به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، آبان ۲۵، ۱۳۹۶

حریری و خانواده‌اش ابتدا به پاریس بعد به بیروت می‌روند


در حالی که رئیس جمهوری فرانسه از حریری و خانواده‌اش دعوت کرده به پاریس سفر کنند وزارت خارجه عربستان اعلام کرد، محمد بن سلمان با وزیر خارجه فرانسه در ریاض دیدار کرد. 
در این رابطه منابع وزارت خارجه فرانسه گفتند، قرار است حریری ابتدا به پاریس و از آنجا به بیروت برود.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، وزارت خارجه عربستان اعلام کرد، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه به بررسی چشم اندازهای همکاری دو جانبه، تحولات منطقه و نیز هماهنگی تلاش‌ها برای تقویت امنیت و ثبات خاورمیانه پرداخت.
وزیر خارجه فرانسه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: در ابتدای سفر به ریاض با ولیعهد عربستان دیدار کردم و به بررسی تنش‌های منطقه‌ای پرداختیم.
خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، لودریان که عصر چهارشنبه وارد ریاض شد نشست طولانی با محمد بن سلمان که ۷۵ دقیقه طول کشید، داشت. اما هیچ گونه اظهار نظری بعد از این نشست منتشر نشده است.
یک منبع نزدیک به لودریان گفت: وی قرار است امروز (پنجشنبه) با سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان دیدار کند.
این منبع تصریح کرد، زمان این دیدار قابل تغییر و به این بستگی دارد که حریری چه زمانی قصد دارد عربستان را ترک کند.
این در حالی است که منابع در وزارت خارجه فرانسه اعلام کردند، راه حلی بین پاریس و ریاض برای لبنان در نظر گرفته شده که براساس آن حریری و خانواده‌اش ابتدا به پاریس می‌رود و سپس حریری درباره زمان بازگشت به لبنان تصمیم‌گیری می‌کند.
این منابع افزودند، تهدید رئیس جمهور لبنان مبنی بر رفتن کشورش به شورای امنیت باعث تعجیل در حصول این راه حل شد.
منابع تاکید کردند، راه‌حلی که پاریس و ریاض برای حل بحران حریری درنظر گرفته‌اند چند روز پیش حاصل شده و بر اساس آن حریری و خانواده‌اش در روزهای آینده به پاریس می روند. بعد از آن حریری درباره زمان بازگشتن به بیروت به منظور فراهم سازی تدابیر مناسب جهت تصمیمش برای استعفاء تصمیم‌گیری می‌کند.
منابع وزارت خارجه فرانسه به المیادین گفتند، ژان ایو لودریان که در حال حاضر در عربستان است ترتیبات نهایی سفر حریری و خانواده‌اش را تنظیم خواهد کرد.
این منابع گفتند: تهدیدی که میشل عون در این باره داشته و پیامی که جبران باسیل وزیر خارجه لبنان به ریاست جمهوری این کشور داشت باعث تعجیل در تحقق این راه حل شده است. پاریس عربستان را قانع کرده که در صورت رفتن لبنان به شورای امنیت ریاض زیان خواهد دید و فرانسه نمی‌خواهد عربستان در وضعیت نامناسب و در تنگنا قرار بگیرد.
این منابع فرانسوی در پایان گفتند، امور در حال حاضر از سوی لودریان در ریاض در حال بررسی است.
پیشتر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از سعد حریری و خانواده‌اش برای سفر به فرانسه دعوت کرده بود. این دعوت ماکرون بعد از تماس تلفنی با ولیعهد عربستان و حریری بود.
این درحالیست که میشل عون، رئیس جمهوری لبنان معتقد است، حریری در عربستان بازداشت بوده و وضعیت او نقض حقوق بشر است.
رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده که دعوت صورت گرفته از حریری برای سفر به فرانسه پیشنهادی برای تبعید سیاسی نیست.
یک منبع در کاخ الیزه نیز تصریح کرد، حریری و خانواده‌اش در روزهای آینده به فرانسه سفر خواهند کرد.
از سوی دیگر فرانسوا دلاتر، نماینده فرانسه در شورای امنیت تاکید کرد، هنوز زود است که درباره بحران لبنان در شورای امنیت بررسی صورت بگیرد.
وی به خبرنگاران گفت: از طریق کانال‌های دو جانبه در خصوص تحولات لبنان تماس‌هایی برقرار است و بر اساس نتایج این بررسی‌ها پرونده شورای امنیت به شورای امنیت می‌رود.
خبرگزاری ایسنا