به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مرداد ۰۲، ۱۳۹۶

استقرار نظامیان روس در خلیج‌فارس

یکی از نمایندگان دومای روسیه پیشنهاد کرد ناوگان اقیانوس هند در نیروی دریایی روسیه ایجاد شده و پایگاه‌های نظامی روسی در همه‌جا در کنار پایگاه‌های نظامی آمریکا مستقر شوند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «ولادیمیر ژیرینوفسکی»، نماینده دوما در مجلس نمایندگان پارلمان روسیه، پیشنهاد کرد ناوگان اقیانوس هند در نیروی دریایی روسیه ایجاد شده و پایگاه‌های نظامی روسی در همه‌جا در کنار پایگاه‌های نظامی آمریکا مستقر شوند.  ژیرینوفسکی در نشست دوما گفت: پایگاه‌های سوریه برای ما کم است. ما به پایگاه‌هایی در خلیج‌فارس و اقیانوس هند نیاز داریم. نیروی دریایی ما تحت عنوان ناوگان اقیانوس هند باید در آنجا مستقر شود. رئیس فراکسیون حزب لیبرال‌دموکرات روسیه در دوما معتقد است روسیه باید دائما حضور نظامی خارجی خود را افزایش دهد تا با آمریکا برابری کند. او دراین‌باره گفت: ما به چند پایگاه همچون سوریه نیاز داریم.

راه‌اندازی دومین ناوگان دریایی قدرتمند جهان
همچنین روسیه در دکترین نظامی جدید خود ساخت قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان را در دست اجرا دارد. در فرمان رسمی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، که پورتال رسمی دولت این کشور آن را منتشر کرده، آمده است: نیروی دریایی روسیه باید در جایگاه دوم برترین نیروی دریایی جهان قرار گیرد.  براساس این سند راهبردی، نیروی دریایی روسیه در زمان جنگ باید توانایی واردآوردن خسارات غیرقابل جبران بر دشمن را داشته باشد. همچنین نیروی دریایی روسیه باید بتواند در دریاهای دور و نزدیک و اقیانوس‌ها امکان دفاع از منافع ملی این کشور را داشته باشد. از دیگر قابلیت‌های ویژه ناوگان دریایی روسیه، امکانات پیشرفته در زمینه دفاع هوایی، دفاع موشکی و دفاع ضد زیردریایی عنوان شده است.


بر پایه این سند راهبردی، از اولویت‌های اصلی نیروی دریایی این کشور می‌توان به بهبود نیروهای استراتژیک دریایی روسیه، توسعه نیروهای چندمنظوره برای مقابله با حملات غیرهسته‌ای و ایجاد ناوگروه مخصوص دریایی برای شرایط اضطراری اشاره کرد. همچنین ساخت ناو هواپیمابر جدید از دیگر اولویت‌های دکترین نظامی روسیه است. پیش‌بینی می‌شود راه‌اندازی نیروی دریایی بر پایه سند راهبردی جدید روسیه تا سال ۲۰۳۰ میلادی تکمیل شود.

شرق