به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، فروردین ۱۱، ۱۴۰۲

وزارت کشور: شعار "زن زندگی آزادی" عوام‌فریبانه است

وزارت کشور با صدور بیانیه‌ای حجاب را "به عنوان یک ضرورت شرعی غیرقابل تردید" دانست. این وزارتخانه تهدید کرد با کسانی که حجاب را راعایت نکنند برخورد خواهد شد. وزارت کشور شعار "زن زندگی آزادی را هم عوام‌فریبانه دانست.


وزارت کشور شامگاه پنجشنبه ۱۰ فروردین (۳۰ مارس) شش ماه پس از خیزش مردمی در بیانیه‌ای در خصوص مسئله حجاب موضع‌گیری کرد. 


وزارت کشور در بیانیه خود اعلام کرد "عقب‌نشینی یا تساهل در اصول و احکام دینی و ارزش‌های سنتی صورت نگرفته و نخواهد گرفت".


این وزارتخانه که برای نخستین‌بار در خصوص حجاب بیانیه صادر کرده، حجاب را "یک ضرورت شرعی غیرقابل تردید" دانسته و از آن به عنوان "اصول عملی جمهوری اسلامی" نام برده است.


تهدید وزارت کشور علیه زنان


وزارت کشور در ادامه بیانیه خود شعار "زن زندگی آزادی" را "توطئه دشمنان" خواند.


این شعار پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در زمان بازداشت توسط گشت ارشاد در تهران و در روز خاکسپاری او در ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ سر داده شد و به شعار اصلی خیزش مردمی تبدیل شد.


وزارت کشور این شعار را "عوامفریبانه" و برآمده از "پروژه برنامه‌ریزی شده توسط سرویس‌های امنیتی با پیشرانی افرادی معلوم‌الحال و فاسد العقیده" دانست.


وزارت کشور تهدید کرد با زنانی که از رعایت حجاب اجباری سر باز زنند برخورد خواهد شد.


بیانیه وزارت کشور چهار روز پس از آن صادر شده است که رسانه‌های ایران از طرح مجلس در ارتباط با حجاب خبر داده بودند. در گزارش‌ها آمده بود این طرح که به رویت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و همچنین قوه قضاییه رسیده به‌زودی اجرا خواهد شد.


بر اساس این طرح برای کسانی که حجاب را رعایت نکنند مجازات‌هایی مثل پرداخت جریمه تا سه میلیارد تومان، ابطال گواهینامه رانندگی و پاسپورت و ممنوعیت استفاده از اینترنت در نظر گرفته شده است.


اعتراض مسالمت‌آمیز زنان با برداشتن حجاب


زنان در اعتراضات مردمی و گسترده کشور نقش اساسی داشتند و دارند. اعتراض زنان ساده و تنها با برداشتن حجاب به صورت مسالمت‌آمیز بود و در افکار عمومی جهان نیز تاثیر بسیار مثبتی داشته است.


وزارت کشور در ادامه بیانیه خود از کمپین‌های مخالفت با حجاب اجباری مثل "چهارشنبه‌های سفید، دختران خیابان انقلاب، نه به حجاب اجباری، آزادی‌های یواشکی" یاد کرده و آن را "طرح‌های شکست خورده" دانسته که "نتوانسته در حفظ هویت زن مسلمان خللی پدید آورد".


وزارت کشور در این بیانیه تهدید کرده است مجموعه دولت  "گوشی شنوا و زبانی پاسخگو و بازویی توانمند" برای "حق زیست عفیفانه" دارد و برخورد و مواجهه با "بی حجابی" را "دارای مبانی اصیل شرعی، قانونی و انسانی" دانسته و آن را "یک موضوع اولویت‌دار مطمح نظر مسئولان امر" شمرده است.


در بیانیه از "مراجع دینی، فرهنگی و اجتماعی" خواسته شده است تا "با حضور در میدان" به "تبیین موضوع حساس حجاب" بپردازند. 


وزارت کشور در بیانیه تهدید کرده است با زنانی که از رعایت حجاب اجباری سر باز می‌زنند برخورد می‌کند و از "همه آمران به معروف و ناهیان از منکر در سراسر کشور" حمایت کرده و به "هنجارشکنان" اجازه تعدی به "حریم و هویت مقدس زن مسلمان" را نخواهد داد.


پلمپ شدن کافه‌ها، رستوران‌ها و مغازه‌ها


فشار نیروهای امنیتی و ارگان‌های دولتی به ویژه در آستانه عید نوروز بر زنان و دختران بیشتر شد. مطابق طرح مجلس هم نظارت بر حجاب در هفت بخش "داخل خودروها، اماکن و رستوران‌ها، ادارات و سازمان‌های دولتی، مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها، فرودگاه‌ها و ترمینال‌ها، فضای مجازی سلبریتی‌ها، کف خیابان و معابر" در نظر گرفته شده است.


تا کنون صدها کافه، رستوران، هتل نیز در ارتباط به عدم رعایت حجاب بسته شدند. نیروهای امنیتی صاحبان واحدهای صنفی را نیز تهدید به پلمپ کسب درآمد آنان کرده‌اند.


زنان که نقش محوری در خیزش مردمی در بیش از ۱۷۵ شهر ایران داشتند اکنون در شرایطی بسیار سخت قرار گرفته‌اند. 


در اعتراضات شش ماه گدشته بیش از ۵۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۰ هزار معترض دستگیر شدند.


زنان در ایران به رغم‌ فشارهای حکومت مقاومت کرده‌اند و به اعتراضات مسالمت‌آمیز خود ادامه می‌دهند. 

 دویچه‌وله فارسی