به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، خرداد ۰۱، ۱۳۹۱

بیانیه ملی ـ مذهبی ها در مصاحبه با حسین شاه حسینی

آقای خامنه ای باید مستقیما دخالت کند

سارا سماواتی
پنج تن از قدیمی ترین فعالان سیاسی ایران که از سابقه همکاری با دولت دکتر مصدق، تا عضویت در کابینه مهندس بازرگان، بعد از انقلاب، را دارند28 اردیبهشت ماه، با انتشار بیانیه ای از آیت الله خامنه ای خواستند با دخالت مستقیم و برای حفظ امنیت ملی، زمینه آزاد سازی زندانیان سیاسی را فراهم کند.
آنچنانکه آنها گفته اند، برخوردهای "تحدیدکننده" با فعالان حوزه سیاسی، فرهنگی، دانشجویی، کارگری، رسانه‌ای، نظیر محمد توسلی، سعید مدنی، مسعود پدرام، علیرضا رجایی، مرگ هاله سحابی در جریان تشییع جنازه پدرش مهندس سحابی، مرگ هدی صابر، در اعتراض به این رویداد در زندان و وضعیت اخیر و ویژه نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، زمینه صدور این بیانیه بو ده است؛ بیانیه ای که در پای آن این اسامی را می بینیم: اعظم طالقانی، نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی و اولین کاندیدای زن ریاست جمهوری، دکتر نظام‏الدین قهاری، عضو شورای فعالان ملی مذهبی، محمد بسته نگار از همراهان نهضت آزادی و داماد آیت الله طالقانی و عضو شورای فعالان ملی مذهبی، دکتر احمد صدر حاج‌سیدجوادی، فعال قدیمی نهضت مقاومت ملی و از بنیانگذاران نهضت آزادی ایران و وزیر دادگستری و وزیر کشور دولت بازرگان، پس از انقلاب و دکتر حسین شاه حسینی، از قدیمی ترین فعالان سیاسی جبهه ملی.
در مورد این بیانیه با آقای حسین شاه حسینی گفتگویی انجام داده ایم. او که از فعالیت در "سازمان نظارت بر آزادی انتخابات" در زمان دکترمصدق، تا ریاست سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک در دولت مهدی بازرگان را در کارنامه ی خود دارد، امروز در هشتاد و پنج سالگی، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران است.این مصاحبه در پی می آید:

مبنای صدور این بیانیه چیست؟
ما پنج نفر، از دوستانی هستیم که در مسائل موجود هم اندیش و هم نظریم و فعالیت های سیاسی مان، در مقابله با استبداد حکومت پهلوی و برای پیروزی انقلاب در ایران روشن است و هر کدام نقش و موقعیت معینی داشته ایم. بسیاری از دولتمردان فعلی، بسیاری از کسانی که امروز در رأس حاکمیت هستند با ما در این مسیر همراه و همگام بوده اند. ما فکر می کنیم که حکومت همیشه ممکن است اشتباهاتی بکند که همه از آن متضرر بشوند لذا ما بر اساس اعتقاد ملی و دینی مان خود را موظف می دانیم که به نظام تذکراتی بدهیم. اگر چه در گذشته این تذکرات بی فایده بوده است، امیدواریم که انشاالله امروز مؤثر واقع بشود.

چرا شما بیانیه ای را که در اعتراض به زندان و بازداشت افرادست خطاب به قوه قضائیه ننوشته و خواهان دخالت مستقیم آقای خامنه ای شده اید؟
برای اینکه در شرایط موجود، بر مبنای اصول قانونی که در ایران وجود دارد ایشان در رأس هرم حکومت قرار دارند و می توانند نقش مؤثری داشته باشند. از آن گذشته ما فعالیت های صمیمانه ای در راه آزادی، برای ایجاد دموکراسی، و برای امنیت ملی با آقای خامنه ای داشته و ایشان نیز با ما داشته اندو از همه ما شناخت کامل دارند. حالا چه اتفاقی افتاده است که بخشی از همرزمان قدیم او در زندان هستند و چه از لحاظ اجتماعی، و چه به لحاظ جسمی و زندگی در محدودیت به سر می برند؟ ما فکر کردیم، آیا بهتر این نیست برای آنکه چهره نظام اسلامی بیش از این مخدوش نشود، آقایانی که در رأس هستند تلاش کنند بر مبنای اعتقادات گذشته ی خودشان و مبارزاتی که برای آزادی و عدالت داشته اند، این محدودیت ها را از سر راه آزادیخواهان بردارند، و امنیت و آرامش را به جامعه برگردانند. بر این اساس تصمیم گرفتیم این نامه را به جناب آقای خامنه ای بنویسیم تا این خواست انسانی و اسلامی از جانب ایشان تأمین شود.زیرا ایشان بدون شک به یاد دارند که همه ی ما معتقد بوده ایم که باید در مملکت آزادی باشد، آزادی اندیشه، آزادی بیان و در چهارچوب قانون. حال پرسش ما از ایشان این است که چرا امروز عده ای تحت فشار هستند که نه فقط همراهان ما، که همراهان ایشان هم بوده اند؟ آیا نباید برای حفظ چهره آزاد اندیش ما و شما و حاکمیت موجود، تسهیلاتی فراهم کنند که اینها نیز به جامعه و به زندگی خانوادگی خود باز گردند؟

آقای شاه حسینی شما چند بار به سابقه اعتقاد به آزادی در سران حکومت فعلی اشاره کرده اید. با تصویری که نسل امروز از حاکمیت دارد، این پرسش در مورد آقای خامنه ای طرح می شود که آیا ایشان هم در گذشته به آزادی، به ویژه آزادی بیان اعتقاد داشته اند؟ شما به این مسئله شهادت می دهید؟
بله؛ بله؛ حداقل با استناد به منابر ایشان در گذشته. ما منابر زیادی از ایشان سراغ داریم که در گذشته های دور، قبل از انقلاب، ایشان برای آزادی، برای دموکراسی و برای حکومت مردم بر مردم تلاش می کردند. ایشان آن زمان این اعتقادات را داشتند و می دانند که همه ما در کنار هم برای این خواسته ها مبارزه می کردیم. ایشان همه ما را کاملاً می شناسند و من شخصاً اعتقادم بر این است که این تفکر و آن اعتقادات گذشته، انشااله هنوز هم در ایشان هست و همه ما امیدواریم که این اعتقاد اثری بگذارد و ایشان حرکتی بکند و این دوستان آزاد بشوند.
برگرفته از روز