به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مرداد ۰۴، ۱۳۹۳

آتش‌بس ۱۲ ساعته در غزه آغاز شد

اسرائیل و حماس موافقت کرده‌اند برای نیمی از روز
 تبادل آتش را متوقف کنند
 آتش‌بس ۱۲ ساعته حماس و اسرائیل از ساعت هشت صبح به وقت محلی آغاز شد.
هدف از این آتش‌بس موقت ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم غزه است هرچند اسرائیل گفته در صورت حمله احتمالی حماس، نیرو‌هایش آماده پاسخگویی هستند.
با این حال تصاویر زنده خبرگزاری‌ها از غزه نشان می‌دهد که اوضاع آرام است. یولاند نل، خبرنگار بی‌بی‌سی در شهر غزه می‌گوید اوضاع دوباره به حالت عادی بازگشته و در خیابان‌ تعدادی خودرو در حال رفت و آمد دیده می‌شود.
به گزارش خبرنگاران دقایقی بعد از شروع آتش‌بس شلیک تانک شنیده شده است.

منابع فلسطینی می‌گویند در هجده روز گذشته شمار کشته‌ها در غزه به بیش از ۸۸۰ نفر رسیده است. بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ نفر هم زخمی شده‌اند.
با وجود اعلام ۱۲ ساعت توقف حملات دو طرف، ارتش اسرائیل کلیکدر توییتر اعلام کرده که عملیات شناسایی و تخریب تونل‌های حماس در طول این ۱۲ ساعت ادامه خواهد یافت.
ارتش اسرائیل همچنین تایید کرده دو سرباز این کشور در حملات شب گذشته کشته شده‌اند. به این ترتیب شمار کشته‌های اسرائیل به ۳۸ نفر می‌رسد که سه نفرشان غیرنظامی بوده‌اند. از میان سه غیرنظامی که در اسرائیل کشته شده‌اند، یکی شهروند تایلند و دیگری عرب اسرائیلی بوده است.
چند ساعت پیش از آنکه موافقت دو طرف با آتش‌بس ۱۲ ساعته اعلام شود، اسرائیل با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس یک هفته‌ای مخالفت کرده بود.
آمریکا پیشنهاد داده در آتش‌بس دو مرحله‌ای، در طول یک هفته آتش‌بس موقت، دو طرف درباره صلح طولانی‌تر و شرط‌هایی که دارند مذاکره کنند.


خبرنگار بی‌بی‌سی درباره کودکی گزارش داده که مادرش را در حمله هوایی اسرائیل از دست داده و با سزارین به دنیا آمده است
جان کری، وزیر خارجه آمریکا که برای مذاکره با دو طرف به منطقه سفر کرده، گفته است بر خلاف گزارش رسانه‌ها در مورد مخالفت اسرائیل با طرح آتش‌بس هفت روزه آمریکا، او به اجرایی شدن یک آتش‌بس بلندمدت میان طرفین خوش‌بین است.
آقای کری و نمایندگان چند کشور اروپایی و قطر قرار است روز شنبه در پاریس درباره راه‌های ایجاد آتش بس طولانی‌تر گفت‌و‌گو کنند.
حماس می‌گوید که به خلع سلاح تن نمی‌دهد و شکستن محاصره غزه باید یکی از شرایط آتش‌بس باشد. در مقابل اسرائیل نیز خواهان از میان بردن توان موشکی حماس و نابود کردن شبکه تونل‌های مورد استفاده این گروه است.

کرانه باختری ناآرام است

هم‌زمان با تلاش‌ها برای ایجاد آتش‌بس میان دو طرف، اوضاع در کرانه باختری متشنج گزارش شده است.
دیشب شماری از جوانان فلسطینی در حمایت از فلسطینیان نوار غزه، در نقاط مختلف کرانه باختری با سربازان اسرائیل درگیر شده‌اند.


گفته می‌شود یک نوجوان فلسطینی در شهر بیت‌فجار کشته شده است. در شهر بیت‌لحم تظاهرکنندگان به سمت نیروهای اسرائیل سنگ و بمب بنزینی انداخته‌اند. نیروهای اسرائیل هم پاسخ تظاهرکنندگان را با گلوله‌های پلاستیکی داده‌اند.
بی بی سی فارسی