندن کشتار ارامنه در دفتر یادبود این مراسم نوشت: «من دعا می‌کنم که هرگز حادثه‌ای چون این تراژدی روی ندهد و انسان‌ها این تراژدی را از یاد نبرند.»
دویچه وله