به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، مرداد ۰۳، ۱۳۹۶

انفجار انتحاری در کابل دست‌کم ۳۰ کشته به جا گذاشت

سه خودرو و ۱۵ مغازه نیز در این انفجار صدمه دیده‌اند.

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که در انفجار صبح امروز کابل دست‌کم ۳۰ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شده‌اند.
این انفجار حوالی ساعت هفت صبح امروز، دوشنبه دوم اسد/مرداد رخ داد.
نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله به بی‌بی‌سی گفت که براساس اطلاعات اولیه تمام قربانیان افراد غیرنظامی هستند.
وزارت داخله/ کشور افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای افزوده که انفجار ساعت ۶:۵۰ دقیقه صبح به وقت محلی رخ‌داده و حمله کننده انتحاری خودرو نوع تویوتای مملو از مواد انفجاری‌اش را در نزدیکی موسسه آموزش عالی زاول در منطقه سر کاریز، در حوزه سوم امنیتی شهر کابل منفجر کرده است.
در این خبرنامه آمده که سه خودرو و ۱۵ مغازه نیز در این انفجار صدمه دیده‌اند.
طالبان با نشر خبرنامه‌ای مسئولیت این حمله را پذیرفته و گفته که ۳۷ نفر را کشته که همگی آنان کارمندان ریاست ۴۰ امنیت ملی افغانستان بوده‌اند.

بصیر مجاهد، سخنگوی پلیس کابل نیز به بی‌بی‌سی گفت که این انفجار انتحاری بوده و یک خودرو سواری نوع تویوتا خود را به مینی‌بس حامل کارمندان وزارت معدن افغانستان کوبیده است.
آقای مجاهد گفت که تعداد کشته شدگان تاکنون ۲۴ نفر گزارش شده است.
عبدالقدر مطفی، سخنگوی وزارت معدن افغانستان، به بی‌بی‌سی گفته است که در انفجار امروز ۱۸ کارمند این وزارت کشته شده که جسد ۱۵ نفر شناسایی و جسد سه نفر دیگر هنوز شناسایی نشده است. او افزود که یکی از کارمندان این وزارت زخمی شده است.
حبیب‌الله یکی از سرنشینان مینی‌بس که صبح امروز هدف حمله انتحاری قرار گرفت، به بی‌بی‌سی گفت که او در انتهای خودرو نشسته بود که ناگهان انفجار شد.
او می‌گوید که تمام سرنشینان این خودرو کارمندان وزارت معدن افغانستان بودند. وقتی انفجار می‌شود، او حدود دو الی سه دقیقه گیج می‌شود و وقتی به هوش میآید، خودرو تخریب شده بود و در حال سوختن بود. سپس، او فقط توانست خود را از داخل خودرو به بیرون بکشاند.

همزمان وزارت صحت/بهداشت افغانستان گفته که در این حادثه ۱۸ کشته و ۱۲ زخمی به مراکز درمانی منتقل شدند.
گزارش شده است که این انفجار در نزدیکی خانه محمد محقق معاون دوم عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان، صورت گرفته است.
امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی گفته است که یکی محافظان آقای محقق در میان زخمی شدگان است.
آقای دانش همچنین گفته که در این انفجار دست کم ۱۵ مغازه تخریب شده است.
ارگ ریاست با نشر خبرنامه گفته که هدف حمله صبح امروز یک خودرو کارمندان غیر نظامی بوده و مدعی شده که"تروریستان در میدان‌های جنگ، تلفات سنگینی را از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان متقبل شده‌اند و با انجام حملات تروریستی، زبونی شان‌را ثابت ‌ساختند."
این حمله کمتر از دو ماه پس از انفجار مرگباری در کابل صورت می‌گیرد که ۱۵۰ کشته و صدها زخمی برجا گذاشت.

بی بی سی