به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، شهریور ۳۰، ۱۳۹۹

بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه رژیم ایران

 پمپئو: جهان با این اقدام امن‌تر خواهد شد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده شامگاه شنبه ۲۹ شهریور در بیانیه‌ای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران را ، که پس از اجرای توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ بین جمهوری اسلامی و قدرت‌های جهانی برچیده شده بودند، رسما اعلام کردبه گفته آقای پمپئو تاریخ نشان داده که مماشات با حکومت‌هایی مثل جمهوری اسلامی آنها را «فقط گستاخ‌تر می‌کند».

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که اگر کشورهای عضو سازمان ملل متحد در اجرای وظایف خود در اجرای این تحریم‌ها کوتاهی کنند، ایالات متحده آمادگی دارد برای اعمال عقوبت از اختیارات خود استفاده کند.

 متن کامل بیانیه اعلام بازگشت تحریم‌ها به این شرح است:

دولت پرزیدنت ترامپ همواره درک کرده است که بزرگترین تهدید علیه صلح در خاورمیانه از ناحیه جمهوری اسلامی ایران می‌آید، که اقدامات خشونت‌بارش برای گسترش انقلاب هزاران تن را به کشتن داده و زندگی میلیون‌ها انسان بی‌گناه را به فروپاشی کشانده است.

تاریخ نشان می‌دهد که مماشات اینگونه رژیم‌ها را فقط گستاخ‌تر می‌کند. از این رو، امروز، ایالات متحده از بازگشت کمابیش تمامی تحریم‌های لغو شده سازمان ملل متحد بر جمهوری اسلامی ایران، بزرگترین حامی حکومتی تروریسم و یهودستیزی در جهان، استقبال می‌کند.

تحریم‌ها در پی روند بازگرداندن فوری تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد بار دیگر اعمال می‌شوند. در روز ۲۰ اوت، ایالات متحده به رئیس شورای امنیت در مورد عدم پیروی ایران از تعهداتش در برجام اطلاع داد. آن اطلاعیه، روند ۳۰ روزه‌ای که به بازگرداندن فوری تحریم‌های قبلا برچیده شده سازمان ملل متحد می‌انجامد و در ساعت ۸ شب ۱۹ سپتامر به وقت شرق ایالات متحده اجرایی می‌شود را کلید زد.

این بدان معناست که از ابتدای امروز، همه بندهای قطعنامه‌های ۱۶۹۶، ۱۷۳۷، ۱۷۴۷، ۱۸۰۳، ۱۸۳۵ و ۱۹۲۹ که به واسطه قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی شده بودند، بار دیگر معتبر شده و به اجرا در می‌آیند. افزون بر این، تدابیر مندرج در پاراگراف‌های ۷، ۸، و ۱۶ تا ۲۰ قطعنامه ۲۲۳۱ از هم‌اکنون پایان می‌یابند.

ایالات متحده این اقدام قاطع را انجام داده است چون، علاوه بر ناکامی ایران به اجرای تعهدات برجامی‌اش، شورای امنیت نیز نتوانست تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران را، که برای ۱۳ سال به قوت خود باقی مانده بود، تمدید کند. بی‌عملی شورای امنیت، راه را برای ایران در روز هجدهم اکتبر جهت خرید همه نوع سلاح‌های متعارف هموار کرده است. مایه خوشبختی جهان است که ایالات متحده برای جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقی، دست به اقدامی مسئولانه زد. بر اساس حقوق‌مان تحت قطعنامه ۲۲۳۱، ما روند بازگشت فوری تحریم‌ها جهت بازگرداندن کمابیش همه تحریم‌های متوقف شده قبلی سازمان ملل متحد را، از جمله تحریم تسلیحاتی، آغاز کردیم. جهان در نتیحه این اقدام امن‌تر خواهد شد.

ایالات متحده انتظار دارد همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد بطور کامل به تکالیف خود برای اجرای این تدابیر عمل کنند. علاوه بر تحریم تسلیحاتی، این اقدام شامل محدودیت‌هایی نظیر منع ایران از غنی‌سازی و فعالیت‌های مرتبط، منع آزمایش و توسعه موشکی بالیستیک توسط ایران، و تحریم انتقال فناوری‌های مرتبط هسته‌ای یا موشکی به ایران نیز هست.

اگر کشورهای عضو سازمان ملل متحد در اجرای وظایف خود در اجرای این تحریم‌ها کوتاهی کنند، ایالات متحده آمادگی دارد برای اعمال عقوبت آن بر آنهایی که کوتاهی کرده‌اند و اطمینان از این که ایران از فعالیت‌های ممنوعه سازمان ملل متحد بهره‌ای نخواهد برد، از اختیارات داخلی خود استفاده کند.

مایک پمپئو: بی‌عملی شورای امنیت، راه را برای ایران در روز هجدهم اکتبر جهت خرید همه نوع سلاح‌های متعارف هموار کرده است. مایه خوشبختی جهان است که ایالات متحده برای جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقی، دست به اقدامی مسئولانه زد.

بازگشت تحریم‌ها در امروز یک گام به جلو به سمت صلح و امنیت بین‌المللی است. توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، آنطور که وعده داده بود، ایران را مجاب نکرد که به «جامعه ملل» بپیوندد. در عوض، ملاها ثروت باد آورده خود را برداشته و از آن برای دامن زدن به مرگ و ویرانی از یمن تا عراق تا لبنان و سوریه استفاده کردند؛ پیامدی که قابل پیش‌بینی بود.

اگر ایالات متحده برای بازگرداندن تدابیر سازمان ملل متحد دست به اقدام نمی‌زد، رژیم خیلی زود می‌توانست آزادانه‌تر به خرید و فروش سلاح در سراسر جهان بپردازد. به دلیل ناکامی برجام، ایران حدود پنج سال به انقضای محدودیت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم و فعالیت‌های مرتبط با آن نزدیک‌تر شد و به طرز غیرقابل پذیرشی آن را به نقطه خطرناک توانایی هسته‌ای نزدیک‌تر کرد.

در هر حال، به لطف بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد، ایران اکنون موظف است غنی‌سازی، بازفراوری، و فعالیت‌های مرتبط با آب سنگین را تعلیق کند. ما هرگز نمی‌گذاریم که حامی نخست حکومتی ترور در جهان، به مرگبارترین سلاح جهان دست یابد.

مایک پمپئو: بزرگترین تهدید علیه صلح در خاورمیانه از ناحیه جمهوری اسلامی ایران می‌آید، که اقدامات خشونت‌بارش برای گسترش انقلاب هزاران تن را به کشتن داده و زندگی میلیون‌ها انسان بی‌گناه را به فروپاشی کشانده است.

در روزهای پیش رو، ایالات متحده طیفی از تدابیر اضافی برای تقویت اجرای تحریم‌های سازمان ملل متحد و پاسخگو نمودن ناقضان آن را اعلام خواهد کرد. کارزار فشار حداکثری ما بر رژیم ایران، تا آن زمان که ایران به یک توافق جامع با ما، برای مهار تهدیدهای ناشی از تکثیر (سلاح‌های کشتار جمعی)، توقف آشوب‌افکنی، خشونت، و خون‌ریزی دست یابد، ادامه خواهد یافت.

صدای آمریکا