به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اردیبهشت ۲۵، ۱۳۹۴

مرگ فریناز، معمای هتل بزرگ شهر مهاباد

فریناز خسروانی

«اگر شکوفه‌ای از ما پرپر کنید، زمین و آسمان را بر سرتان ویران خواهیم کرد.»
هر که هر چه در دست دارد به سمت شیشه‌های هتل پرت می‌کند. شیشه‌ها پایین می‌ریزند. چند نفری وسایل اتاق ها را از بالکن هتل بیرون می‌اندازند و دست اخر شعله‌های آتش محوطه بیرونی هتل «تارا» را در برمی‌گیرد. اینجا شهر مهاباد است و مردم با تجمع مقابل هتل خواستار محاکمه عاملان  مرگ فریناز خسروانی هستند. 
روز دوشنبه دختری بیست وشش ساله به نام فریناز خسروانی بر اثر سقوط از طبقه چهارم هتل تارای مهاباد جان خود را از دست داده است. فریناز خسروانی از کارمندان هتل «تارا» بوده، گفته می‌شود این حادثه در اتاقی از هتل که متعلق به یکی از کارمندان وابسته به وزارت اطلاعات بوده، رخ داده است و زمان وقوع حادثه فرینازدر اتاق با او تنها بوده است. 
پس از انتشار این خبر آژانس خبری کردستان «کردپا» علت مرگ فریناز را خودکشی برای دفاع از ناموس و جلوگیری از تجاوز کارمند وابسته به وزارت اطلاعات عنوان کرد. 

این خبر به سرعت در فضای مجازی پیچید و مردم مهاباد از سوی یکدیگر برای اعتراض به مرگ فریناز به تجمع مقابل هتل «تارا» دعوت شدند. سوران یکی از کسانی است که در این تجمع حضور داشته است. او به ایران وایر می‌گوید: «ما کرد هستیم و اینجا مهاباد است. اینجا اصفهان نیست که روی صورت دخترانمان اسید بپاشند و ما چیزی نگوییم. ما باید اعتراض کنیم.»

او و دوستانش از عصر دیروز در مقابل هتل جمع شده‌اند و تا نیمه‌های شب آنجا حضور داشته‌اند. سوران می‌گوید: « تجمع آرام بود اما نیروهای گارد ویژه سعی می‌کردند مردم را متفرق کنند. گاز اشک آور می زدند و این موضوع باعث شد مردم بیشتر عصبانی شوند و کار بالا بگیرد و به هتل آسیب برسانند.»
خانواده فریناز حاضر به گفت‌وگو با رسانه‌‌ها نیستند. یک منبع مطلع در گفت‌و گو با «ایران وایر» می‌گوید: « خانواده خسروانی تحت فشارهای امنیتی از مصاحبه با رسانه‌ها منع شده‌اند. آنها می‌دانند که دخترشان برای دفاع از ناموسش خودکشی کرده اما مدیر هتل تارا قضیه را طور دیگری نشان داده است.»
نادر مولوی مدیر و مالک هتل «تارا» در گفت وگو با ایران وایر تمام حرفهای مربوط به خودکشی را رد می‌کند و می‌گوید:«انچه در دوربین‌های مدار بسته هتل ثبت شده، چیز دیگری می‌گوید. این خانم می‌خواسته از بالکن طبقه چهارم هتل خودش را به طبقه سوم برساند که موفق نشده و به پایین پرت شده است.» 
مردم خشمگین هتل تارا را آتش زدند
او توضیح بیشتری در این باره نمی‌دهد و می‌گوید: «مراجع انتظامی و قضایی باید در این باره اظهار نظر کنند. اما من برادرانه یک موضوعی را به شما اهالی مطبوعات گوشزد می‌کنم . خانواده خسروانی داغدار است. زخم دل شان را زیاد نکنید و با آبروی دخترشان بازی نکنید.» 
عثمان احمدی نماینده مهاباد اما حرف دیگری می‌زند. او در گفت‌و گو با ایران وایر می‌گوید: «علت مرگ این خانم هنوز به درستی مشخص نیست و تحقیقات در حال انجام است.»

او ترجیح می‌دهد قبل از انجام تحقیقات با رسانه‌ها صحبت نکند. احمدی در مهاباد به سر می‌برد، برای حضور در جلسه  شورای تامین استان. او می‌گوید: «همه در تلاش هستند که هرچه سریع تر این موضوع روشن شود. من هم جلسات مختلفی درباره این موضوع داشته‌ام و سعی می‌کنم به محض دستیابی به نتیجه رسانه‌ها را در جریان این موضوع بگذارم.» 

جعفر کتانی فرماندار شهر مهاباد نیز روز گذشته عنوان کرد که  بررسی پرونده فریناز خسروانی در دادگستری شهر به یک قاضی قابل اعتماد و سخت گیر واگذار شده است.او گفت: « دادگستری و نیروی انتظامی مشغول تحقیق در این زمینه هستند.» 
همه این حرف ها  از سوی مقامات شهر در شرایطی عنوان می‌شود که تجمع کنندگان حرف دیگری می‌زنند.البته انها هم برای درستی حرف خود دلیل روشنی ارائه نمیدهند.
عثمان یکی دیگر از کسانی که در تجمع روز گذشته حضور داشته، می‌گوید: «همه می‌دانند که مدیر هتل تارا برای اینکه هتلش را پنج ستاره کند، زیر بار این خفت رفته  ولی فریناز از ناموسش دفاع کرده و این خواری را نپذیرفته است.» 
او درباره اثبات این ادعا تنها به گفتن یک جمله بسنده می‌کند: «همه مهاباد این موضوع را می‌دانند و برای همین هم تجمع کرده‌اند.» این البته تنها حرف عثمان نیست. چند نفر دیگر از تجمع کنندگان هم  حرف های او را تکرار می‌کنند.  عثمان درگیر شدن بعضی از تجمع کنندگان را با نیروهای ضد شورش دیده است: «خودم دیدم که چند نفری زخمی شدند. نیروهای ضد شورش از تفنگ‌های ساچمه‌ای استفاده می‌کرد و مردم هم عصبانی بودند و با هر چه در دست داشتند، دفاع می‌کردند.» 
او چند لحظه مکث می‌کند و می‌گوید: «ماجرای مرگ فرخنده را شنیده‌اید؟ خبرهای افغانستان را دنبال کردید؟ اعتراض مردم باعث شد که عاملان مرگ فرخنده حکم اعدام بگیرند. ما هم نمی‌گذاریم خون فریناز پایمال شود.»
او وضعیت شهر را در صبح امروز غیر عادی توصیف می‌کند و می‌گوید: «نیروهای یگان ویژه هنوز هم در همه جای شهر دیده می‌شوند و گفته می شود از شهرهای اطراف نیروهای کمکی یگان ویژه به مهاباد رسیده است.» 
مردم مهاباد، مریوان، بوکان و پیرانشهر با پخش اعلامیه‌هایی یکدیگر را به تجمع اعتراضی بعد از نماز جمعه، دعوت کرده‌اند. روی این اطلاعیه ها نوشته شده: «اگر شکوفه‌ای از ما پرپر کنید، زمین و آسمان را بر سرتان ویران خواهیم کرد.»

 شیما شهرابی ـ ایران وایر