به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مهر ۰۵، ۱۳۹۹

مراسم تحلیف "مخفیانه" رییس جمهوری بلاروس

مخالفان حکومت لوکاشنکو مراسم تحلیف امروز او را رد کرده و آن را "دزدکی" و فاقد اعتبار قانونی توصیف کرده اند.
"الکساندر لوکاشنکو" رییس جمهوری بلاروس امروز (چهارشنبه) در اقدامی غیرمنتظره و از پیش اعلام نشده در کاخ ریاست جمهوری در شهر "مینسک" (پایتخت) مراسم تحلیف برگزار کرد و ششمین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرد.

به گزارش عصرایران، این مراسم که بدون اطلاع قبلی به رسانه‌ها برگزار شد، با حضور جمعی از نزدیکان حکومت و مقامات رسمی و رییس کمیسیون انتخابات بلاروس و بدون حضور هیات‌های خارجی حاضر در بلاروس برگزار شد.

این مراسم در حالی برگزار شد که اعتراضات علیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر بلاروس در این کشور همچنان ادامه دارد و احزاب و گروه‌های مخالف لوکاشنکو او را به تقلب در انتخابات متهم می‌کنند.

کمیسیون انتخابات بلاروس لوکاشنکو را با کسب 80 درصد آرا برای ششمین بار از سال 1994، پیروز انتخابات ریاست جمهوری 9 آگوست سال جاری اعلام کرد؛ نتیجه‌ای که از سوی احزاب و گروه‌های مخالف لوکاشنکو رد شد و پس از آن اعتراضات سراسری در این کشور علیه نتیجه انتخابات آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

 اپوزیسیون دولت بلاروس مراسم تحلیف غیرمنتظره و از پیش اعلام نشده لوکاشنکو را مراسمی دزدکی و به دور از چشم مردم و رسانه‌ها خوانده و قانونی بودن آن را رد کرده‌اند.

"پاول لاتوشکو" یکی از سیاستمداران مخالف حکومت لوکاشنکو مراسم تحلیف لوکاشنکو را "جلسه دزدان" توصیف کرده است. او در واکنش به مراسم تحلیف امروز لوکاشنکو در توییتر نوشت:" زیر سایه و تحت حمایت پلیس ضد شورش، در فضای پنهان‌کاری، در یک حلقه‌ای باریک از مقامات که به صورت عجولانه گردهم آورده شدند. شهروندان شادمان کجا هستند؟ هیات‌های دیپلماتیک خارجی کجا هستند؟ صادقانه بگویم، این مراسم بیشتر شبیه جلسه دزدان برای تاج‌گذاری یک دزد قانون دیگر است. "

"سوتلانا تیخانوسکایا" رقیب اصلی لوکاشنکو در انتخابات اخیر که بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات موفق به کسب 10 درصد آرا شده و پس از گسترش اعتراضات سراسری بلاروس را ترک کرده در واکنش به مراسم تحلیف امروز لوکاشنکو در پیامی ویدئویی گفت، این تحلیف مخفیانه به معنای پایان دوران ریاست جمهوری لوکاشنکو است.

او در این پیام گفت:" این به اصطلاح  مراسم تحلیف یک مضحکه است. آنچه امروز واقعاً اتفاق افتاد این است که لوکاشنکو اکنون بازنشسته شده است... من ، سوتلانا تیخانوسکایا، تنها رهبری هستم که توسط مردم بلاروس انتخاب شده‌ام و اکنون وظیفه ما ساخت یک بلاروس جدید با هم است."

دولت بلاروس اما مراسم تحلیف مخفیانه را رد کرده و اعلام کرده این مراسم با حضور صدها مقام ارشد دولتی، نمایندگان پارلمان،روسای ارگان‌های دولتی، دانشمندان، هنرمندان و چهره‌های فرهنگی و ورزشی برجسته کشور برگزار شده است.

لوکاشنکو اما بی‌اعتنا به اعتراضات مخالفان ، در سخنرانی خود در مراسم تحلیف با اشاره به بحران‌های در پیش روی کشورش، ادامه خدمت دولت و نهادهای نظامی و امنیتی برای برقراری امنیت و ثبات در بلاروس را مورد تاکید قرار داد.

او با اشاره به اینکه به برقراری مجدد ثبات و آرامش در کشورش متعهد است، گفت:" ما این کار را (برقراری مجدد ثبات و آرامش) خواهیم کرد و در چنین شرایط دشواری برای بلاروس من حق ندارم افراد وفادار به این کشور و مردم آن را ترک کنم، من نمی‌توانم."

لوکاشنکو از سال 1994 و برای مدت بیش از 26 سال در قدرت است. او رابطه نزدیکی با دولت روسیه و شخص پوتین دارد.

در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری که با حضور و نامزدی برخی چهره‌های مخالف حکومت لوکاشنکو برگزار شد، احزاب مخالف، لوکاشنکو را به دزدی نتایج انتخابات متهم کرده و هفته‌ها اعتراضات سراسری مخالفان علیه ادامه ریاست جمهوری لوکاشنکو در این کشور در جریان است.