به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مرداد ۰۸، ۱۳۹۳

آمریکا سه بانک روسیه را تحریم کرد


پس از اتحادیه اروپا، آمریکا نیز تحریم‌های روسیه را تشدید کرد. سه بانک مهم که تحت کنترل دولت روسیه هستند مشمول تحریم‌های تازه می‌شوند. اوباما می‌گوید این اقدام، به اقتصاد روسیه به طور جدی آسیب می‌زند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که سه بانک بزرگ «VTB»، بانک مسکو و بانک کشاورزی روسیه مشمول تحریم می‌شوند.
این سه بانک زیر نظارت دولت روسیه قرار دارند. طبق تحریم جدید، شرکت‌های دولتی، خصوصی و هیچیک از شهروندان ایالات متحده اجازه معامله با این بانک‌ها را ندارند. «یونایند شیپر بیلدینگ کورپ» از سنت پترزبورگ در فهرست تحریم‌های بعدی آمریکا قرار دارد.
رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که این تحریم‌ها، اقتصاد ضعیف روسبه را ضعیف‌تر خواهند کرد. او این تصمیم را نشانه قاطعیت آمریکا در برابر روسیه دانست.
تحریم سه بانک روسی از سوی آمریکا، پس از موافقت اتحادیه اروپا با تحدید مبادلات مالی و ممنوعیت صادرات تسلیحاتی اروپا به روسیه اعلام شد.
آمریکا دو هفته قبل، بانک‌ها، شرکت‌های تسلیحاتی و شرکت‌های انرژیایی روسیه را مشمول تحریم کرده بود.
اوباما با تشدید تحریم‌های بانکی روسیه، می‌خواهد فشار بر پوتین را بیشتر کند تا او از حمایت شورشیان شرق اوکراین دست بردارد. جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۹ ژوئیه گفت: «هیچ نشانه‌ای از روسیه به چشم نمی‌خورد که ثابت کند این کشور واقعا قصد پایان دادن به خشونت و خونریزی در شرق اوکراین را دارد.»
آمریکا و اتحادیه اروپا پس از الحاق کریمه به روسیه در ماه مارس، مقامات ارشد دولتی و اقتصادی روسیه را تحریم مسافرتی کرده بودند.
موضوع سقوط هواپیمای مالزیایی لحن غرب علیه روسیه را تندتر کرده است. غرب انگشت اتهام را در این موضوع به سوی جدایی‌طلبان شرق اوکراین نشانه گرفته و پوتین را غیرمستقیم و به خاطر حمایت از این شورشیان، در شلیک موشک به هواپیمای مسافربری و کشته شدن ۲۹۸ مسافر مسئول می‌داند.
رادیو زمانه