به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، فروردین ۲۹، ۱۳۹۲

وقتی ضرب المثل "یک لقمه نان و پنیر هست" رنگ می بازد 
گرانی نان در راه است، مردم چه باید بکنند؟! 
نان در فرهنگ ایران، قوت اول مردم را تشکیل می دهد و از این رو نوسان قیمت آن در زندگی مردم تاثیر مستقیم دارد. ارزش نان برای مردم تا به آنجاست که در دوران ذلت تسلط متفقین در دوران جنگ جهانی دوم، ۱۷ آذر سال ۱۳۲۱ در تهران در پی قحطی نان گروهی به مجلس حمله کردند و گروهی دیگر به خانه نخست وزیر نظام‌السلطنه یورش بردند چرا که در حالی که سالیان سال ایران صادرکننده عمده غله بود اما به دلیل کارشکنی نیروهای متخاصم متفقین که ایران را تصاحب کرده بودند با ارسال غله ایران به شوروی و چاپ بی‌رویه پول توسط دولت وقت، ایران را دچار قحطی مرگباری شده بود.


حالا اما با گذشت سال ها از آن روزهاکه حکایت از اهمیت نان برای مردم در طول تاریخ دارد، گرانی نان در کشور بار دیگر خبر ساز شده است.

هنوز از یادها نرفته است که سوم اردیبهشت ماه سال گذشته  نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور تصمیم گرفتند که قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم را 395 تومان و هر کیلوگرم گندم دوروم را 415 تومان از کشاورزان تعیین کنند، از همان زمان بود که زمزمه افزایش قیمت آرد به کارخانجات نیز بر سر زبانها افتاد، موضوعی که در روزهای ابتدایی پس از ابلاغ این مصوبه، از سوی عباس قبادی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تکذیب شد.

او در گفتگویی اعلام کرده بود که قیمت آرد تا زمانی که از ذخایر موجود گندم در اختیار کارخانجات قرار می‌گیرد، افزایش نخواهد یافت، اما همین زمزمه کافی بود تا بهانه‌ای به دست کارخانجات آرد داده شود که دیگر آرد را به قیمت سابق به فروش نرسانند.

سرانجام هم نتیجه این شد که قبل از اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها و در میان اعتراض و گلایه مردمی که نان  غذای اصلی آنهاست، نان گران شد.

نکته قابل توجه در افزایش قیمت نان اما اینجا بودکه به ارتقای کیفی نان در کنار افزایش قیمت توجهی نشد و در واقع نان گران شده بدون آن که کیفیت آن تغییر کند و حتی به شهادت شاهدان عینی بد کیفیت تر و کوچک تر هم عرضه شد.

حالا اما در حالی که گرانی و تورم امان مردم را بریده است دوباره زمزمه های گرانی نان به گوش می رسد و دوباره همان اتفاق سال قبل در حال رخ دادن است.

در آخرین اظهارات، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی از تعیین قیمت نهایی خرید تضمینی گندم تا پایان هفته احتمالا حدود کیلویی ۷۰۰ تومان خبر داده و گفته: با افزایش قیمت گندم، قیمت نان نیز قطعا افزایش می‌یابد که زمان افزایش قیمت نان بعدا اعلام خواهد شد. 

«عباس قبادی» در مورد قیمت تضمینی خرید گندم برای سال جدید اعلام کرده: در حال حاضر به صورت علی‌الحساب خرید تضمینی گندم کیلویی 550 تومان محاسبه می‌شود، ولی قیمت نهایی آن تا آخر هفته پس از اعلام نظر رییس‌جمهوری برای جایزه تولید مشخص خواهد شد. 

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با بیان اینکه امیدواریم رییس‌جمهوری با قیمت حدود 700 تومان موافقت کنند، گفت: سال گذشته قیمت خرید تضمینی گندم 420 تومان بوده که اگر برای امسال 700 تومان تعیین شود، حاکی از افزایش 80‌درصدی است و در نهایت با توجه به اینکه ماده اولیه نان گندم است این افزایش روی قیمت نان نیز اثر خواهد گذاشت.

به این ترتیب در روزهای بد گرانی مسکن و اقلام خوراکی حالا نان هم می رود تا گران تر شود و به طور کامل از سبد بسیاری از خانوارهای ضعیف حذف شود! تا به این ترتیب ضرب المثل "یک لقمه نان و پنیر هست!" نیز کم کم رنگ ببازد و دیگر نان و پنیر هم زینت بخش سفره های فقرا نباشد! 
پارسینه