به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مرداد ۲۹، ۱۳۹۷

یادداشت دختر رفسنجانی: اثبات شبهات مرگ پدر؟

 خفه کردن در استخر 

«فاطمه هاشمی» دختر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، در یادداشتی با عنوان «اثبات شبهات مرگ پدر؟» می‌گوید: «این مهم علاوه بر اینکه شبهات و ابهامات اعلام شده توسط اعضای خاندان در مورد مرگ مشکوک پدرم را که تاکنون بی‌پاسخ مانده است قوت می‌بخشد». اما حمید رسایی با رد تهدید، آن تابلو را کج سلیقگی کسانی خوانده که به قول او بهتر بود مشکلات اقتصادی را مطرح می‌کردند.

متن یادداشت خانم فاطمه هاشمی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده شده است، در پی می‌آید:
«روز پنج شنبه ۲۵ مردادماه، جمعی از به اصطلاح طلاب حوزه علمیه قم، با تجمع، شعارهای تهدید آمیزی علیه دولت و رییس جمهوری قانونی کشور سردادند و بطور ضمنی و تلویحی او را به ترور و قتل به شیوه قتل مرحوم آیت ا... هاشمی و خفه کردن در استخر تهدید کردند.
شعارهایی که این جمع (لابد مجوز از وزارت کشور هم داشته‌اند) آزادانه علیه دولت سر دادند و یا نوشته‌هایی که بر سر چوب‌های عاریه‌ای که باید بلافاصله بعد از انجام ماموریت، به صاحبانش پس می‌دادند، دارای چندین شبهه و پیام‌های معنادار است که در صورت پیگیری مسوولان ذیربط، البته اگر اراده‌ای برای اینکار داشته باشند یا بتوانند، می‌تواند روشن کننده‌ی ابهامات مرگ مشکوک مرحوم پدرم باشد که تاکنون علیرغم پیگیری‌های خانواده، هنوز بی‌پاسخ مانده است.
اولا سکوت معنادار مسوولان رده بالای نظام و قضایی کشور، در مورد ادعای کاملا کذب «استخر فرح» که تاکنون بارها وبارها، توسط عوامل و محافل شناخته شده‌ی تندرو و افراطی، مطرح شده و می‌شود به خودی خود، شبهات را در مورد طراحی یک ترور، آنهم در محلی که بعدها بتوان به عنوان «استخر فرح» در اذهان جا انداخت، تقویت می‌کند. ثانیا، تهدید رییس جمهوری منتخب مردم در حوزه‌ی علمیه که باید منادی وحدت و انسجام در کشور باشد به قتل شبیه مرحوم پدرم، صراحتا، مرگ ایشان را ترور و قتل، آنهم خفه کردن در آب اعلام می‌کند!
این مهم علاوه بر اینکه شبهات و ابهامات اعلام شده توسط اعضای خاندان در مورد مرگ مشکوک پدرم را که تاکنون بی‌پاسخ مانده است قوت می‌بخشد، وظیفه‌ی دستگاه‌های قضایی و امنیتی را یک بار و همیشه برای پاسخ به سووالات و ابهامات مردم که مدام از ما سوال می‌کنند و روشن شدن ابعاد این موضوع دو چندان می‌کند. اگر بخواهند البته کار سختی نیست. کافی است از شعار دهندگان یا گردانندگان و روسای آنان سوال کنند چگونه و با چه روشی می‌خواهند تهدید خود را عملی کنند؟!»

علی مطهری خواستار پیگیری "سرنخ" نحوه مرگ رفسنجانی شد
به گفته مطهری، یکی از شعارهای تجمع اخیر قم می‌تواند "سرنخ" تازه‌ای برای حل "معمای" مرگ رفسنجانی باشد. در این تجمع روحانی تلویحا به سرنوشتی مشابه رفستجانی تهدید شد. مطهری خواستار پیگیری مسأله توسط وزارت اطلاعات شده است.
علی مطهری، نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی، طی یادداشتی در شامگاه شنبه (۲۷ مرداد/ ۱۸ اوت) با اشاره به این که شعارهای تجمع اخیر طلبه‌های حوزه علمیه قم "موجب نگرانی" برای این حوزه "از نظر سطح فکر و سیاست بخشی از طلاب" آن شده، 

خواستار پیگیری مسأله از سوی وزارت اطلاعات ایران شد.
مطهری نوشته است: «شعارهایی که در تجمع مدرسه فیضیه قم سر داده شد یا روی تابلوها حمل می‌شد، نشان می‌دهد که لااقل بخشی از حوزه علمیه قم از نظر بینش اجتماعی و سیاسی دچار انحطاط شده است».
اشاره علی مطهری به تجمعی در مدرسه فیضیه قم در روز پنج‌شنبه گذشته است که "علما، اساتید و طلاب" شرکت‌کنندگان در آن و موضوع تجمع "مطالبه عدالت اقتصادی" اعلام شده بود. شعارها و پلاکارهای این گردهمایی با حاشیه‌های زیادی همراه بود. بخشی از این شعارها به مخالفت با دولت روحانی و راهکرد او در حل معضلات کشور از طریق مذاکرات مربوط می‌شد. یکی از شعارها تهدید تلویحی حسن روحانی بود. بر یکی از پلاکاردهای تجمع مزبور، با کنایه‌ای آشکار به نحوه درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، نوشته شده بود که "استخر فرح" در انتظار حامیان مذاکره است.
"وزارت اطلاعات پیگیری کند"
دویچه وله - به گزارش "خانه ملت"، مطهری در ادامه یادداشت خود نوشته است: «در نهادی که مرجع فکری و دینی مردم شناخته می‌شود شعارهایی متناسب با اقشار فرومایه جامعه سر داده شد و تاسف انسان افزایش می‌یابد زمانی که در می‌یابیم که این افراد ابزار دست یک گروه سیاسی واقع شدند و روی دسته پلاکاردهای آنها نوشته شده بود: "لطفا تابلوها را بعد از مراسم تحویل دهید"».
مطهری می‌افزاید: «تاسف بیشتر زمانی به انسان دست می‌دهد که می‌بیند یکی از شعارهایی که روی تابلو حمل می‌شد، این بود: ای آنکه مذاکره شعارت / استخر فرح در انتظارت؛ اشاره به رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی».
نایب رئیس دوم مجلس ایران سپس نتیجه گرفته است: «این شعار می‌تواند سرنخی برای نحوه فوت آن مرحوم باشد که برای بسیاری از اذهان به صورت یک معما باقی مانده است. در واقع مفهوم این شعار این است که آقای رئیس‌جمهور، ما همانطور که سر آقای هاشمی را زیر آب کردیم سر تو را هم زیر آب خواهیم کرد».
علی مطهری در نهایت نوشته است: «وزارت اطلاعات باید این موضوع را پیگیری و نتیجه را به اطلاع ملت برساند. شاید ماجرای فوت ناگهانی و غیرقابل باور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز روشن شود».
اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۵ در استخری در مجموعه سعدآباد غرق شد. ظاهرا تهیه‌کنندگان پلاکارد تجمع قم، به اشتباه استخر مجموعه سعدآباد را که پس از انقلاب ساخته شده "استخر فرح" دانسته‌اند.
روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به واکنش‌های گسترده به پلاکارد یادشده در فضای مجازی نوشته بود: «کاربران با دیدن این شعار گفتند این، علاوه بر آنکه تهدیدی علیه رئیس‌جمهور است، نوعی اعتراف به فعال‌بودن دست‌هایی در ماجرای جان باختن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در استخر است».

گویا نیوز