به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مرداد ۰۴، ۱۳۹۶

دستگیری ۷۰۰ نفر در چارچوب طرح امنیت "محله‌محور" در تهران

رئیس پلیس تهران بزرگ می‌گوید طی دو مرحله و ظرف ۲۴ ساعت، ۷۰۰ خرده‌فروش مواد مخدر و "مزاحمان نوامیس" در ۱۴۰ نقطه پایتخت بازداشت شدند.
حسین ساجدی‌نیا، رئیس پلیس تهران بزرگ روز دوشنبه دوم مرداد از دستگیری و شناسایی صدها تن در پایتخت خبر داد. خبرگزاری ایرنا به نقل از ساجدی‌نیا نوشت: «به خواست شهروندان دو طرح امنیت محله‌محور در ۲۴ ساعت گذشته اجرا شد که در مرحله اول ۸۶ نفر از اراذل و اوباش تحت عنوان برخورد با مزاحمان نوامیس شناسایی و دستگیر شدند.»

فرمانده انتظامی تهران بزرگ افزوده که محور مرحله دوم این طرح، برخورد با فروشندگان مواد مخدر بوده است: «با شناسایی ۱۴۰ نقطه آلوده در سطح شهر تهران، ۶۱۲ نفر از توزیع‌کنندگان مواد مخدر شناسایی و دستگیر شدند.»

طرح "محله‌محور" نخستین مرتبه در آبان سال ۸۹ در بیش از دو هزار نقطه تهران کلید خورد. هجوم شبانه به منازل مظنونان، ضرب و شتم آنان جلوی چشم خانواده و بستگان و گرداندن‌شان در حالاتی تحقیرآمیز اغلب بدون لباس و در حال کتک خوردن در مناطق و محلات، گوشه‌هایی از عملیاتی شدن این طرح بود.

ساجدی‌نیا آن زمان گفته بود که هماهنگی‌های لازم با مجموعه قضایی صورت گرفته تا برخی از دستگیرشدگان به عنوان "محارب" شناخته شوند.

پیشینه شبیخون پلیس به خانه‌ها و بازداشت و گرداندن افراد مظنون در خیابان‌ها به سال ۱۳۸۶ و طرح "ارتقای امنیت اجتماعی" باز می‌گردد که در چند مرحله عملیاتی شد. فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ از جمله گفته بود که هدف این طرح شکستن هیمنه "اراذل و اوباش" است؛ اما بسیاری از فعالان اجتماعی و کنشگران حقوق بشر همان موقع هشدار می‌دادند که این گونه طرح‌ها، زمینه‌سازی و مقدمه ‌دستگیری و سرکوب فعالان سیاسی و مدنی است. عیار این هشدار در نحوه مواجهه پلیس با تظاهرات خیابانی پس از اعلام نتایج انتخابات سال ۸۸ محک خورد.

کشف هفت تن مواد مخدر طی چهار ماه
فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرده که از بازداشت‌شدگان مقادیری مواد مخدر سنتی و صنعتی کشف و ضبط شده‌ است. میزان مواد کشف‌شده در عملیات اخیر روشن نیست اما ساجدی‌نیا از ضبط هفت تن مواد مخدر سنتی و صنعتی در چهار ماه گذشته در سطح تهران خبر داده است.

ایلنا به نقل از رئیس پلیس تهران بزرگ می‌نویسد: «در این مدت ۱۹ باند مواد مخدر شناسایی و منهدم شد... ۳۷۰ پاتوق موادفروشی در تهران شناسایی کرده بودیم که این تعداد امروز به ۱۴۰ نقطه کاهش یافته و ۱۳ پاتوق فرعی هم با کمک مردم شناسایی شده که تا پایان هفته به طور کامل پاکسازی می‌شود.»

رئیس پلیس تهران تعداد معتادان متجاهر در سطح پایتخت را ۱۲ هزار نفر عنوان کرده و از حضور این معتادان در حوالی میدان امام حسین به عنوان "دغدغه مردم منطقه" نام برده است. معتادانی متجاهر خوانده می‌شوند که اعتیاد خود را پنهان نکرده و مواد را در انظار عمومی مصرف می‌کنند.

ساجدی‌نیا در عین حال اذعان کرده که ظرفیت ۳ هزار نفری کمپ‌های ترک اعتیاد تهران پاسخگوی مشکلات نیست و افراد دستگیرشده پس از سه ماه دوباره به چرخه اعتیاد و کارتن‌خوابی بر می‌گردند.

دویچه وله