به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مرداد ۰۱، ۱۳۹۳

اتهام "جنایت جنگی" به اسرائيل و حماس

 "جنایت جنگی"
در آستانه نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل، ناوی پیلای خواهان بررسی "جنایات جنگی" احتمالی دراسرائيل و غزه شد. پیشتر عفو بین‌الملل از نقض حقوق بین‌الملل در منطقه سخن گفته بود. هم‌زمان کشتار غیرنظامیان ادامه دارد.

روز چهارشنبه (۲۳ ژوییه / یکم مرداد) شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو به بررسی بحران میان اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی می‌پردازد. کشورهای اسلامی و عربی عضو این شورا خواهان محکوم‌کردن اسرائيل و تشکیل کمیسیونی برای بررسی جنایات جنگی در نوار غزه هستند.
ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیش از آغاز این نشست در گفت‌وگو با خبرگزاری کلیسای پروتستان اظهار داشت که احتمال تشکیل چنین کمیسیونی وجود دارد. او تاکید کرد که اسرائیل با حمله به خانه‌های مسکونی شهروندان عادی و دبستان‌ها حقوق بین‌الملل را نقض می‌کند.
این حقوقدان تبعه‌ی آفریقای جنوی تاکید کرد که واکنش اسرائیل به کشتن سه نوجوان اسرائیلی نامتناسب بوده است و باید در این مورد پاسخگو باشد. پیلای همچنین گفت، جنایات جنگی از جانب هر گروه یا کشوری نباید بدون مجازات بماند.
خواست عفو بین‌الملل
پیشتر سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواست مشابهی را مطرح کرده بود. در این بیانیه آمده است که کشتار غیرنظامیان در غزه و اسرائیل مصداق بارز نقض حقوق بین‌الملل است و مسببان آن باید از جانب جامعه‌ی جهانی مجازات شوند.
از آغاز حمله‌ی ارتش اسرائیل به غزه، ده‌ها دبستان و شمار زیادی از مراکز درمانی این منطقه ویران شده‌اند. عفو بین‌الملل می‌نویسد که تنها در نخستین روز حمله زمینی اسرائیل به غزه بیمارستان الوفا به‌کلی ویران شد و کارکنان آن در باران بمب بیماران را جابجا می‌کردند.
ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر
ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر
در بیانیه عفو بین‌الملل همچنین به قطع شبکه آبرسانی در بخشی از غزه اشاره شده که نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر را از دسترسی به آب آشامیدنی کافی محروم کرده است.
این سازمان همچنین از ویرانی سیستم فاضلاب انتقاد کرده که می‌تواند باعث شیوع انواع اپیدمی شود.
فیلیپ لوتر، کارشناس خاورمیانه و خاور نزدیک عفو بین‌الملل می‌گوید: «نیروهای نظامی اسرائیل باید به جای از بین‌بردن تاسیسات درمانی که نقض حقوق بین‌الملل به‌شمار می‌رود، از کادر پزشکی و بیماران محافظت کنند و امکان درمان زخمی‌ها در نوار غزه یا مناطق دیگر را فراهم آورند.»
لوتر همچنین به پرتاب یک هزار و ۵۰۰ موشک به مناطق مسکونی اسرائیل اشاره کرده و آن را نقض حقوق بین‌الملل خوانده است.
به گفته‌ی او، کارکنان سازمان ملل در روز ۱۶ ژوئیه در دبستان متروکه‌ای در نوار غزه حدود ۲۰ موشک را کشف کردند. این فعال حقوق بشر تاکید می‌کند که حماس و گروه‌های مسلح فلسطینی اجازه ندارند، تجهیزات جنگی را در مناطق مسکونی انبار کنند یا حمله‌های موشکی خود را در این مناطق انجام دهند.
ادامه کشتار
همزمان با تلاش‌های دیپلماتیک در سطح بین‌المللی برای حل بحران، شمار قربانیان غیرنظامی حمله‌های ارتش اسرائیل به نوار غزه افزایش می‌یابد. به گزارش خبرگزاری آلمان شمار کشتگان فلسطینی از مرز ۶۵۰ نفر گذشته است. این خبرگزاری شمار زخمی‌ها را ۴ هزار و ۵۰ نفر اعلام کرد.
تاکنون دست‌کم ۲۹ سرباز و ۲ غیرنظامی اسرائیلی نیز جان باخته‌اند.
دویچه وله