به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اردیبهشت ۳۰، ۱۳۹۴

"سلام توییتر٬ من باراک هستم"


باراک اوباما برای اولین بار به صورت شخصی به توییتر پیوست. او که پس از گذشت ۱۵ ساعت از راه‌اندازی صفحه خود تنها سه توییت نوشته است٬ بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر خواننده دارد.

بعد از گذشت شش سال از ریاست‌جمهوری باراک اوباما در آمریکا٬ اینک او شخصا به توییتر پیوست. در این مدت حساب کاربری او در توییتر توسط کاخ سفید اداره می‌شد.
اوباما که با استفاده از گوشی آیفون اولین توییت شخصی خود را ‌نوشت٬ اینطور به توییتر پیوست: «سلام توییتر٬ من باراک هستم. واقعا بعد از ۶ سال٬ بالاخره اجازه دادند صفحه شخصی‌ام را داشته باشم.»
همین توییت و خبر ارسال آن کافی بود تا دنبال‌کننده‌های (فالوئرهای) آقای رئیس‌جمهور در توییتر در عرض نیم ساعت به ۵۵ هزار نفر و در حدود ۱۵ ساعت پس از آن به بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برسد.
توییت باراک اوباما پاسخ‌ها و واکنش‌های زیادی دریافت کرد. جدا از این‌که هر سه توییتی که رئیس‌جمهور آمریکا از زمان آغاز به کار توییترش نوشته بارها به اشتراک گذاشته شد٬ بسیاری از کاربران نیز امیدوارانه در پی آغاز مکالمه با اوباما بودند.
اما توییت‌های اوباما واکنش دیگر اعضای کابینه را هم به همراه داشت. جو بایدن٬ معاون رئیس‌جمهور آمریکا٬ در توییتر خود ضمن خوشامدگویی به اوباما٬ گفت: «توی محل می‌بینمت!»
کاخ سفید در وبلاگ خود از آغاز به کار توییتر شخصی باراک اوباما به عنوان راهی جدید برای نزدیک شدن مستقیم اوباما و مردم آمریکا نام برد. در این متن آمده باراک اوباما متعهد است که دولت خود را "بازترین و مشارکتی‌ترین دولت تاریخ" کند. بر اساس این نوشته حساب شخصی اوباما در توییتر (@POTUS) جایی است که افراد بتوانند درباره موضوعاتی که برایشان بیش‌تر حایز اهمیت است نظرشان را بیان کنند.
توییتر نه تنها در مبارزات مردمی ضد حکومت‌های مستبد به کار شهروندان می‌آید و به شبکه‌سازی و اطلاع‌رسانی گسترده‌شان کمک می‌کند٬ بلکه هر روز بیش از روز قبل رهبران جهان را جذب سرویس مایکروبلاگینگ (کوتاه نویسی) خود می‌کند. آماری که سال گذشته از سوی شورای سیاست‌های دیجیتال منتشر شد مشخص کرد که میزان حضور رهبران جهان در سال ۲۰۱۳ در توییتر نسبت به دو سال پیش از آن (سال ۲۰۱۱) افزایشی ۷۸ درصدی داشته است.
استفاده از آیفون
یکی از موضوعات جالب توجه برای کاربران که در واکنش‌های آن‌ها بازتاب داشت، استفاده باراک اوباما از گوشی آیفون بود. باراک اوباما که تا پیش از ریاست‌جمهوری از طرفداران گوشی‌های بلک بری بود و پس از آن نیز به گوشی امن مخصوصی پناه برد حالا برای اولین بار در نوشتن توییت‌های خود از آیفون استفاده کرده است.
یکی از کاربران به طعنه نوشت استفاده اوباما از آیفون دست کم باعث می‌شود در آینده نزدیک متوجه شویم که آیا واقعا گوشی‌های اپل از امنیت لازم برخوردارند یا نه.
این در حالی است که هکرهای روسی سال گذشته به ایمیل‌‌های غیر محرمانه باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمریکا، دسترسی پیدا کردند. کاخ سفید روزانه مورد حمله هکرها قرار می‌گیرد. اغلب این حملات بدون مشکل دفع می‌شوند. دولت آمریکا طبق قاعده‌ای پذیرفته‌شده اسامی مهاجمان را به اطلاع عموم می‌رساند تا از نظر قانونی مورد پیگرد قرار گیرند. اما در این مورد خاص، طبق نوشته نیویورک تایمز، کاخ سفید سکوتی "غیرمعمول" پیشه کرده است.
دویچه وله