به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، خرداد ۰۵، ۱۳۹۴

از سوی حمید رسایی صورت گرفت:

انتشار متن سخنرانی منتسب به عراقچی
عراقچی در این جلسه گفته «من صراحتا عرض می‌کنم در پروتکل الحاقی دسترسی به مراکز غیر هسته‌ای شامل مراکز نظامی وجود دارد.»

حمید رسایی٬ نماینده مجلس بخشی از متن سخنرانی عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در جلسه غیر‌علنی مجلس را منتشر کرد.
روز گذشته جواد کریمی قدوسی در گفتگو با خبرگزاری فارس اعلام کرده بود که آقای عراقچی در جلسه غیرعلنی مجلس تائید کرده تیم مذاکره کننده بازرسی «مدیریت شده» از مراکز نظامی را پذیرفته است.
این خبر ساعاتی بعد از سوی عراقچی٬ رسانه‌های و نمایندگان نزدیک به دولت حسن روحانی تکذیب شد که این اقدام با واکنش حمید رسایی نماینده منتقد مذاکرات هسته‌ای مواجه شده است.
آقای رسایی روز دوشنبه (چهارم خرداد) با انتقاد از عملکرد تیم مذاکره کننده هسته‌ای اقدام به انتشار بخش‌هایی از سخنرانی عراقچی در جلسه غیرعلنی مجلس کرده است.
رسایی در مقدمه این متن نوشته عباس عراقچی در این جلسه تصور می‌کرد با «جماعتی کودک» سخن می‌‌گوید.
این نماینده مجلس نوشته عراقچی در این جلسه گفته «من صراحتا عرض می‌کنم در پروتکل الحاقی دسترسی به مراکز غیر هسته‌ای شامل مراکز نظامی وجود دارد.»
آن‌طور که رسایی نوشته٬ عراقچی افزوده «از روز اول به ما اجازه {از سوی خامنه‌ای} داده شد تا روی پروتکل الحاقی معامله کنیم. این خط قرمز نبوده و ما اجازه داشتیم تا پروتکل را بپذیریم.»
این نماینده مجلس همچنین اضافه کرده که عراقچی درباره «دسترسی مدیریت شده» به مراکز نظامی از سوی بازرسان نیز توضیحات «کودکانه‌ای» ارائه کرده است.
به نوشته رسایی٬ آقای عراقچی در این جلسه گفته بازرسان با چشم بسته به مراکز نظامی برده خواهند شد و بر روی تاسیات حساس پارچه‌ای کشیده می‌شود تا از دید بازرس‌ها پنهان باشد.
این نماینده مجلس افزوده عراقچی ادامه داده که بازرس‌ها پس از باز شدن چشمانشان از محل مذکور نمونه‌برداری کرده و بعد آن را آزمایش می‌کنند.
حمید رسایی در واکنش به اظهارات عراقچی نوشته «عجیب این است که تیم مذاکره کننده در جلسات غیرعلنی مجبور به بیان حقایقی می‌شود که از طرح آن در افکار عمومی واهمه دارد.»

دیگربان