به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مرداد ۰۸، ۱۳۹۶

تنش مجدد در خلیج فارس میان کشتی‌های آمریکایی و سپاه پاسداران

این عکس از ویدئوی نیروی دریایی آمریکا استخراج شده و مربوط به حادثۀ روز ٢۵ ژوئیه ٢٠١٧ است

سپاه پاسداران از بروز حادثۀ "تحریک‌آمیز" دیگری در خلیج فارس خبر داد. بر اساس اطلاعیۀ سپاه، شناورهای آمریکایی این‌بار در منطقه میانی خلیج فارس به عملی "غیرحرفه‌ای" دست زده‌اند. به گفتۀ سپاه یک هلی‌کوپتر که از رزم‌ناو آمریکایی به پرواز درآمده، به شناورهای سپاه نزدیک شده است.
بر اساس اطلاعیۀ سپاه پاسداران که صبح شنبه ٧ مرداد/٢٩ ژوئیه منتشر شد، در ساعت ۴ بعدازظهر روز گذشته (جمعه)، ناو هواپیمابر آمریکایی "نیمیتز" (Nimitz) و رزم‌ناو همراهش در حالی که "تحت رصد و رهگیری" ناوچه‌های موشک‌انداز سپاه قرار داشتند، در محدودۀ نفتی- گازی موسوم به "رسالت" اقدام به پرواز هلی‌کوپتر و نزدیک شدن به شناورهای سپاه کردند.
اطلاعیۀ سپاه می‌افزاید که آمریکایی‌ها "با حرکتی تحریک‌آمیز و غیر‌حرفه‌ای"، با پرتاب منور به "ناوتیپ ذوالفقار" اخطار دادند. اما "رزمندگان اسلام بدون اعتنا" به این رفتار، مأموریت خود را در منطقه دنبال کردند.
در اطلاعیه توضیح داده نشده که آمریکایی‌ها به چه دلیل به ناوچۀ موشک‌انداز سپاه اخطار داده‌اند.
روز سه‌شنبۀ گذشته نیز حادثه‌ای کم و بیش مشابه در شمال خلیج فارس رخ داده بود. مقامات آمریکایی گفته بودند که یک ناو آمریکایی در خلیج فارس به سوی یک قایق سپاه تیر اخطار شلیک کرده‌ است.
به گفتۀ آنها شناور سپاه تا ۱۴۰ متری ناو آمریکایی جلو آمده و به هشدارهای صوتی و منورهای ناو توجهی نکرده است. اما سپاه پاسداران اعلام کرد که رزم‌ناو آمریکایی در آب‌های بین‌المللی به سمت یک قایق سپاه پیش‌روی کرده و سپس "به قصد تحریک و ایجاد هراس، مبادرت به شلیک دو گلوله هوایی" کرده است.