به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مهر ۰۶، ۱۳۹۹

الکسی ناوالنی از «دوستان گمنام خوش ‌قلب» برای نجات جانش تشکر کرد

 الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف دولت روسیه روز جمعه ۲۵ سپتامبر (۴ مهر) گفت که زندگی خود را مدیون خلبانی است که ماه گذشته هنگامی که داخل هواپیما بی‌هوش شد، فرود اضطراری کرد. همچنین مدیون امدادگرانی است که به گفته وی مسمومیت را تشخیص داده و به او آتروپین تزریق کردند.

ناوالنی ۴۴ ساله، روز ۲۰ اوت (۳۰ مرداد) در داخل هواپیمایی که او را به مسکو باز می‌گرداند به طور ناگهانی بیهوش شد. او ابتدا در بیمارستانی در شهر امسک روسیه بستری و پس از دو روز برای معالجه به برلین، پایتخت آلمان منتقل شد. این مخالف سرشناس کرملین دو هفته در کمای مصنوعی بود اما پس از آن وضعیت جسمانی‌اش رو به بهبودی گذاشت.

یک آزمایشگاه ارتش آلمان تائید کرده است که الکسی ناوالنی با گاز اعصاب نوویچوک مسموم شده است. دو آزمایشگاه مستقل دیگر در فرانسه و سوئد نیز همین نتیجه را تأیید کرده‌اند.

ترور با عامل شیمیایی نوویچوک ساخت روسیه؛ قربانیان چگونه زنده می‌مانند؟
ناوالنی در آخرین مطلب منتشر شده در حساب کاربری‌اش در اینستاگرام، از «دوستان گمنام خوش‌قلب» خود تشکر کرد.

وی گفت: «همه آنچه پس از بی‌هوشی رخ داد بسیار خاص بود و سزاوار یک داستان جداگانه است اما اگر این افراد نبودند، چیزی برای گفتن وجود نداشت.»


کرملین که پس از انتشار خبر مسمومیت این مخالف سرسخت دولت برای وی آرزوی سلامتی کرده بود، هرگونه اتهام دخالت در این ماجرا را «پوچ و بی‌اساس» خوانده است.

تا جایی که متوجه شدم…نقشه قاتلان ساده بود: ۲۰ دقیقه پس از پرواز احساس ناراحتی خواهم کرد، ۱۵ دقیقه بعدش نیز جان خواهم داد.
الکسی ناوالنی 
ناوالنی درباره برداشت خود از ماجرا در پروازی که از سیبری به مسکو داشت، گفت: «تا جایی که متوجه شدم… نقشه قاتلان ساده بود: ۲۰ دقیقه پس از پرواز احساس ناراحتی خواهم کرد، ۱۵ دقیقه بعدش نیز جان خواهم داد.»

وی با زبان طنز اضافه کرد که برنامه این بود که «کمک پزشکی در کار نباشد» و ساعتی پس از پرواز، او [جسد] سفرش را با «قرار گرفتن در یک کیسه پلاستیکی سیاه در ردیف آخر صندلی‌های هواپیما» ادامه دهد.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از «استفاده از گاز اعصاب» علیه ناوالنی ابراز نگرانی کرد
وزرای خارجه گروه هفت خطاب به روسیه: فوراً مسئول حمله به ناوالنی مشخص شود
گرچه به آقای ناوالنی در روسیه اجازه تشکیل حزب سیاسی داده نشد اما وی یک دهه است که با استفاده از یوتیوب و اینستاگرام موضوعات مربوط به فساد اداری را رصد و بررسی می‌کند و از منتقدان جدی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به شمار می‌رود.

این منتقد کرملین در آخرین پست خود همچنین از خلبان پرواز که در فرودگاه شهر امسک فرود اضطراری داشت تشکر کرد. وی تاکید کرد این اتفاق در حالی رخ داد که هشدار وجود بمب در فرودگاه این شهر به خلبان اعلام شده بود.

وی همچنین از تیم درمان فرودگاه و تیم آمبولانس تشکر کرد که بلافاصله مشکل را مسمومیت گازهای سمی تشخیص دادند و به او یک دوز آتروپین تزریق کردند.

گزارش‌های متفاوتی درباره زمان و محل تجویز آتروپین، دارویی که برای درمان مسمومیت با عامل عصبی یا آفت‌کش استفاده می‌شود منتشر شده است. متخصصان حوزه پزشکی معتقدند که این دارو احتمالا جان ناوالنی را نجات داده است.

برخی منابع به خبرگزاری رویترز گفته بودند که امدادگران در فرودگاه به او ماده‌ای تزریق کردند اما آن ماده آتروپین نبوده است بلکه تزریق آتروپین هنگام بستری شدن وی در بیمارستان شهر امسک انجام گرفته است.

آقای ناوالنی اوایل این هفته از بیمارستان شهر برلین مرخص شد و گفته است که هر روز فیزیوتراپی می‌شود.

او در مطلب اینستاگرامی‌اش با تاکید گفت: «متشکرم، دوستان گمنام خوش قلب. شما افراد خوبی هستید.»