به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مرداد ۰۴، ۱۳۹۶

تنها ۳ قدم تا تخت پادشاهی

محمد بن سلمان

با «سرعتی موشکی» به سمت تخت سلطنت

«سایمون هندرسون»، کارشناس آمریکایی در مؤسسه واشنگتن و مدیر برنامه‌های کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس و سیاست انرژی در این مرکز و متخصص در امور عربستان‌سعودی، اعلام کرد محمد بن سلمان ۳۱ ساله با «سرعتی موشکی» به سمت تخت سلطنت پیش می‌رود.
او مي‌گويد: محمد بن سلمان باید سه گام مهم را پشت‌ سر بگذارد تا به هدفش برسد، اما درحال‌حاضر می‌تواند یکی از این گام‌ها را با دیگری ادغام کند که در این صورت تنها دو گام باقی می‌ماند تا او بر تخت سلطنت بنشیند.
چندي پيش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال آمریکا نوشته بود، ملك‌ سلمان عملا فایلي ویدئویی را در هفته‌های اخیر ضبط کرده تا از طریق آن انتقال قدرت به فرزندش را اعلام کند، اما مسئولان عربستانی آن گزارش‌ها را رد و تأکید کردند که وضعیت جسمانی پادشاه عالی است. به باور این کارشناس آمریکایی، گام نخست عبارت از این است که پادشاه عربستان،
پسرش، محمد بن سلمان را به‌جای پست کنونی‌اش؛ یعنی معاون نخست‌وزیر، به‌عنوان نخست‌وزیر تعیین کند.
سلمان با این اقدام می‌تواند مسئولیت دستگاه جدید امنیت کشور عربستان را برعهده بگیرد که با ایجاد این دستگاه تمامی مأموریت‌های امنیتی اصلی از وزارت کشور گرفته شده و برعهده این دستگاه گذاشته می‌شود.

گام دوم نیز این است که شاهزاده متعب بن عبدالله، فرمانده گارد ملی، برکنار شده و گارد ملی در چارچوب ارتش عربستان گنجانده شود که این ارتش تحت نظر ولیعهد که وزیر دفاع عربستان نیز هست، قرار بگیرد.

گام سوم نیز عبارت از این است که سلمان بن عبدالعزیز بنا به دلایل جسمی، به‌نفع پسرش از قدرت کنار بکشد که قانون هیئت بیعت در عربستان اجازه این کار را به وی می‌دهد. اما آنچه که باعث تقویت گام سوم می‌شود این است که ملک سلمان ۸۱ ساله در اکثر اوقات تشویش دارد و دچار حواس‌پرتی است که این مسئله باعث می‌شود موضوعات را برای ميهمانانش تکرار کند. وی به صفحه مانیتور احتیاج دارد تا نکاتی را که در دیدارش با ميهمانانش به بررسی آن می‌پردازد به وی یادآوری کند. هندرسون مي‌افزايد: زمانی که ملک سلمان آخرین‌بار به واشنگتن سفر کرد، هیئت همراه او لوازم ویژه‌اش را آورده بودند تا اتاق هتل برای او مأنوس به نظر برسد،

اما این کارشناس آمریکایی نسبت به مخالفت‌های نهفته و پنهان در عربستان هشدار داد که احتمالا باعث می‌شود مسیر محمد بن سلمان برای رسیدن به تاج و تخت کاملا هموار نباشد. این کارشناس آمریکایی این مشکلات را به‌عنوان «موانع نهفته» توصیف کرد. نحوه مجبوركردن محمد بن نایف، ولیعهد سابق، برای کناره‌گیری از ولیعهدی به نظر می‌رسد که عمدا ازسوي حامیان بن نایف فاش شده است و پیش‌بینی‌ها حکایت از شدت مخالفت‌ها با محمد بن سلمان در داخل خاندان حاکم دارد.او بر اين باور است، همچنین فاش شده است که سه شاهزاده در هیئت بیعتِ ۳۴ نفره با بیعت با محمد بن سلمان مخالفت کردند که این سه فرد، احمد بن عبدالعزیز، وزیر کشور پیشین و شاهزاده عبدالعزیز بن عبدالله، نماینده خاندان ملک عبدالله، پادشاه سابق عربستان و محمد بن سعد، معاون شاهزاده ریاض، هستند که این مسئله نشان می‌دهد این افراد نمایندگان جریان‌های مهم در خاندان حاکم عربستان هستند و ممکن است اهرم فشار و مانع بزرگی در مقابل رسیدن محمد بن سلمان به تاج و تخت ایجاد کنند.
روزنامه شرق