به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مرداد ۰۸، ۱۳۹۳

تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطین .

سراب آتش‌بس و افزایش شمار کشته‌ها در جنگ غزه
بمباران نوار غزه از سوی اسرائیل همچنان در بیست‌ و دومین روز درگیری‌ها هم ادامه دارد و در آخرین دور حملات در نخستین ساعات روز چهارشنبه (۸ مرداد٬ ۳۰ ژوئیه) دست‌کم ۲۱ فلسطینی دیگر کشته شدند.

ارتش اسرائیل می‌گوید در این دور از حملات چندین مرکز مرتبط با شبه‌نظامیان اسلام‌گرای حماس را هدف قرار داده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز٬ این حملات در حالی ادامه دارد که تلاش‌های بین‌المللی برای تحقق آتش‌بس همچنان در جریان است. میانجی‌گران مصری نسخه جدیدی از پیشنهاد آتش‌بس خود را آماده ارائه به طرفین درگیر کرده‌اند.
تلویزیون اسرائیل پیش‌تر از پیش‌رفت در گفت‌وگوهای قاهره برای برقراری آتش‌بس خبر داده بود و قرار بود هیاتی از فلسطین برای نهایی کردن مذاکرات وارد مصر شود.
با این حال تانک‌های اسرائیلی به شلیک گلوله در شرق منطقه جبالیه در شمال غزه ادامه دادند. به گفته اشرف القدره٬ سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین٬ در جریان این حملات ۱۳ نفر کشته و بسیاری زخمی شدند. به گفته او یک پزشک و یک کودک هم در میان کشته‌شدگان بوده‌اند.
اسرائیل می‌گوید تا نابودی کامل شبکه تونل‌های زیرزمینی حماس نبرد دادمه خواهد داشت
اسرائیل می‌گوید تا نابودی کامل شبکه تونل‌های زیرزمینی حماس نبرد ادامه خواهد داشت
هشت نفر دیگر که پنج نفر آنها اعضای یک خانواده بودند هم در جریان حملات موازی به نوار غزه کشته شدند.
به گفته مقامات درمانی غزه حالا شمار کشته‌شدگان این نبرد به ۱۲۲۴ تن رسیده که بیشتر آنها غیرنظامی بوده‌اند.
در طرف مقابل تا کنون ۵۳ سرباز اسرائیلی و سه شهروند غیرنظامی این کشور کشته شده‌اند.
اسرائیل می‌گوید این حملات را در واکنش به موشک‌پراکنی‌های حماس به این کشور آغاز کرده و تا از بین بردن کامل شبکه تونلی که از سوی شبه‌نظامیان حماس برای حمله به خاک اسرائیل مورد استفاده قرار می‌گیرد٬ این روند را ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانید: اقدام نمایندگان آمریکا برای کمک ۲۲۵ میلیونی به سامانه دفاع موشکی اسرائيل
حملات اسرائیل به نوار غزه پس از کشته شدن ۱۰ سرباز اسرائیلی در روز دوشنبه در نواحی مرزی با غزه دامنه گسترده‌تری یافت و به رغم تلاش‌های گسترده بین‌المللی برای متوقف کردن درگیری‌ها٬ بنیامین نتانیاهو٬ نخست‌وزیر اسرائیل هشدار داد که نبرد درازی در پیش است.
ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که برای به انجام رساندن عملیات نابودی شبکه تونلی در نواحی مرزی با غزه یک هفته دیگر زمان لازم دارد؛ مساله‌ای که در این کشور با استقبال گسترده افکار عمومی مواجه شده است.
نتایج یک نظرسنجی انجام‌شده در دانشگاه تل‌آویو نشان می‌دهد که ۹۵ درصد یهودیان اسرائیل با حملات جاری به نوار غزه کاملا موافق‌اند و تنها ۴ درصد معتقدند که در این حملات بیش از حد لازم از زور بهره گرفته شده است.
از سوی دیگر٬ حماس برای قدرت‌نمایی در این جنگ روانی٬ ویدئویی را از حمله موفقیت‌آمیز شبه‌نظامیانش از طریق یک تونل به مرکز دیده‌بانی سربازان اسرائیلی در شبکه تلویزیونی خود پخش کرد.
محمد ضیف٬ رهبر شاخه نظامی این سازمان هم در یک پیام ضبط شده اعلام کرد که فلسطینی‌ها تا رفع محاصره غزه به مقابله با اسرائیل ادامه خواهند داد.
به گفته او «اسرائیل تا زمانی که مردم ما با آزادی و کرامت زندگی نکنند٬ نمی‌تواند رنگ امنیت را ببیند». محمد ضیف همچنین هشدار داد که سربازانش «با اشتیاق در انتظار مرگ‌اند و پیش از متوقف شدن تهاجم اسرائیل و پایان دادن به محاصره غزه٬ خبری از آتش‌بس نخواهد بود و ما چنین شرایطی را نخواهیم پذیرفت.»

بیشتر بخوانید: رهبران فلسطین آتش‌بس یک‌جانبه ۲۴ ساعته اعلام کردند

اسرائیل و مصر جریان ورود کالاها به غزه را از سال ۲۰۰۷ مسدود کرده‌اند. اسرائیل می‌گوید از این کانال‌ها برای انتقال تسلیحات استفاده می‌شود٬ اما همین مساله راه ورود بسیاری از نیازمندی‌های زندگی روزمره شهروندان غزه٬ از جمله دارو را هم مسدود کرده است.
بیش از ۱۲۰۰ فلسطینی در نوار غزه قربانی نبرد میان حماس و ارتش اسرائیل شدند
بیش از ۱۲۰۰ فلسطینی در نوار غزه قربانی نبرد میان حماس و ارتش اسرائیل شدند
پیام صوتی محمد ضیف در روزی خون‌بار و ویرانگر منتشر شده که در آن تنها نیروگاه برق غزه هم هدف حملات هوایی قرار گرفته و به آتش کشیده شده است.
گفته می‌شود این نیروگاه شاید تا یک سال دیگر امکان بهره‌برداری نداشته باشد.
علاوه بر آن ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی و حماس به همراه سه مسجد و چند کارخانه و نهاد دولتی هم هدف حملات سهمگین اسرائیل قرار گرفتند.
اسرائیل تا کنون همه تلاش‌ها برای متوقف کردن درگیری‌ها را رد کرده و خواستار تضمین خلع سلاح شبه‌نظامیان حماس شده است. با این حال٬ یکی از مقامات مصری به رویترز گفته «اسرائیل طرح جدید آتش‌بس مصر را پذیرفته٬ اما حماس آن را رد کرده است.»
تلاش‌های بین‌المللی برای متوقف کردن درگیری‌ها و برقراری آتش‌بس همچنان ادامه دارد.
دویچه وله