به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مرداد ۰۵، ۱۳۹۳

آتش‌بس در غزه؛ شایما،

پزشکان جنین مادر مرده فلسطینی را زنده به دنیا آوردند
شایما، نوزاد فلسطینی که پس از مرگ مادرش به دنیا آمد
یک زن باردار فلسطینی در بمباران منازل مسکونی غزه، زیر آوار جان داد. پزشکان اما موفق شدند پس از درگذشت این زن، جنین او را با عمل سزارین به دنیا بیاورند.
مجتمع مسکونی در غزه پس از بمباران. مادر فلسطینی در این مجتمع زندگی می‌کرد.
مجتمع مسکونی در غزه پس از بمباران. مادر فلسطینی در این مجتمع زندگی می‌کرد.
به گزارش الجزیره، دقایقی پس از آتش‌بس دوازده ساعته غزه، جنازه یک زن باردار فلسطینی زیر آوارهای منزل مسکونی‌اش یافت شد. پزشکان موفق شدند با عمل سزارین، جنین این زن را به دنیا بیاورند. احتمال موفقیت پزشکان در این عمل فقط ۵۰ درصد بود. با این‌حال فرزند این مادر فلسطینی متولد شد و اکنون از نظر سلامتی وضعیت پایداری دارد.
فأدی الخریطه، پزشکی که عمل سزارین روی مادر مرده فلسطینی را انجام داد، به شبکه جهانی بی‌بی سی گفته است: «من عصبانیم. غمگین و پریشانم. احساس می‌کنم که این نوزاد فرزند من است.»
ساعت دو بامداد مجتمع مسکونی که زن ۲۳ ساله فلسطینی در یکی از آپارتمان‌های آن سکونت داشت، هدف بمباران ارتش اسرائیل قرار گرفت و خانه روی سر این زن باردار و دیگر ساکنان آن آوار شد.
فأدی الخریطه، پزشک فلسطینی به الجزیره گفته است: «زن باردار مرده بود و بعید به نظر می‌رسید بتوانیم جنین او را سالم به دنیا بیاوریم. معمولاً چنین است که پنج دقیقه پس از مرگ مادر، جنین هم می‌میرد. اما نوزاد این زن زنده ماند و ما توانستیم او را به دنیا بیاوریم.»
بستگان زن باردار فلسطینی، نوزاد را که دختر است به نام مادر مرده‌اش نامیده‌اند: شایما.
از آغاز حمله اسرائیل به غزه بیش از ۹۲۶ فلسطینی جانشان را از دست داده‌اند. ۳۷ سرباز اسرائیلی و سه شهروند اسرائیل نیز در این جنگ جان باخته‌اند.
آتش‌بس ۱۲ ساعته در غزه از ساعت ۸ صبح شنبه ۲۶ ژوئیه به جریان افتاد و با کشف ده‌ها جسد در محله شجاعیه همراه شد. امدادگران در آوارهای محلات ویران شده شهر، جنازه‌هایی پیدا کرده‌اند که در زیر بمباران، امکان بیرون کشیدنشان وجود نداشت.
قرار است در خلال آتش‌بس، مردم غزه آب و غذای خود را تامین کنند، ذخایر دارویی بیمارستان‌ها تقویت شود و کمک‌های انساندوستانه سازمان‌های بین‌المللی نیز در اختیار مردم قرار گیرد.
رادیو زمانه