به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مرداد ۲۸، ۱۳۹۷

کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد درگذشت


آخرین مأموریت مهم عنان در سازمان ملل حل بحران سوریه بود، مأموریتی با پایان ناموفق.


کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد درگذشت. او از دسامبر ۱۹۹۶ تا ژانویه ۲۰۰۷ این سمت را بر عهده داشت
عنان از سال ۱۹۶۲ به کار با سازمان ملل مشغول شد. در سال ۲۰۰۱ عنان و سازمان ملل متحد به طور مشترک برنده جایزه صلح نوبل شدند. اما از همان سال، جهان با دور تازه‌ای از جنگ‌ها مواجه شد. ابتدا حمله آمریکا به افغانستان و بعدتر عراق، سازمان ملل را در موقعیت پیچیده‌ای قرار داد.
عنان در سال ۲۰۰۴ حمله آمریکا به عراق را غیرقانونی خواند. عنان همچنین خواهان تغییراتی در ساختار شورای امنیت بود.
آخرین نقش تعیین کننده کوفی عنان در سازمان ملل زمانی کلید خورد که او در فوریه ۲۰۱۲ به عنوان نماینده ویژه این سازمان و اتحادیه عرب در امور سوریه انتخاب شد.
دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد در آن زمان برای حل بحران سوریه به دمشق و تهران نیز سفر کرد. عنان طرح صلحی نیز تهیه کرد اما هیچ‌کدام از طرفین درگیری، آن را اجرا نکردند. عقب‌نشینی نیروهای ارتش سوریه و انتقال تسلیحات سنگین از مناطق شهری و توقف عملیات نظامی در مناطق مسکونی، اجرای آتش‌بس بین نیروهای دولتی و مخالفان، آزادی زندانیان سیاسی و امداد‌رسانی به غیر‌نظامیان در مناطق درگیری از مهم‌ترین بندهای طرح شش ماده‌ای کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه بودند. کوفی عنان سرانجام در ژوئیه ۲۰۱۲ میانجی‌گری در بحران سوریه را رها کرد و از سمت خود استعفا داد.
کوفی عنان در نشست رسانه‌ای خود در ژنو پس از اعلام استعفای خود به شدت حکومت سوریه را مورد انتقاد قرار داد و ادامه خون‌ریزی‌ها و عدم پیشرفت طرح شش‌بندی صلح را بیش از هر چیز به “خودسری‌”ها و امتناع رژیم نسبت داد.
رادیو زمانه