به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مرداد ۰۶، ۱۳۹۳

آیت‌الله سیستانی بار دیگر خواستار کناره‌گیری مالکی شد.

 آیت‌الله سیستانی رهبر مذهبی شیعیان عراق از رهبران سیاسی این کشور خواست به هر قیمتی به پست‌های خود نچسبند و به خاطر منافع ملی کشور فداکاری شخصی کنند. به‌نظر می‌رسد مخاطب اصلی این پیام، نوری مالکی، نخست‌وزیر شیعه عراق است
آیت‌الله سیدعلی سیستانی، مهم‌ترین رهبر مذهبی شیعیان عراق در نماز روز جمعه (۲۵ ژوئیه/۳ مرداد) از مقامات عراقی خواست از چسبیدن به هر قیمت به سمت‌های سیاسی خودداری کنند.
خبرگزاری رویترز گزارش داد که نماینده‌ی آیت‌الله سیستانی پیغام این رهبر مذهبی شیعیان را در نماز جمعه شهر کربلا قرائت کرد. سیستانی در پیام خود تاکید کرد که رهبران عراق باید "انعطاف" نشان دهند تا کشور از این وضعیت بن‌بست بحرانی خارج شود.
رهبر شیعیان عراق در این پیام خود خواستار آن شد تا رهبران کشور در این شرایط حساس به فکر "منافع عراق" باشند و نفع شخصی خود را بر منفعت کشور ترجیح ندهند. رسانه‌ها گزارش دادند که این پیام سیستانی در واقع خطاب به نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق است که تحت فشار بین‌المللی برای کناره‌گیری است.
آیت‌الله سیستانی پیشتر از شهروندان عراق خواست اسلحه بردارند و به مقابله با داعش بپردازند
آیت‌الله سیستانی پیشتر از شهروندان عراق خواست اسلحه بردارند و به مقابله با داعش بپردازند
سیستانی در پیام خود نوشت:«مقامات در این وضعیت باید حس مسئولیت ملی داشته باشند و آماده‌ی فداکاری‌های شخصی باشند.»
نوری مالکی که در هشت سال گذشته پست نخست وزیری را بر عهده داشت، اصرار دارد که برای سومین بار ریاست دولت را در دست گیرد. این رفتار مالکی باعث شده به تدریج حمایت بسیاری از چهره‌ها و گروه‌های شیعی هم‌پیمان خود را نیز از دست دهد.
پارلمان عراق هفته گذشته پس از روزها بحث فواد معصوم، عضو جناج "اتحاد میهنی کردستان" را به ریاست‌جمهوری برگزید. اما برای تعیین نخست‌وزیر تازه با مشکلات پیچیده‌ای مواجه است، چرا که نوری مالکی تمایلی برای کناره‌گیری از قدرت نشان نداده است.
آیت‌الله سیستانی در یک ماه و نیم گذشته کمتر در انظار عموم ظاهر شد. او پیش از این در پی پیشروی‌های سریع گروه تروریستی "داعش" شهروندان عراق اعم از شیعه و سنی و مسیحی و کرد را فراخواند تا اسلحه بردارند و به دفاع از کشور در برابر این گروه بپردازند.
دویچه وله