به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، شهریور ۰۱، ۱۳۹۷

سخنان یک کارگر در مورد خودسوزی پنج کارگر نیشکر هفت تپه

پنجمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه 
پنج کارگر نیشکر هفت تپه از فشارهای وارده اقدام به خودسوزی کردند/ ۳۱ مرداد 
ویدئویی از پنجمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه را ببیند:


کارگران نیشکر هفت‌تپه چهارشنبه ۳۱ مرداد برای پنجمین روز متوالی دست از کار کشیدند و مقابل ساختمان حراست این مجتمع تولیدی تجمع کردند. اسماعیل بخشی نماینده کارگران گفت که این اقدام کارگران با هدف جلوگیری از «تکه تکه کردم هفت‌تپه» و «واگذاری آن به بخش خصوصی» صورت می‌گیرد.
به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه او خواست کارگران نیشکر هفت‌تپه را «ورود مسئولان ارشد استان برای تعیین تکلیف مدیریت شرکا» دانست و گفت که تهدیدها نمی‌تواند مانع اعتراض کارگران شود.
اتحادیه آزاد کارگران روز گذشته – سه شنبه ۳۰ مرداد- از تلاش حراست مجتمع نیشکر هفت‌تپه برای دستگیری تعدادی از کارگران معترض و دخالت یگان ویژه نیروی انتظامی برای پایان دادن به اعتصاب خبر داده بود.
اسماعیل بخشی در واکنش به این اقدامات گفت که «رسالت حراست ایجاد فضای امن برای کارکردن کارگرها است، آقای مدیر حراست که قبلا فرمانده نیروی انتظامی بودی، ایجا کارخانه است، نه پادگان».
بخشی همچنین از فشار مسئولان بر روی کارگرانی که دوشنبه ۲۹ مرداد اقدام به خودسوزی کردند، خبر داد. پنج کارگر اخراجی واحد خوراک دام دو روز پیش پس از آنکه از مذاکره با مدیران شرکت نتیجه‌ای نگرفتند، اقدام به خودسوزی کردند.
به گزارش منابع خبری این کارگران توسط نیروی انتظامی بازداشت و پس از چند ساعت با قرار کفالت آزاد شدند.
بخشی گفت که مدیران شرکت این کارگران را «فریب داده» و «مسئولان به جای دلجویی و حل مسئله کارگر، به کارگران گفته‌اند که چرا می‌خواستی آبروی ما را ببری».
او مسئولین را عامل وضعیت به وجود آمده دانست و گفت که نتیجه دو سال مدیریت بخش خصوصی در نیشکر هفت‌تپه برای کارگران «تباهی و تباهی» بوده است.
دور تازه اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه از شنبه ۲۷ مرداد آغاز شده است. همزمان با این اقدام اتحادیه آزاد کارگران اسنادی مبنی بر واگذاری «واحد خوراک دام» این مجتمع به شرکت «سرزمین مهر و ماه» که به فرزندان مدیران شرکت تعلق دارد، منتشر کرده است.
کارگران نیشکر هفت‌تپه پیش از این نیز بارها در اعتراض به وضعیت قراردادها، معوقات مزدی، اخراج کارگران و واگذاری اموال شرکت به «بخش خصوصی» تجمع و اعتصاب کرده‌اند.
کارگران اعلام کرده‌اند تا زمانی که تمامی خواسته‌هایشان پذیرفته نشود، به اعتصاب ادامه خواهند داد.
رادیو زمانه