به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آذر ۰۴، ۱۳۹۶

حمله به مسجد صوفی‌ها در مصر دست‌کم ۲۳۵ کشته برجای گذاشت

بر اثر انفجار و شلیک به نمازگزاران مسجدی در منطقه شبه جزیره سینا در شمال مصر دست کم ۲۳۵ نفر کشته شدند. براساس گزارشها دهها نفر نیز مجروح شده اند.

این حمله در جریان برگزاری نماز جمعه انجام شد و شاهدان عینی می گویند شورشیان مسلح علاوه بر انفجار مسجد، به سوی نمازگزان مسجد الروضه در منطقه بئر العابد در شرق شهر العریش در شبه جزیره سینا در مصر شلیک کردند.
عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر با فراخوان وزرای دفاع و کشور و رئیس سازمان اطلاعاتی کشور، به بررسی اوضاع پرداخت.
واکنش ترامپ
در نخستین واکنش به حمله تروریستی به مسجدی در مصر، رئیس جمهوری آمریکا ضمن محکوم کردن این حمله، آن را «بزدلانه» نامید.
پرزیدنت دونالد ترامپ روز جمعه ۳ آذر در توئیتر خود نوشت، یک حمله تروریستی وحشتناک و بزدلانه به نمازگزاران بی‌گناه و بی‌دفاع. دنیا نمی‌تواند تروریسم را تحمل کند.
آقای ترامپ افزود: ما باید آنها را شکست نظامی و ایدئولوژی بدهیم؛ اعتقادات افراطی‌ که آنها را شکل داده، بی‌اعتبار کنیم.
بنا به گزارشهای خبری خبرگزاری رسمی منا در مصر، مقامات نیروی کمکی به مناطق شمالی و جنوبی شبه جزیره سینا که با کشور اسرائیل و نوار غزه هم مرز است، اعزام کردند.
اسرائیل جمعه در واکنش به این حمله ابراز تاسف کرد.
تاکنون گروهی، مسوولیت این حمله مرگبار را بر عهده نگرفته است اما دولت آقای السیسی که خود فرمانده کل نیروهای مسلح مصر بود، مدتهاست که با گروههای شورشی نزدیک به داعش و القاعده در گیر است.
این گروهها طی سه سال گذشته، صدها تن از نیروهای نظامی مصر را در این شبه جزیره در درگیریهای مختلف کشتند. این گروههای علاوه بر هدف گیری نیروی نظامی این کشور، اقلیتها مسیحی این کشور را کشته اند.
قاهره بابت این حمله سه روز عزای اعلام کرده است. 
صدای آمریکا