به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، شهریور ۲۶، ۱۳۹۹

بحران در بلاروس؛

دیدار لوکاشنکو با پوتین در سوچی

ولادیمیر پوتین در دیدار با زمامدار بلاروس از اعطای یک وام ۵/ ۱ میلیارد دلاری به این کشور خبر داد. این اولین سفر خارجی الکساندر لوکاشنکو به خارج از کشور پس از شروع بحران سیاسی در این کشور است.

الکساندر لوکاشنکو روز دوشنبه، ۲۴ شهریور، برای سومین بار در چهار ماه اخیر با ولادیمیر پوتین دیدار و گفت‌وگو کرد. ملاقات آنها این بار در سایه اعتراضات گسترده مخالفان دولت بلاروس صورت گرفت وشاید به همین دلیل تبادل نظر دو سیاستمدار پشت درهای بسته و بدون حضور گزارشگران انجام شد.

در بیانیه‌ای که کرملین پیش از شروع دیدار زمامداران دو کشور منتشر کرد موضوعات محوری مذاکرات علاوه بر ناآرامی‌های بلاروس، قیمت جدید گاز و بدهی‌های این کشور به روسیه عنوان شد

بلاروس که ۱۸ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد،  از نظر اقتصادی به روسیه وابسته است و بخش عمده این بدهی‌ها هم به روسیه است. در حال حاضر بحران سیاسی و اقتصادی بلاروس در حال حاضر لوکاشنکو را بیش از هر زمانی به  کمک‌های دوست دیرینه خود پوتین نیازمند کرده است.

لوکاشنکو در سطح بین‌المللی تا حد زیادی منزوی شده اما اقدامات پوتین حاکی از آن است که او مصمم است از سرنگونی دولت بلاروس جلوگیری کند.

پوتین در جریان دیدار با لوکاشنکو اقدام دولت بلاروس برای اصلاح قانون اساسی را لازم و متناسب با مقتضایات زمان توصیف کرد، ولی در عین هشدار داد که "نباید دخالتی از خارج در امور بلاروس انجام شود".

دو رزمایش در یک زمان

قرار است روز دوشنبه یگان ویژه یک گردان چترباز نیروی هوایی روسیه برای رزمایش مشترکی با ارتش بلاروس به این کشور منتقل شود. این رزمایش تا روز ۲۵ سپتامبر طول می‌کشد.

هم‌زمان یک رزمایش مشترک اعضای ناتو در لیتوانی، کشور همسایه بلاروس، برگزار می‌شود که آن هم تا روز ۲۵ سپتامبر خواهد بود.

در ماه اوت پوتین اعلام كرد كه به درخواست لوكاشنكو نیروهای ویژه پلیس روسیه آماده ارسال به بلاروس شده‌اند.

رئیس جمهور روسیه همچنین وعده داده است که در رابطه با بدهی‌های بلاروس تجدیدنظر کند و از سیستم بانکی این کشور پشتیبانی کند.

در بلاروس اعتراضات گسترده ادامه دارند و تنها در روز یکشنبه، ۲۳ شهریور (۱۳سپتامبر) حدود ۹۰۰ تن از معترضان دستگیر شدند. به گفته وزارت کشور بلاروس، ۵۰۰ مورد دستگیری در مینسک، بوده است.

شمار تظاهرکنندگان روز یکشنبه در مینسک ۱۰۰ هزار نفر اعلام شد.

پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری در نهم اوت اعتراضات سراسری در بلاروس آغاز شد.

لوکاشنکو اعلام کرد، با کسب "۱/ ۸۰ درصد آرا" پیروز انتخابات است. نیروهای اپوزیسیون نتایج انتخابات را به‌رسمیت نمی‌شناسند و سوتلانا تیخانوفسکایا را پیروز واقعی انتخابات می‌دانند.

 دویچه وله فارسی