به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، تیر ۲۲، ۱۳۹۳

فینال جام جهانی فوتبال : آلمان-آرژانتین

بازیکنانی برای دیدن: 
آلمان : توماس مولر ــ  آرژانتین: لیونل مسی
 آرژانتین و آلمان یکشنبه شب فینال جام جهانی را در ورزشگاه "ماراکانا" از ساعت 23:30 به وقت ایران برگزار می‌کنند. این دیدار را می‌توان به "لحظه حقیقت" تشبیه کرد. این بازی بسیار بیش از آنچه درون مستطیل سبز رخ می‌دهد بزرگ‌تر است و نتیجه‌ آن برای همیشه به تاریخ می‌پیوندد.


این دیدار باعث می‌شود تا دیدگاه‌ مردم جهان نسبت به دو کشور تغییر کند و بهترین فرصت است که آلمان و آرژانتین خودشان را در عرصه جهانی از دریچه فوتبال نشان دهند. این‌ها کلیشه نیست. آلمان در سال‌های گذشته در جامعه اروپایی کشوری مدرن و پیشرفته بوده است. اما آنها از آینده خود اطلاعی ندارند. مردم آلمان نمی‌دانند آلمان، قدرت قدیمی جهان در آینده‌ای نزدیک چه وضعیتی خواهد داشت. اما شاید نتیجه‌ دیدار یکشنبه شب پاسخ این سوال را بدهد.

آرژانتین از سوی دیگر در آستانه یک شور و شوق بزرگی قرار دارد. آنها روز استقلال خودشان را در بازی با هلند جشن گرفتند. یک شادی مضاعف. اکنون در یک قدمی رسیدن به قله فوتبال جهان قرار دارند. اتفاقی که باعث خواهد شد دولت آرژانتین کمی از رکود اقتصادی فاصله بگیرد. شرایط اقتصادی بدی که آرژانتین در سال‌های گذشته داشته است باعث ناراحتی مردم این کشور شده و آنها را به خیابان ها کشانده است. چه چیزی بهتر از قهرمانی در جام جهانی می‌تواند التیام بخش دردهای مردم آرژانتین باشد؟

آلمان و آرژانتین اتفاقی به فینال نرسیدند. آنها بهترین و با ثبات‌ترین تیم‌ها در جام جهانی بودند. هر دو تیم پنج بازی از شش دیدار خود در این جام را با پیروزی پشت سر گذاشتند و هر دو شایسته حضور در فینال این رقابت‌ها بودند. البته کفه ترازو کمی به سمت آلمان سنگینی می‌کند، چرا که در مرحله قبل توانست برزیل میزبان را با نتیجه‌ هفت بر یک از پا در بیاورد. این در حالی است که آرژانتین پس از 120 دقیقه‌ بازی برابر هلند به تساوی بدون گل رسید اما در ضربات پنالتی موفق شد این تیم را شکست دهد و به فینال برسد. علاوه بر این شاگردان یوآخیم لوو یک روز هم بیشتر از تیم آرژانتین استراحت کرد.

- نقاط ضعف و قدرت:

*آلمان: خط حمله ترسناک آلمان در این جام 17 گل به ثمر رسانده است که هفت گل آن فقط در بازی برابر برزیل بود. ذهنیت پیروزی طلب بازیکنان آلمان و حرفه‌ای گری آنها در طول جام جهانی به خوبی نمایان شد. آلمان در این دیدار با خط دفاع مستحکمی وارد مسابقات شد. دفاع آلمان خوب بود اما عالی نبود و دارای نقاط ضعفی است. درون دروازه مانوئل نویری قرار دارد که به احتمال زیاد دستکش طلایی جام را از آن خود خواهد کرد. البته در صورتی که در فینال شرایط خوب خود را از دست ندهد.

* آرژانتین: در تحلیل تیم ملی آرژانتین مهم‌ترین موضوع خط دفاعی این تیم است که به شدت آسیب پذیر بوده و می‌تواند به پاشنه آشیل این تیم در دیدار فینال تبدیل شود. البته آنها در شش دیدار جام جهانی 2014 برزیل سه گل دریافت کردند. خیلی‌ها در این جام از گل نزدن‌های بازیکنان آرژانتینی گله کردند. بازی دفاعی و کم سرعت آرژانتین باعث شد در روزهای اول سر و صدای زیادی در رسانه‌ها ایجاد کند اما وقتی این تیم به فینال رسید این سر و صداها به حداقل خود رسید. آرژانتین تیم گلزنی نیست، در بازی‌های قبلی این ثابت شده است. آنها در شش دیدار خود هشت گل به ثمر رساندند. این در صورتی است که خیلی‌ها در ابتدای جام عقیده داشتند با حضور لیونل مسی، سرخیو آگوئرو و گونسالو هیگواین، آرژانتینی‌ها در خط حمله عملکرد بهتری داشته باشند.

مصدومان:

* آرژانتین: آنخل دی ماریا به احتمال بسیار زیاد بازی فینال جام جهانی را از دست می‌دهد. او در روزهای گذشته تلاش زیادی کرده است تا خودش را به شرایط بازی برساند. غیبت دی ماریا شانس پیروزی آرژانتین را کاهش خواهد داد.

* آلمان: متس هوملس مدافع آلمانی‌ها نیز شرایطش برای دیدار فینال هنوز مشخص نشده است و به نظر می‌رسد این مدافع ارزشمند به دلیل مصدومیت از ناحیه زانو دیدار فینال جام جهانی 2014 برزیل را از دست بدهد.

