به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، مرداد ۰۲، ۱۳۹۳

محمدرضا عالی‌پیام ملقب به

«هالو» به یک سال و سه ماه و یک روز حبس محکوم شد. 
«دوستان عزیز، منتظر اشعار من از داخل زندان باشید»
محمدرضا عالی‌پیام ملقب به «هالو» شاعر و طنزپرداز به علت سرودن یک شعر انتقادی به یک سال و سه ماه و یک روز حبس محکوم شد.
 او در صفحه خود در فیسبوک نوشته است:
دیروز از شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تلفنی تماس گرفتند که بیا حکم حاضره.
رفتم و دادنامه را گذاشتند جلوم و گفتند بخوان.
حتا کپی هم ندادند و گفتند سند دست شماها نمی‌دهیم.

به نوشته ی عالی پیام، قسمت‌هایی از حکم به شرح زیر است:
رای دادگاه
حسب کیفر خواست صادره از دادسرای عمومی وانقلاب تهران اقای سید محمد رضا عالی پیام فرزند ماشالله به شماره شناسنامه ۴۳۱ متولد ۱۳۳۶ صادره از تهران، شیعه مسلمان، متاهل، آزاد با تودیع وثیقه، شغل شاعر، متهم است به:

الف - فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری سلامی ایران با سرودن اشعار طنز در بین مردم وارسال آن از طریق پیامک و اینترنت برای افراد دیگر.
ب - توهین به مقدسات قرآن کریم و امام زمان (عج)
ج - توهین به حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری 
د - توهین به ریاست محترم جمهوری اسلامی و مسئولین نظام

با توجه به مفاد کیفر خواست دادسرا و گزارش مرکز پشتیبانی عملیات اطلاعات پاواناجا و صورتجلسه کشف آلات و ادوات مجرمانه از قبیل لب تاب و دو حلقه فیلم ویدئویی و مقداری سر رسید و دفتر یادداشت حاوی دست نوشته‌های متهم و غیره همچنین بررسی و بازبینی لب تاب و استخراج عکس‌های مستهجن و مبتذل که تصاویر این اقدامات در پرونده ضبط می باشد و توهین به مقام معظم رهبری و حضرت امام خمینی (ره) و رئیس جمهور که در آن مشهود است و این که متهم علیرغم حضور در زندان به تاریخ ۶/۱۰/۹۱ شعر هالو تحت عنوان : «این گونه زندان گشت دانشگاه» سروده و در سایت کلمه منتشر شده است. سوابق شغلی و فعالیت هایی در زمینه بازیگری و کارگردانی و غیره موجب گردیده که از سوی وزارت ارشاد ممنوع کاری شود. به دنبال این موضوع در انجمن های مختلف علمی ادبی هنری عضویت یافته و با برگزاری جلسات در حضور شعرا و اعضاء انجمن به سیاه کاری و شعر خوانی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نماید. سرودن اشعار در قالب طنز به صورت سیاه نمایی علیه نظام جمهوری اسلامی و تحریک مردم به عدم مشارکت در انتخابات یکی از این مصادیق می باشد...
... با توجه به گردشکار فوق الذکر و متن اشعار و سروده ها و اقاریر صریح متهم به ماهیت این اشعار و استمرار و عملکرد متهم در سرودن شعر با مضامین سیاه نمایی بر علیه نظام جمهوری اسلامی وتوهین و تحقیر حضرت ولی عصر (عج) و در دفاعیات وی احراز بزهکاریش و توجها به این که اعمال مجرمانه وی مشمول قانون مجازات اسلامی سابق می باشد و حسب ماده ۱۰ قانون مجازات اسلامی اخیر التصویب می بایست بر اساس قانون حاکم بر زمان وقوع جرم تعیین مجازات نموده وآن که مجارات سابق اخف و به نفع متهم می باشد، لذا با رعایت ماده ۴۲ همان قانون و مواد ۵۰۰ و ۵۱۳ از قانون مجازات اسلامی نامبرده از حیث اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری و از جهت توهین به مقدسات به یکسال حبس تعزیری محکوم می نماید . ایام بازداشت قبلی به هنگام اجرای حکم کسر و محاسبه خواهد شد.
در خصوص الات و ادوات مشکوفه که مرتبط با جرم می باشد، در اجرای ماده ۱۰ قانون مجازات اسلاحی سابق و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی اخیر التصویب امحاء و وسایل سیستم رایانه پس از تخلیه کامل تحویل متهم می‌گردد.

«دوستان عزیز، منتظر اشعار من از داخل زندان باشید»
عالی پیام (هالو)

شعری که علی پیام در سال ۹۱ سروده و در حکم دادگاه به آن اشاره شده است:

در بهمن پنجاه و هفت، این را
دارم به خاطر بین آن آشوب


بر روی دیوار اوین، شخصی
بنوشت این جمله به خط خوب:


“مردم بدانید این که خیلی زود
با سرنگونی رژیم شاه


با همت روحانیون، زندان
تبدیل می گردد به دانشگاه ”


بعد از گذشت سال های سال
همواره با خود کرده ام تکرار


پس کو؟ چه شد آن وعده های خوب
پس کی محقق می شود این کار؟


تا این که افتادم به زندان و
دیدم به چشم خویشتن اینجا


مملو دانشجو و استاد است
این گونه زندان گشت: دانشگاه