به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، خرداد ۰۷، ۱۳۹۴

معاونان سپ پلاتر در میان بازداشتی‌های فیفا در زوریخ

بنا بر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، دو معاون رئیس فیفا دستگیر شده‌اند. آمریکا در مجموع در مورد ۱۴ مقام فیفا به اتهام فساد مالی تحقیق می‌کند. موضوع بر سر جایه‌جایی بیش از صد میلیون دلار از دهه ۱۹۹۰ تا کنون است.
روز چهارشنبه (۲۷ مه/ ۶ خرداد) ۶ تن از مقام‌های ارشد فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) از جمله ۵ عضو کمیته اجرایی در هتلی مجلل در شهر زوریخ سوئیس دستگیر شدند. بنا بر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، دو تن از معاونان رئیس فیفا، از جمله جفری وِب در میان دستگیرشدگان هستند. افزون بر این علیه ۵ مقام بخش بازاریابی فیفا هم اقامه دعوا شده است.

به گفته‌ی سخنگوی فیفا، اتهامی متوجه سپ بلاتر، رئیس فیفا نیست.

دستگاه قضایی سوئیس مقر اصلی فیفا در این کشور را هم بازرسی کرد و مأموران اسناد و هاردهای کامپیوتری را ضبط کردند. بنا بر اعلام دادستانی مسئول در سوئیس، پرونده‌ای برای رسیدگی به اتهام‌های پولشویی و رشوه‌خواری باز شده است. بر این اساس، از بانک‌های سوئیسی هم خواسته شده تا مدارک مربوط به دادوستدهای مالی فیفا را در اختیار بازرسان بگذارند.

نهادهای سوئیسی می‌گویند موضوع بر سر فساد مالی بالغ بر بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از دهه ۱۹۹۰ میلادی تا کنون است. بر این اساس، رسانه‌های ورزشی و شرکت‌های بازاریابی ورزشی با پرداخت رشوه حق تعیین اسپانسر، حق پخش و حق بازاریابی مسابقات در آمریکا و آمریکای لاتین را دریافت کرده‌اند.

دستگیری‌های روز چهارشنبه به درخواست آمریکا صورت گرفته است. دستگیرشدگان از سوی دستگاه قضایی آمریکا به رشوه‌خواری، پولشویی و اخاذی در دو دهه اخیر متهم شده‌اند و به این کشور تحویل داده خواهند شد.

علاوه بر اتهام‌های یادشده، این ظن وجود دارد که در جریان اهدای میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر هم اقدامات غیرقانونی صورت گرفته باشند.

بازداشت‌های روز چهارشنبه در حالی صورت گرفتند که هیئت مدیره فیفا برای برگزاری شصت‌وپنجمین کنگره این فدراسیون آماده می‌شود؛ نشستی که روز پنجشنبه (۲۸ مه) آغاز می‌شود. روز جمعه هم در همین کنگره انتخابات ریاست فیفا برگزار خواهد شد.

پسر ملک حسین، پادشاه فقید اردن، روز چهارشنبه را "روزی غم‌انگیز" برای فوتبال خواند. امیر علی بن حسین ۳۹ ساله تنها رقیب باقیمانده است که روز جمعه در زوریخ برای کسب کرسی ریاست فیفا با سپ بلاتر ۷۹ ساله رقابت می‌کند.
بلاتر از سال ۱۹۹۸ ریاست فدراسیون جهانی فوتبال را بر عهده دارد. کارشناسان بخت پیروزی چندانی برای علی بن حسین قائل نیستند.
دویچه وله