دیدار آلمان و آرژانتین یک دیدار کلاسیک در فوتبال جهانی است. به نظر می‌رسد آلبی سلسته بازی را منظم و دفاعی آغاز کند و این آلمان باشد که حملات را‌ آغاز کند. این سومین بار است که دو تیم در دیدار فینال جام جهانی برابر هم به میدان می‌روند.

انتظار می‌رود این دیدار به یکی از زیبا‌ترین دیدارهای جام جهانی تبدیل شود. دو تیم اولین بار در فینال 1986 به مصاف هم رفتند که آرژانتین موفق شد با نتیجه‌ سه بر دو به پیروزی برسد و دومین قهرمانی در جام جهانی را تجربه کند. چهار سال بعد آلمان موفق شد با پنالتی دقایق پایانی آندریاس برمه آرژانتین را شکست دهد و به قهرمانی برسد.

دو تیم تاکنون 20 بار برابر هم به میدان رفتند که 9 دیدار با پیروزی آرژانتین به پایان رسیده است و شش بار نیز آلمانی ها با پیروزی زمین مسابقه را ترک کردند. پنج دیدار دو تیم نیز با تساوی به پایان رسیده است.

- تاریخچه در جام جهانی

* آلمان: تیم ملی آلمان در 18 بار حضور خود در جام جهانی، به سه عنوان قهرمانی در سال‌های 1954، 1974 و 1990 رسیده است. این تیم چهار بار نیز نایب قهرمان شده است و چهار بار سوم شده است. تیم ملی آلمان جام بیستم را با پیروزی پر گل چهار بر صفر برابر پرتغال شروع کرد. این تیم در دومین دیدار برابر غنا به میدان رفت و به تساوی دو بر دو رسید و در سومین دیدار آمریکا را با یک گل شکست داد. آلمان سپس موفق شد با نتیجه‌ دو بر یک الجزایر را شکست دهد و با برتری یک بر صفر برابر فرانسه به مرحله نیمه نهایی صعود کرد.

شاگردان یوآخیم لوو در مرحله نیمه نهایی با نتیجه‌ هفت بر یک برزیل میزبان را در هم کوبیدند تا به فینال جام جهانی 2014 برزیل راه یابند.

تیم ملی آرژانتین نیز در شانزده حضور خود در جام جهانی دو بار در سال‌های 1978 و 1986 به مقام قهرمانی رسیده است و همچنین دو بار نیز نایب قهرمان شده است.

آرژانتین: یاران لیونل مسی جام جهانی را با پیروزی دو بر یک برابر بوسنی و هرزگوین آغاز کرد و سپس در دومین دیدار موفق شد ایران را با یک گل از پیش‌رو بردارد. شاگردان سابه یا با پیروزی سه بر دو برابر نیجریه توانستند با 9 امتیاز به مرحله بعد راه یابند. آرژانتین سپس موفق شد سوئیس را با یک گل شکست دهد و به جمع هشت تیم برتر جهان راه یابد. آنها در این مرحله نیز با یک گل بلژیک را پشت سر گذاشتند و در مرحله نیمه نهایی با برتری برابر هلند با ضربات پنالتی به فینال راه یافت.

 بازیکنانی برای دیدن:

آلمان : توماس مولر

توماس مولر با پنج گل زده پس از جیمز رودریگس در رده دوم جدول برترین گلزنان جام بیستم قرار گرفته است. مولر نشان داده در محوطه جریمه یک متخصص به تمام معناست. او با 68.8 کیلومتر بیشترین فضا را در جام جهانی پوشش داده است. موضوعی که نشان می‌دهد که مولر چه بازیکن خستگی ناپذیری است. او می‌تواند در پست‌های مختلفی بازی کند نه تنها مهاجم، بلکه می‌تواند در خط ها‌فبک نیز به میدان برود. کوچک‌ترین فضا در محوطه جریمه حریفان باعث می‌شود تا این بازیکن توانایی خودش را در گل زدن نشان دهد.
 آرژانتین: لیونل مسی


تنها می‌توانیم آن را با صفت "نابغه" توصیف کنیم. مرد شماره "10" آرژانتین وقتی با توپ حرکت می‌کند انگار توپ به پای او چسبیده است. در واقع اغراق نکردیم اگر بگوییم آرژانتین با هنر نمایی مسی به فینال رسیده است. نه تنها یک گلزن او در نقش‌های مختلفی ظاهر می‌شود و هم تیمی هایش را در موقعیت گل زدن قرار می‌دهد. از هشت گل آرژانتین در این جام چهار گل را مسی به ثمر رسانده و چهار گل دیگر با پاس او به ثمر رسیده است. نکته ای که نشان می‌دهد آرژانتین تا چه اندازه به این بازیکن وابسته است. خیلی‌ها این عملکرد مسی را مانند دیگو مارادونای 1986 می‌دانند که تیمش را یک تنه به قهرمانی رساند.

قهرمانی آرژانتین در این جام می‌تواند کابوس برزیلی‌ها را تکمیل کند و آنها باید در ورزشگاه "ماراکانای" کبیر جشن قهرمانی دشمن دیرینه‌شان را ببینند.

از طرفی اگر آلمان به قهرمانی در جام جهانی 2014 برزیل برسد اولین تیم اروپایی است که توانسته در قاره آمریکا به قهرمانی دست یابد.