به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اردیبهشت ۲۸، ۱۳۹۴

رادیو صدای آمریکا از روز ۲۹ اردیبهشت تعطیل می شود

با تعطیلی بخش فارسی رادیو صدای امریکا، گفته می‌شود رادیو فردا نیز تعطیل خواهدشد و حتی حدس و گمان‌ها حاکی از آن است که با برقراری مناسبات سیاسی میان تهران و واشنگتن تلویزیون صدای امریکا نیز وجودش غیرلازم  تشخیص داده شده و تعطیل گردد یا درنهایت با کادر محدودی به کار خود ادامه دهد.


پایگاه اینترنتی رادیو صدای آمریکا اعلام کرد:
با توجه به فراگیری رسانه‌های تصویری و تحولاتی که در ترکیب سنی و علایق مخاطبان بخش فارسی صدای آمریکا رخ داده است، تمام فعالیت های این شبکه از فردا (۲۹ اردیبهشت) تعطیل می شود.  

رادیو صدای امریکا در تاریخ  ۲۲  نوامبر سال ۱۹۷۹ میلادی برابر با اول آذر سال ۱۳۵۸ خورشیدی با نیم ساعت برنامه فعالیت خود را آغاز کرد.
پس از آن تلویزیون صدای امریکا در ۱۸ اکتبر ۱۹۹۶ برابر با ۲۷  مهر ۱۳۷۵ خورشیدی با یک ساعت برنامه، فعالیت تلویزیونی خود را روی آنتن برد.
برنامه یک ساعته رادیو صدای امریکا معمولا از ساعت ده و نیم شب به وقت واشنگتن اجرا و به طور زنده پخش می‌گردید.
در رادیو صدای امریکا رامش راسخ مدیریت و اجرای برنامه را بر عهده دارد. پرویز بهادر تهیه‌کننده و گوینده اخبار است و ماه منیر رحیمی گزارش تهیه می‌کند و مهران مسئولیت تهیه و کارگردانی برنامه را عهده‌دار است.
رادیو صدای امریکا در سال‌های اخیر به علت یک‌نواختی وعدم تحرک از نظرها افتاد و شنوندگانش به طور گسترده کاهش یافت و از لحاظ داخلی نیز به تبعیدگاه مجریان کنارگذاشته شده از تلویزیون صدای امریکا تبدیل گردید.
عملکرد رادیو و تلویزیون صدای امریکا در سال‌های اخیر به گونه‌ای شد که ناگزیر بر حجم فعالیت‌هایش افزوده شد ولی جهت‌گیری و پخش برنامه‌های جانبدارانه‌اش همواره مورد اعتراض نمایندگان کنگره و رسانه‌های معتبر امریکا قرار داشته و گفته می‌شود که پول مالیات‌دهندگان امریکائی که صرف پخش برنامه‌های رادیوئی و تلویزیونی می‌شود به هیچ وجه خواست آنها را تامین نمی‌کند.
گرچه بخش فارسی رادیو صدای آمریکا در برابر بخش فارسی تلویزیونی‌اش قابل بحث و مقایسه نبود اما اعتراض‌ها همواره در اطراف کارکرد تلویزیون صدای امریکا دور زده و هم‌چنان می‌زند.
استخدام سردبیر برای بخش فارسی تلویزیون آمریکا از بی.بی.سی لندن، و اجرای سیاست جانبدارانه خبری در حالی که صدای امریکا، خود افراد شایسته و کاردان دارد، بر میزان اعتراضات کارکنان صدای امریکا افزود و از شمار بینندگان آن به شدت کاست و حتی بسیاری آن را تحریم کردند.
با تعطیلی بخش فارسی رادیو صدای امریکا، گفته می‌شود رادیو فردا نیز تعطیل خواهدشد و حتی حدس و گمان‌ها حاکی از آن است که با برقراری مناسبات سیاسی میان تهران و واشنگتن تلویزیون صدای امریکا نیز وجودش غیرلازم  تشخیص داده شده و تعطیل گردد یا درنهایت با کادر محدودی به کار خود ادامه دهد.
با انتصاب ستاره درخشش گوینده خبر صدای امریکا به قائم مقامی بخش فارسی صدای امریکا انتظار می‌رفت تنش‌ها و اعتراضات کاهش یابد اما این انتصاب نیز نتیجه نداد و به گفته برخی از آگاهان به وضعیت این رسانه دولتی آمریکا، اوضاع در آن هم‌چنان آتش زیر خاکستر است.
صدای امریکا در حال حاضر به ۴۳ زبان زنده دنیا برنامه پخش می‌کند که یکی از مهم‌ترین آنها بخش فارسی این رادیو با نزدیک به ۲۰۰ کارمند است. رؤسای بخش فارسی تلویزیون امریکا همواره از میان کارکنان امریکائی وزارت خارجه انتخاب می‌شده‌اند. تنها سه بار ریاست آن را ایرانی‌تباران دکتر ویلیام رویس که تحصیلات خود را در شیراز انجام داده، شیلاگنجی و سومین بار نیز رامین عسگرد بر عهده داشته‌اند.
محل رادیو صدای امریکا گوشه غربی سالن بزرگ تلویزیون امریکا و استودیوی اجرا و پخش آن نیز در طبقه دوم ساختمان صدای امریکا در فاصله کمی از ساختمان کنگره این کشور قرار دارد.