مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت ۴۰۰ رای در برابر مخالفت تنها ۲۵ نماینده، قانونی را تصویب کرد که پیش از این مجلس سنا با آن موافقت کرده بود. 
هفتم ماه مه پس از ماه‌ها بحث و بررسی، مجلس سنای آمریکا با اکثریت آرا به سود طرح نظارت کنگره بر توافق احتمالی با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور رای داده بود. از مجموع ۱۰۰ عضو مجلس سنای آمریکا، ۹۸ سناتور به این مصوبه رای مثبت داده بودند و تنها تام کوتین نماینده جمهوری خواه به این طرح رای منفی داد.
کاخ سفید که پیشتر این طرح را رد کرده بود، گفته است که در صورت تصویب آن از سوی مجلس سنا، باراک اوباما آن را امضا خواهد کرد.
پیش از رای گیری، اصلاحاتی در طرح پیشنهادی صورت گرفت از جمله بند به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی ایران، تعدیل شد. 
بر اساس طرح تصویب شده، باراک اوباما این اجازه را نخواهد داشت که تحریم‌ها علیه ایران را پس از رسیدن به تفاهم نهایی لغو کند. بلکه کنگره باید این مسئله را مورد بررسی قرار دهد.
همچنین قانون جدید به کنگره این حق را می‌دهد که به نفع یا علیه توافق نامه رای دهد.
ایران و گروه ۱+۵ شامگاه پنجشنبه ۳ آوریل به تفاهمنامه‌ای دست یافتند که در آن چارچوب توافق جامع هسته‌ای مشخص شده است. دو طرف سه ماه زمان دارند بر سر جزئیات توافق جامع هسته‌ای مذاکره کنند تا سندی در این باره تهیه کنند.
در راستای این توافق، ایران فعالیت‌های اتمی خود را محدود می‌سازد تا تحریم‌هایی که به دلیل این فعالیت‌ها علیه‌اش اعمال شده، به تدریج لغو شود. غرب ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای اتمی می‌کند؛ اتهامی که تهران آن را رد کرده و بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود اصرار دارد.
برپایه این تفاهمنامه ایران تا ۱۵ سال تنها در نیروگاه اتمی نطنز حق غنی سازی اورانیوم خواهد داشت و در نیروگاه زیرزمینی فردو دیگر فعالیت غنی سازی صورت نخواهد گرفت.
آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.
دبى – العربيه.نت فارسى