به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، شهریور ۲۸، ۱۳۹۹

آمریکا ۴۹ فرد و یک شرکت پوششی مرتبط با وزارت اطلاعات ایران را تحریم کرد

 اف بی‌آی و وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۷ شهریور مجرمان ایرانی که کارزار دستگاه اطلاعاتی ایران را برای پخش بدافزار کامپیوتری «جهت هدف قرار دادن و نظارت شهروندان ایرانی، به خصوص مخالفان، روزنامه‌نگاران ایرانی، کارمندان سابق دولت، فعالان محیط زیست، پناهندگان، دانشجویان دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها، و کارمندان سازمان‌های غیردولتی بین المللی» انجام داده‌اند، تحت تحریم قرار داد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه خود گفته است دفتر کنترل دارایی های خارجی، اوفک، گروه سایبری ایرانی موسوم به «اِی‌پی‌تی۳۹» یا «تهدید مداوم پیشرفته ۳۹»، ۴۵ فرد مرتبط، و یک شرکت پوششی را تحریم کرده است.

بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا می‌گوید دولت ایران با استفاده از یک شرکت پوششی به نام «شرکت رایانش هوشمند رانا»، و با استفاده از بدافزارها، یک کارزار سایبری چند ساله را به راه انداخته بود. آن کارزار مخالفان ایرانی، روزنامه‌نگاران، و شرکت‌های بین المللی مسافرتی را هدف قرار داده بود.

هم زمان با اقدام اوفک، پلیس فدرال آمریکا نیز اطلاعاتی از فعالیت های گروه «تهدید پیشرفته و مداوم ۳۹» ارائه داده است.

استیون منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا، در این رابطه گفت: «رژیم ایران از وزارت اطلاعات خود به عنوان ابزاری برای هدف قرار دادن غیرنظامیان بی‌گناه و شرکت‌ها استفاده می‌کند و برنامه  بی‌ثبات‌سازی خود را در سراسر جهان پیش می‌برد.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت است که ایالات متحده مصمم است که با کارزار سایبری ایران، که «برای به خطر انداختن امنیت وخسارت زدن به بخش سفرهای بین المللی طراحی شده است» مقابله کند.

پیشتر ژنرال پال میکی ناکاسونی،‌ رئیس آژانس امنیت ملی و ریاست فرماندهی سایبری ایالات متحده آمریکا، گفته بود که ایران به کارزارهای تاثیر‌گذاری آنلاین، فعالیت‌های جاسوسی، و حملات علیه نهادهای دولتی و بخش‌های صنعتی می‌پردازد.

صدای آمریکا